امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31194
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 54
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، دیدار سالانه رهبر انقلاب با شاعران مهم‌ترین رویداد سالانه و فراگیر در حوزه شعر و ادبیات معاصر است که بیانات رهبر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، دیدار سالانه رهبر انقلاب با شاعران مهم‌ترین رویداد سالانه و فراگیر در حوزه شعر و ادبیات معاصر است که بیانات رهبر انقلاب در این دیدارها و این حضور شاعرانه، تبعات و تاثیرهای قابل توجهی در شعر امروز ما دارد.

رضا اسماعیلی از شاعران کشورمان در یادداشتی که به انگیزه دیدار اساتید شعر و ادب و شاعران پیشکسوت و جوان با مقام معظم رهبری نوشته و برای انتشار در اختیار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، قرار داده‌ است به این مهم پرداخته است.

اسماعیلی نام این یادداشت را «این پرونده همچنان باز است» گذاشته و از بی توجهی صدا و سیما به شعر و ادب انتقاد کرده است:

**شعر در صدا و سیما حتی زیر پله ثابت هم ندارد

غربت و غیبت ادبیات در رسانه ملی – نه به عنوان تفنن و سرگرمی – بلکه به عنوان مقوله‌ای جدی و تاثیر گذار، اظهر من الشمس است و بر کسی پوشیده نیست. این که با همه تاکیدات مقام معظم رهبری، شعر و ادبیات هنوز از داشتن حتی یک زیر پله ثابت در مملکت هزار دروازه صدا و سیما محروم است، قصه‌ای است پر آب چشم که باید در افسانه‌ها بنویسند و برای آیندگان حکایت کنند! (البته راقم این سطور وجود برنامه‌هایی چون «با کاروان شعر و موسیقی» و «رادیو هفت» و ... را منکر نیست، ولی تمامی این برنامه‌ها مقطعی، سلیقه‌ای و قائم به افراد بوده و اراده‌ای جدی برای گسترش و تداوم هدفمند آنها وجود نداشته است) 

جفا و بی مهری از این بیشتر که بعد از گذشت 34 سال از انقلاب اسلامی، هنوز مدیران و تهیه کنندگان محترم صدا و سیما «شعر و ادبیات» را به جرم این که طفلی تهیدست و یک لا قبا است نه تنها به فرزندی قبول ندارند، بلکه حتی کسر شانشان می‌شود که این طفل یتیم را به عنوان فرزند خوانده به عضویت خانواده خود در آورند و هر از گاهی به مهر دست نوازشی بر سرش بکشند!

**سند شش دانگ به نام هنرپیشه‌ها و فوتبالیست‌ها

این یک ادعای واهی و توهم شاعرانه نیست. قرائن و شواهد چنین نشان می‌دهد که گویا صدا و سیما را به نام هنرپیشگان و خوانندگان و مجریان و فوتبالیست‌ها سند زده‌اند که در هر مناسبتی (عید و عزا) وقتی پیچ این جام جهان نما را می‌پیچانی، جمال مبارک این خوبان – از ما بهتران! – را مشاهده می‌کنی: صبح، ظهر، شب، نیمه شب و ... جالب این که زیر پا گذاشتن خط قرمزهای اخلاقی جامعه که عدم رعایت آنها برای دیگران منجر به تکفیر و طرد و محرویت و هزار دردسر دیگر می‌شود، برای این ابرقدرتان فرهنگی - صرفا به اعتبار این که به لطف رسانه ملی و باز پخش شبانه روزی فیلم‌ها و سریال‌ها «چهره» شده‌اند – بی هیچ عواقبی – مجاز است : آرایش‌های عجیب و غریب، پوشش‌های پست مدرن، اختلاط‌های غیر شرعی، دیالوگ‌های غیر اخلاقی و ...!

**این جماعت مظلوم و نجیب

به خدا قسم اصحاب فکر و فرهنگ خیلی نجابت دارند که در برابر این همه جفا و بی مهری و تبعیض - خار در چشم و استخوان در گلو - همچنان مهر سکوت بر لب زده‌اند و به تظلم و دادخواهی بر نخاسته‌اند. این که مدیران و تهیه کنندگان محترم صدا و سیما بعد از گذشت 34 سال از انقلاب و با وجود راه اندازی این همه شبکه تلویزیونی، هنوز به صرافت تهیه یک برنامه فاخر و آبرومند ادبی نیفتاده‌اند، آیا نتیجه سکوت، نجابت و مظلومیت این جماعت نیست؟

**شاعران شرکت کننده در دیدار چشمشان به تلویزون خشکید!

متاسفانه چنان که پیدا است – علی رغم همه تاکیدات مقام معظم رهبری – شان و جایگاه شعر و ادبیات در چشم و دل مدیران و تهیه کنندگان برنامه‌های رنگارنگ صدا و سیما ظاهرا پایین‌تر از مقوله‌هایی چون خیمه شب بازی و کارتون‌هایی چون «یوگی و دوستان و فوتبالیست‌ها» است، فیلم‌ها و سریال‌های نازل و بی محتوایی که جز لودگی و بد آموزی و تخریب اخلاق جامعه هیچ حرفی برای گفتن ندارند، جالب‌تر این که برنامه‌ها و کارتون‌های بی محتوایی از این جنس در شبانه روز چندین بار در نوبت باز پخش قرار می‌گیرند، در حالی که پخش کامل مهم‌ترین رخداد ادبی و فرهنگی کشور که دیدار سالانه اساتید شعر و ادب و شاعران پیشکسوت و جوان با مقام معظم رهبری است در این سیرک بزرگ به بوته فراموشی سپرده می‌شود و شاعران شرکت کننده در این دیدار باید هفته‌ها و روزها چشمشان به صفحه تلویزیون بخشکد تا شاید روزی، روزگاری صدا و سیما تصمیم به پخش مثله شده این برنامه بگیرد! 

دوستان! باور کنید در این مورد حرف برای گفتن زیاد است، ولی «آنچه البته به جایی نرسد، فریاد است. » پس بگذریم ... امیدوارم دیگر دوستان اهل درد نیز در این خصوص به صحنه بیایند و مطالبی را قلمی کنند، شاید آقایان به خود بیایند و از خواب خرگوشی بیدار شوند.

این پرونده همچنان باز است / یا علی.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها