امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۳:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31155
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۳
تعداد بازدید: 65
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، «امامعلی رحمان» این مطلب ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در دوشنبه، بنابر بیانیه دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری تاجیکستان، «امامعلی رحمان» این مطلب را در نشست مشترکی با «ولادیمیر پوتین» به خبرنگاران بیان کرد.

وی افزود که بر اساس این سند، حضور پایگاه روسیه در این کشور تا سال 2042 تمدید خواهد شد.

توافق‌نامه همکاری‌های نظامی و فنی بین تاجیکستان و روسیه بویژه سند تمدید حضور پایگاه نظامی 201 در تاجیکستان، در چارچوب سفر ولادیمر پوتین به «دوشنبه» در ماه آکتبر سال 2012 به امضا رسیده بود.

به گفته منابع رسمی، رئیس جمهور تاجیکستان در نشست خود با رسانه‌ها از نقش و جایگاه فعال اقتصادی روسیه استقبال کرد.

رحمان با مهم خواندن نتایج مذاکرات دوجانبه، تصریح کرده که علاوه بر مسائل اقتصادی، بررسی طرح‌هایی در زمینه توسعه همکار‌ی‌های نظامی و سیاسی از دیگر محورهای گفت‌وگو با پوتین بوده است.

به گفته وی، مسائل مربوط به مهاجرت کاری تاجیک‌ها به روسیه و بهبود شرایط اقامت و کار آنان در قلمرو این کشور نیز از دیگر محورهای این مذاکرات بوده‌ است.

در همین حال، «سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه در پایان مذاکرات با هیئت رسمی تاجیکستان، به خبرنگاران اعلام کرد که این کشور 200 میلیون دلار تا سال 2025 میلادی برای تجدید و تکمیل فنی ارتش تاجیکستان به این کشور کمک بلاعوض خواهد کرد.

مقامات و کارشناسان این بازدید رحمان از مسکو و مذاکرات در سطح عالی را برای توسعه روابط سودمند متقابل مهم می‌دانند.

«عبدالمجید داستی‌اف» سفیر تاجیکستان در روسیه این بازدید را گامی برای مشخص کردن مکانیزم تصویب توافقات به دست‌آمده در سفر سال گذشته رئیس جمهور روسیه به دوشنبه برشمرد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود: رؤسای جمهور تاجیکستان و روسیه در پایان امضای اسنادی در پنجم اکتبر سال 2012، تأکید کردند که ایجاد یک مکانیزم ویژه برای تحقق این توافق‌نامه‌ها ضروری بوده و در این مذاکرات در جهت اجرای آنها توافق شده است.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور تاجیکستان در پایان مذاکرات به ما گفت که تمام مسائل فیمابین حل شده و دیگر مشکلی بین 2 کشور باقی نمانده و به این دلیل ما باید در جهت اجرای توافقات بیشتر تلاش کنیم.

سفیر تاجیکستان ارتباط بازدید رحمان از مسکو به انتخابات آتی ریاست جمهوری در این کشور را رد کرد و گفت: در این مذاکرات این موضوع مطرح نشده است.

مقامات تاجیک بررسی و توافق در مورد اجرای سند همکاری برای ایجاد شرایط آسان حضور مهاجرین تاجیک در روسیه را از دیگر نتایج مهم این سفر عنوان می‌کنند.

«انور بابایف» یک مسئول نهاد مهاجرت دولت تاجیکستان تصریح کرد که طرفین در مورد تصویب توافق‌نامه‌ای برای اجازه تاجیک‌ها جهت دریافت حق کار برای مدت 3 سال در خاک روسیه، توافق کردند.

به گفته وی تاکنون مهاجرین کاری تاجیک تنها یک سال و نیم اجازه حضور داشتند.

وی تأکید کرد: روسیه از عمده‌ترین کشورهای جامعه همسود است که هر ساله مهاجرین تاجیک را برای کار و اقامت می‌پذیرد.

به گفته وی، تنها در شش ماه اول سال 2013 بیش از 571 هزار تاجیک به خارج مهاجرت کرده و از این آمار بیش از 514 هزار نفر به منظور کار وارد روسیه شده‌اند.

بنابر این گزارش، موضوع افزایش سرمایه‌گذاری روسیه در طرح‌های بخش انرژی بویژه ساخت نیروگاه‌های جدید و حفاری میادین گاز و همچنین آموزش جوانان تاجیک در دانشگاه‌های روسیه از دیگر موضوعات مورد بحث در دیدار رحمان از مسکو بوده است.

به گفته منابع رسمی، رئیس جمهور روسیه ضمن بررسی این مسائل، وعده داد که شرکت «گازپروم» که هم‌اکنون بیش از 40 درصد مواد سوختی تاجیکستان را تأمین می‌کند، برای انجام طرح حفاری در معدن «شهرنو» (در 60 کیلومتری غرب دوشنبه) 15میلیون دلار بیشتر در مقایسه با سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

درخواست تاجیکستان از مسکو برای افزایش تعداد جوانان تاجیک برای آموزش در دانشگاه‌های روسیه در حالی است که بنابر آمار رسمی، هم‌اکنون 4 هزار و 700 نفر تاجیک در بخش‌های مختلف در دانشگاه‌های این کشور به تحصیل مشغول هستند.

«ارتیام آولونیان» کارمند پژوهشگاه «تاریخ و سیاست» مسکو و از تحلیلگران مسائل روابط روسیه با کشورهای آسیای مرکزی بر این باور است که مهمترین نتیجه بازدید رحمان این است که در ازای وعده کمک و همکاری از جانب روسیه، پایدار بودن خود بر توافقات قبلی را تأیید کرد.

وی افزود: آسیای مرکزی در آستانه تحولات احتمالی قرار داشته و خروج نیروهای آمریکا از افغانستان در سال 2014 پیامدهایی را برای این منطقه خواهد داشت.

به گفته وی، مسکو همیشه از تقویت نفوذ آمریکا در این منطقه و بخصوص در تاجیکستان نگران بوده و به هیچ وجه نمی‌خواهد که این کشور مانند ازبکستان به جای همکاری با کشور های منطقه، روابط با واشنگتن را ترجیح دهد.

وی معتقد است: تاجیکستان در ازای تصویب توافق‌نامه تمدید حضور نظامی روسیه در خاک این کشور، درخواست‌های بسیاری را مطرح کرده که مسکو بجز وعده و اجرای آنها چاره دیگری ندارد.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها