امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۹:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31153
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: 371
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «سید وحید ظهوری حسینی» کارشناس حقوق و دکترای زبان و ادبیات فارسی، عضو ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «سید وحید ظهوری حسینی» کارشناس حقوق و دکترای زبان و ادبیات فارسی، عضو موسس و مسئول بنیاد علمی فرهنگی کوثر، با ارسال یادداشتی به مناسبت روز قدس، مسئله فلسطین و فرهنگ سازی مقاومت اسلامی در جهان را مورد بررسی قرار داده که متن کامل این یادداشت در زیر آمده است.

روز قدس روز زنده نگه داشتن مسئله فلسطین و فرهنگ سازی مقاومت اسلامی در جهان بوده و طرح این موضوع، به واژۀ «مقاومت» در برابر ظلم و تجاوز معنایی واقعی بخشیده است.

فکر ارزشی تعیین روزی به نام قدس که بهترین راه برای بسیج عمومی و دعوت همه مسلمانان و آزادگان برای توجه به مسئله فلسطین محسوب می‌شود، با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، در حمایت از ملت مسلمان فلسطین، به ابتکار رهبر عالی مقام جهان اسلام، امام امت خمینی(ره) عزیز اعلام شد تا همه جهانیان و مسلمانان احساس وظیفه کرده و در کنار مردم مظلوم فلسطین قرار گیرند.

16مرداد ماه سال1358 پس از بمباران جنوب لبنان توسط نیروهای رژیم صهیونیستی، امام خمینی(ره) از مسلمانان جهان خواست تا با انتخاب آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به نام روز قدس، همبستگی خود را در حمایت از حقوق قانونی مردم فلسطین به نمایش بگذارند.

پس از نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس از سوی بنیانگذار انقلاب اسلامی، همه ساله خیل عظیمی از روزه داران در این روز با حمایت از مردم فلسطین راهپیمایی می‌کنند و این راهپیمایی علاوه بر ایران در بسیاری از کشورهای اسلامی، مانند: افغانستان، ترکیه، اندونزی، بحرین، لبنان، پاکستان، عراق، سوریه، و دیگر کشورهای آسیایی، آفریقایی و عربی و حتی کشورهای غیراسلامی در آمریکا، اروپا و استرالیا، با حضور گروهی از مسلمانان و غیرمسلمانان برگزار می‌شود.

ابتکار تاریخی، راهبردی و سرنوشت ساز حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) در اعلام «روز جهانی قدس»، ابتکاری الهی بود برای وحدت و انسجام جهان اسلام و در حمایت از ملت مظلوم فلسطین، ملتی که بیش از هفت دهه ددمنشی غده سرطانی منطقه یعنی رژیم صهیونیستی، همه فشارها را تحمل کرده و همچنان با استعانت از خداوند متعال سربلند و پرافتخار، درماندگی و استیصال را نصیب دشمنان اسلام کرده‌اند.

امت اسلامی و جهان اسلام به برکت این روز تاریخی، اکنون به فلسطین و بویژه مسجدالاقصی قبله اول مسلمین جهان و قدس شریف، با نگاه جدی تر دیگری روبرو هستند، یعنی با احساس زنده شدن «جهان وطنی اسلامی» قدس را وطن خود می‌دانند و لذا در رابطه با آن حساس‌ترند و هرگز فراموش‌شان نمی‌شود و از آن بیگانه نخواهند شد.

بدون تردید شرایط حساس منطقه، بویژه آنچه بر ملتهای مسلمان لبنان و سوریه، به عنوان مهم‌ترین حامیان مقاومت می‌گذرد و البته همراه شدن این شرایط با دور جدید توطئه و تحریم، علیه محور مقاومت و همچنین شرایط پیچیدۀ مصر و تونس، این روز تاریخی را امسال متفاوت‌تر از سال‌های گذشته مطرح کرده است.

بتازگی بار دیگر شاهد ازسرگیری مذاکرات، میان «تزیپی لیونی» وزیر دادگستری اسرائیل و «صائب عریقات» نماینده تشکیلات خودگردان با میزبانی آمریکا بودیم که نتیجه آن از پیش معلوم بود.

این مذاکرات تداعی‌کننده همان صحنه‌ای است که آخرین دور مذاکرات بی‌سرانجام 3سال پیش(سال 2010)، برای دور تازه شهرک‌سازی صهیونیست‌ها در قدس شرقی و کرانه باختری، با طراحی و ترسیم سیاستمدار بازنشستۀ صهیونیست، دایر و با بن‌بست مواجه شد.

اکنون جان کری برای دو طرف فلسطینی- صهیونیستی مراسم افطار برگزار می‌کند و وعده دور تازه مذاکرات می‌دهد که ممکن است حدود 9ماه طول کشد، این در حالی است که باراک اوباما در بیانیه‌ای از طرفین خواسته همچنان مذاکره کنند «تا شاید بتوان به هدف تشکیل دو کشور دست یافت».

آنچه با این خبرها، گزارشات و تحلیل ها، به روشنی اذهان را به خود معطوف می‌سازد، واقعیت غیر قابل کتمان سخنان روشنگرانه امام امت است که در واقع فلسطین، با اعلام روز قدس احیا شد و مسئله فلسطین از فراموشی نجات یافت، امام با حمایت خود از مساله فلسطین و قدس، خواست توجه همگان را به تحت اشغال بودن قدس و فلسطین توسط صهیونیست‌ها، جلب کند.

پیام خمینی عزیز، نور امید به دل مظلومان فلسطینی تاباند و میلیون‌ها انسان آواره و مبارز را برای مقابله عملی با توطئه‌های رژیم اشغالگر قدس و آمریکای جهانخوار، مصمم‌تر و استوارتر کرد و این دور اندیشی در آن دوران حساس، موجب شد نه تنها ریشۀ درخت مقاومت در برابر صهیونیست‌ها و حامیان غربی‌شان خشک نشود، بلکه محمل جدیدی برای اتحاد مسلمانان جهان با محوریت آزادسازی قدس، ایجاد شود.

اعلام روز قدس به طور عملی نشان داد که مشکلات مسلمانان مانند دانه‌های زنجیر به هم پیوسته‌اند و اجازه نمی‌دهند که دشمنان امت اسلامی با استفاده از تفاوت‌های مذهبی و نژادی در جهان اسلام، تفرقه اندازی کرده و توطئه‌های سوء خود را پیش ببرند؛ چنانچه امام خمینی مطرح کردند: روز قدس یک روز جهانى است، روزى نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد، روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است، روز مقابله ملتهایى است که در مقابل ابرقدرتها زیر فشار ظلم امریکا و غیر امریکا بودند.

در نتیجه با توجه به شرایط کنونی منطقه و در این روزها که رژیم صهیونیستی از داخل و خارج با چالش‌های امنیتی و راهبردی شدیدی روبرو است و اکنون در ضعیف‌ترین دوران عمر خود به سر می‌برد، حضور گسترده مسلمانان در روز قدس، می‌تواند ضربه مهلکی بر پیکر اسرائیل غاصب وارد آورده و به حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای این رژیم، نشان دهد که اتحاد و همگامی ملت‌های مسلمان، از هر سلاح و بمبی قدرتمندتر است و حتما این رژیم پوشالی را سرنگون خواهد کرد.

رهبر معظم انقلاب و خلف صالح امام، حضرت آیت الله خامنه‌ای نیز بر این امر خطیر همیشه تاکید کرده و روز قدس را روز خنثی کردن توطئه فراموشی مسأله فلسطین و یکی از روزهاى بسیار مهم و تعیین کننده خوانده اضافه می‌کنند: سال‌هاى متمادى است که سعى مى‌شود مسأله قدس فراموش شود، روز قدس، درست تیرى است به قلب این توطئه، حرکتى است براى خنثى کردن این توطئه خباثت‌آمیزى که استکبار و صهیونیسم و طرفداران و همکارانشان دست به یکى کرده‌اند تا بکلّى مسأله فلسطین را به دست فراموشى بسپارند.

لذا در مراسم امسال و در روز جهانی قدس، تبلیغات، کار رسانه‌ای و همنوایی و همصدایی لازم، به عنوان وظیفه و به هر نحو ممکن، نبایست فراموش شود، زیرا ملت فلسطین ملتی است مظلوم، بی‌دفاع و بی‌رسانه و همین موضوع باعث شده که صهیونیست‌ها با استخدام فضای رسانه‌ای دنیا، چهره‌ مخدوشی از نهضت و مقاومت فلسطین به دنیا ارائه دهند.

اندیشۀ روز قدس در حقیقت فرصت‌سازی بود در مقابل فرصت‌سوزی، فرصت‌هایی که قبل از آن در طول 60سال اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی، با سازش نیروهای سازشکار بوجود آمده و باعث به حاشیه راندن موضوع فلسطین شده بود.

با این طرح یک موضوع مهم جهان اسلام که به حاشیه رانده شده بود به متن منتقل گردیده و ظرفیت‌های مسلمانان در مقابل صهیونیست‌ها تجمیع و عملا یک رسانه مردمی، برای احقاق حقوق مردم فلسطین، برپا شد.

روز جهانی قدس در اصل یک رسانه جهانی و مردمی است تا مردم مسلمان دنیا به نوعی، ظرفیت‌های خود را شناسایی و به این عامل وحدت‌بخش و مشترک دست یابند و جامعه جهانی و غیرمسلمان هم از خروش و حرکت مسلمانان در دنیا، با موضوع فلسطین و ظلم و جنایات صهیونیست‌ها آگاه شوند.

در پایان لازم به ذکر است، تحلیلگران، اندیشمندان و شخصیت‌های اسلامی معتقدند که توطئه‌ مستکبران برای جلوگیری از برگزاری راهپیمایی مسلمانان در این روز تاثیری نخواهد داشت و همه مسلمانان در این مراسم شرکت خواهند کرد.

انتهای پیام/.
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها