امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۰:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31164
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۴
تعداد بازدید: 351
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین اختتامیه بخش دارالکتابه نمایشگاه قرآن به همراه رونمایی از مصحف ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، آیین اختتامیه بخش دارالکتابه نمایشگاه قرآن به همراه رونمایی از مصحف کتابت شده توسط 40 خوشنویس ممتاز قرآن کریم پنج‌شنبه 10 مردادماه 1392 در بخش دارالکتابه نمایشگاه قرآن برگزار شد.

بنا بر این گزارش، این برنامه با تلاوت قرآن کریم توسط «مجید جلیلی» خوشنویس و قاری ممتاز آغاز و «مهدی بابایی» مدیر اجرایی دارالکتابه مرکز طبع و نشر قرآن، نخستین سخنران مراسم بود.
ارائه بیش از 66 اثر در بخش دارالکتابه

بابایی به بیان گزارشی از فعالیت‌های بخش دارالکتابه پرداخت و گفت: این بخش از 15 تیرماه 1392 آغاز به کارکرد و در آن 66 اثر از کاتبان مرکز طبع و نشر به نمایش درآمد، البته در فراخوانی که ما اعلام کردیم بیش از 130 اثر برای ما ارسال شد که به دلیل محدودیت جا نتوانستیم همه آنها را ارائه کنیم.

وی در خصوص رونمایی از مصحف کتابت شده توسط 40 خوشنویس کشور اظهار داشت: مصحفی که امشب رونمایی می‌شود، به خط نسخ بوده و توسط بیش از 40 نفر از خوشنویسان کشور کتابت شده است؛ به این صورت که هریک از این کاتبان از نیم تا یک جزء قرآن را با خط نسخ کتابت کرده‌اند، همچنین کتابت مجموعه چهل حدیث هم در دارالکتابه مرکز طبع و نشر آغاز شده است.
 
برگزاری 14 جلسه تخصصی کتابت در نمایشگاه قرآن

وی از برگزاری کارگاه‌های دارالکتابه در نمایشگاه قرآن خبر داد و گفت: روزهای سه‌شنبه تا جمعه کارگاه‌های دارالکتابه در نمایشگاه قرآن برگزار می‌شد که طی آن 14 جلسه تخصصی با حضور اساتید برگزار شد، همچنین در روزهای اول هفته، کاتبان قرآن به کتابت در نمایشگاه مشغول بودند.

به گزارش فارس، «احمد عبدالرضایی» استاد و پیشکسوت کتابت قرآن کریم سخنران بعدی مراسم بود که در این نشست طی سخنانی با اشاره به نیاز به پشتکار برای رشد افراد اظهار داشت: وجود استعداد در افراد امری ضروری و مطلوب است که سبب می‌شود هنرمند کارش با زحمت کمتری پیش رود، اما دیده شده کسانی که نبوغ کمتری دارند با تلاش و پشتکار از افراد مستعد اثرگذارتر بوده‌اند؛ خود من در طول 30 سال شاید هزاران نفر را تعلیم داده‌ام، اما شاگردان مستعد زیادی داشته‌ام که پس از اتمام دوره، کار را کنار گذاشته‌اند.
تجلیل از «احمد عبد‌الرضایی»

 
آنچه در دو سال اخیر برای خط نسخ و ثلث کار شده در انجمن خوشنویسان طی 50 سال نشده

وی با اشاره به تلاش‌های دارالکتابه مرکز طبع و نشر برای احیای خطوط نسخ و ثلث گفت: سابقه انجمن خوشنویسان بیش از 50 سال است و من هم 30 سال است که آنجا تدریس می‌کنم اما باید بگویم به اندازه‌ای که در دو سال اخیر برای خطوط نسخ و ثلث کار شده، در انجمن خوشنویسان کار نشده است.

همچنین با شکل‌گیری دارالکتابه، فضایی در نظر گرفته شده که کاتبان در آنجا به کتابت و آموزش مشغولند، از این رو من از دست‌اندرکاران تشکر می‌کنم.
تجلیل از «کاظم صادقا»

عبدالرضایی با اشاره به اینکه اگر کسی از خط خود راضی شد غافل است، اظهار داشت: در خوشنویسی به معلم نیاز است و کسی که به تنهایی تمرین می‌کند ممکن است از خط خود راضی شود و کسی که از خط خود راضی شود، غافل است و شاید هیچ‌گاه به نتیجه‌ای نرسد.

امروزه شاهد رشد خطوط نسخ و ثلث هستیم

این استاد کتابت قرآن کریم، نگارش مصحف توسط 40 نفر از خوشنویسان را کاری بزرگ دانست و گفت: در سال جدید، 40 نفر از خوشنویسان کشور به کتابت قرآن و خط نسخ پرداختند، هر چند ممکن است این مصحف اشکالاتی هم داشته باشد اما این کار بزرگی است که ظرف مدت اندک، ده‌ها نسخ‌نویس از سراسر کشور جمع شوند و چنین مصحفی را پدید آورند، زیرا خط نسخ پس از دوره قاجار رو به افول رفته و اغلب خوشنویسان به نستعلیق گرایش داشتند، البته در دوره پهلوی کیفیت خط نستعلیق هم پایین آمده بود اما امروزه شاهد رشد این خطوط هستیم.

بنا بر این گزارش، «سیدعلی سرابی» قائم مقام مرکز طبع و نشر قرآن کریم طی سخنانی کوتاه با اشاره به رونمایی از مصحف کتابت شده توسط 40 نفر از کاتبان اظهار داشت: امروز از این مصحف رونمایی می‌شود، اما چقدر زیبا بود امشب از 40 مصحف با خط 40 خوشنویس رونمایی می‌شد، البته بضاعت کنونی ما همین است و باید در آینده بیشتر تلاش کنیم.
 
بودجه نیم درصدی تزریق خون در رگ‌های مرکز طبع و نشر بود

وی تزریق بودجه نیم‌درصدی را گامی در راستای رشد کتابت قرآن دانست و گفت: بودجه نیم‌درصدی تزریق خونی به پیکر مرکز طبع و نشر بود و باعث شد برنامه‌های متنوعی را اجرا کنیم، ولی باید بگویم ضروری است دستگاه‌هایی که امکانات و اعتباری در این خصوص دارند از دارالکتابه حمایت کنند. امروز شاهد کتابت قرآن‌های خوبی توسط کاتبان جوان هستیم و من از دستگاه‌های مسئول تقاضای حمایت از این جوانان را دارم.

در ادامه مراسم، حجت‌الاسلام «حمید محمدی» معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد طی سخنانی با اشاره به تجلی جمالی و جلالی قرآن کریم گفت: تجلی جمالی، قول میسر حضرت حق و تجلی جلالی، تحقق قول ثقیل است و ابعاد هنری در بعد قول میسر و ابعاد کلامی در بعد قول ثقیل محقق شده است.

کتابت قرآن جلوه‌ای از قول میسر خدا است

وی کتابت قرآن را جلوه‌ای از قول میسر و تجلی جمالی خدا دانست و گفت: اگر می‌خواهیم حس زیباشناختی انسان را تقویت کنیم باید آنها را وارد عوالم نورانی حضرت حق کنیم تا فلسفه این کتاب آسمانی که ذکر است محقق شود.
 
محمدی، قرآن را برترین مخلوق خدا دانست و گفت: کار شما خوشنویسان در برترین مخلوق خدا جلوه می‌کند و کاری بهتر از این در عالم وجود ندارد، همچنین یک خوشنویس با هر بار نگارش قرآن، یک نزول نوین به قرآن می‌دهد.

گام بعدی شما  باید کتابت 40 قرآن باشد

معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد با اشاره به قرآن کتابت‌شده توسط 40 خوشنویس گفت: این کار می‌تواند پایه کتابت 40 قرآن باشد و گام بعدی شما باید برای سال‌های بعد رونمایی از 40 قرآن توسط 40 خوشنویس باشد.

وی در ادامه با ذکر چند پیشنهاد به مسئولان مرکز طبع و نشر اظهار داشت: من چند پیشنهاد ارائه می‌کنم و در صورت موافقت شما از این پیشنهادات حمایت خواهیم کرد که شامل ارتقای لایه‌های دانش‌آموزی و دانشجویی و حوزوی است. باید این حرکت را آرام آرام پیش ببریم و دوره‌های آموزشی برای این افراد برگزار کنیم، همچنین ضروری است از ظرفیت‌های سایر کشورها در زمینه خوشنویسی و کتابت قرآن استفاده کرد، زیرا ممکن است در سایر کشورها ظرفیت‌های خوبی وجود داشته باشد.رونمایی از قرآن کتابت شده توسط 40 خوشنویس

پیشنهاد بعدی من این است که دوره‌های آموزش از راه دور برای جوانان و نوجوانان در نظر گرفته شود و همانطور که خط کامپیوتری به هنر خوشنویسی آسیب زده از کامپیوتر برای ارتقای این هنر استفاده کرد.

آنچه نیاز است بگویید تا ما تصویب کنیم

وی در پایان خطاب به کاتبان و مسئولان مرکز طبع و نشر گفت: من به عنوان دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی می‌گویم که تا سه ماه آینده آنچه فکر می‌کنید برای خوشنویسی و ارتقای کتابت قرآن لازم است، بنویسید و بیاورید تا ما در شورای توسعه به تصویب برسانیم.

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، در پایان این مراسم از 40 کاتب قرآن رونمایی‌شده و برخی از خوشنویسان دارالکتابه تجلیل شد.

اسامی افراد تجلیل شده؛ «محمدعلی قربانی»، «محمد کاشانی»، «حسین نجفی»، «ناصر طاووسی»، «ابوالفضل خزایی»، خانم «میبدی»، خانم «قربان‌پور»، «رضا ولی‌زاده»، خانم «وزیری»، «سیدابوالفضل احمدی»، «عباس ولی‌زاده»، «عبدالله عبدالله‌زاده»، «حبیب‌الله اسدالله»، «علیرضا تک دهقان»، «سعیده نجفی»، «محمد عابد»، «حمیدرضا جندقی»، «سیدبهرام برومند»، خانم «علیزاده»، «سیدبهرام ابوالقاسم حسینی»، «مجید داستانی»، «علی ایرانی»، «علیرضا یوسفی»، «امیرمهدی ناصری»، «علیرضا فلاحت‌پیشه»، «علی عبدالحسین‌زاده»، «وحید فولادزاده»، «مجید جدیدی»، «احسان کاظمی»، «خانم افتخارزاده»، «مسعود شریفی رضوی»، «محسن کشفی»، «امیر حق‌کش»، «حامد توسلی»، «زهراسادات محمدی»، «محمدابراهیم خیری مقدم»، «اسماعیل رضوی»، «مهدی خانی»، «جعفر صادقی»، «روح‌الله پایدار»، «علی خورشیدی»، «محمد گودرزی» و «اصغر کشاورز».انتهای پیام/م.خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها