امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۶:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31395
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: 94
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، عملیات اجرایی پروژه انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه‌ پس از هفت سال انتظار بالاخره در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از تبریز، عملیات اجرایی پروژه انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه‌ پس از هفت سال انتظار بالاخره در پنجم مرداد امسال با حضور معاون اول رئیس‌جمهور کلنگ زنی و آغاز شد.

انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه با مخالفت‌های برخی نمایندگان استان اردبیل قرار گرفت به طوریکه کمال‌الدین پیرموذن رئیس مجمع نمایندگان استان اردبیل در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت: ما مصرانه از دولت و وزارت نیرو خواسته‌ایم تا سهم دشت مغان از آب رود ارس تأمین شده سپس مازاد آن به دریاچه ارومیه انتقال داده شود.

وی افزود: ما هرگز از حق و حقوق مردم استان اردبیل در این موضوع کوتاه نمی‌آییم و سعی داریم جلوی این انتقال غیرقانونی را بگیریم چرا که چنین رفتار تبعیض‌آمیز و ظالمانه را قبول نداشته و بر نمی‌تابیم و معتقدیم در این زمینه کار کارشناسی درست و اصولی صورت نگرفته است.

انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه

مطالعات طرح انتقال آب ارس به شمال شرق دریاچه ارومیه از سال 85 آغاز و ضمن تأیید کلیات آن در سال 90، جزو مصوبات سفرهای استانی هیئت دولت قرار گرفت و نسبت به مناقصه طرح و انتخاب سرمایه‌گذار‌، پیمانکار و اخذ مجوز قانونی اقدام شده است.

تامین نیازهای شرب 296 روستا و 22 شهر و همچنین مراکز صنعتی واقع در محدوده طرح، جبران کسری سفره‌های آب زیرزمینی، تعادل‌بخشی تراز دریاچه ارومیه و بهبود اراضی کشاورزی به روش آبیاری مدرن از اهداف این طرح عنوان شده است.

طرح انتقال آب ارس شامل آبگیری در حاشیه رودخانه ارس در شهر جلفا به ظرفیت برداشت 300 میلیون متر مکعب در سال، خط انتقال فولادی به قطر 2 هزار میلیمتر و به طول 134 کیلومتر با ظرفیت انتقال 7 مترمکعب در ثانیه، یک رشته تونل انتقال 5.5 کیلومتری به قطر 3.2 متر، 8 باب ایستگاه پمپاژ، سیستم تأمین برق 100 مگاواتی، 13 مخزن ذخیره به حجم کل 390 هزار مترمکعب، تصفیه خانه مقدماتی به ظرفیت 9.1 مترمکعب در ثانیه در محل برداشت و تصفیه خانه اصلی به ظرفیت 6.6 مترمکعب در ثانیه در شمال غرب صوفیان است که انتقال آب از محل برداشت تا ارتفاعات شوردرق به صورت پمپاژ و در ادامه مسیر تا تبریز، شبستر و دریاچه ارومیه به صورت ثقلی انجام می‌شود.

هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه طرح با احتساب هزینه‌های استملاک اراضی و نیرورسانی با احتساب دوره پنج ساله ساخت و بازپرداخت اصل و سود فاینانس، حدود 35 هزار میلیارد ریال پیش‌بینی شده که از طریق فاینانس خارجی تامین می‌شود.

نباید لحظه‌ای در اجرای انتقال‌ آب ارس وقفه بیافتد‌

محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور در مراسم آغاز عملیات اجرایی این طرح با بیان اینکه ‌باید همه تلاش خود را به کار گیریم تا آب ارس را در کمترین زمان ممکن به دریاچه ارومیه برسانیم، گفت: آب ارس پس از آبیاری دشت‌های ارس به دریاچه ارومیه می‌رسد و آن را سیراب خواهد کرد.

محمدرضا رحیمی بعد از ظهر امروز در آیین آغاز عملیات اجرایی پروژه انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه در شهرستان جلفا با تاکید بر اینکه طرح انتقال آب ارس، طرحی بزرگ و با اهمیت است، اظهار کرد: نباید اجازه دهیم لحظه‌ای در اجرای این طرح پر اهمیت وقفه ایجاد شود.

وی افزود: این طرح یکی از آرزوهای دیرینه مردم بوده و امروز بسیار خرسندیم که شاهد آغاز عملیات اجرایی آن هستیم.

رحیمی با بیان اینکه اجرای این طرح می‌تواند نقش مؤثری در رونق اراضی دشت‌های آذربایجان شرقی داشته باشد، خاطرنشان کرد: آب ارس پس از آبیاری دشت‌های ارس به دریاچه ارومیه می‌رسد و آن را سیراب خواهد کرد.

رحیمی از آب به عنوان یکی از نعمت‌های بزرگ الهی یاد کرد و افزود: باید تلاش کنیم همه مردم این منطقه از این نعمت الهی برخوردار شوند و آب کافی برای شرب و کشاورزی در اختیار داشته باشند.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: باید همه تلاش خود را به کار گیریم تا آب ارس را در کمترین زمان ممکن به دریاچه ارومیه برسانیم.

تأمین نیاز شرب و صنعت 3.5 میلیون نفر از جمعیت آذربایجان‌شرقی تا 1425

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی از آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال آب ارس به شمال شرق دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: این طرح نیاز شرب و صنعت بیش از 3.5 میلیون نفر از جمعیت استان را تأمین خواهد کرد.

ارسلان هاشمی با اعلام اینکه طرح انتقال آب ارس به شمال دریاچه ارومیه نیاز شرب و صنعت بیش از 5.3 میلیون نفر از جمعیت استان را تامین خواهد کرد، افزود: این طرح با هدف تأمین نیازهای شرب و صنعت مراکز جمعیتی و صنعتی محدوده طرح، جبران کسری سفره‌های آب زیرزمینی و تعادل بخشی تراز دریاچه ارومیه و بهبود اراضی کشاورزی موجود در محدوده طرح به روش آبیاری مدرن اجرا می‌شود.

وی در خصوص آثار اقتصادی و اجتماعی این طرح، اظهار کرد: اجرای طرح انتقال آب ارس به شمال شرق دریاچه ارومیه، ضمن توسعه استان آذربایجان‌شرقی در بخش صنعت و شرب، با پیشگیری از بروز بحران آبی در افق 1425 و اشتغالزایی غیرمستقیم بیش از 3 هزار نفر موجب کاهش تنش‌های اجتماعی ناشی از کم آبی در منطقه و همچنین با تعادل بخشی افت تراز دریاچه ارومیه موجب ممانعت از پیشروی شوره‌زارهای ساحلی و طوفان نمک و حفظ کیفیت مراتع و اراضی کشاورزی از نظر زیست محیطی می‌شود.

وی در خصوص هزینه‌های اجرایی این طرح گفت: هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه طرح برای اجرای آبگیر، خط انتقال، تونل انتقال، راه دسترسی، ایستگاه‌های پمپاژ، تصفیه‌خانه، مخازن ذخیره، سیستم انتقال پیام با احتساب هزینه‌های استملاک اراضی و نیرو رسانی بر اساس برآورد سال 1392 بالغ بر 12 هزار میلیارد ریال و با احتساب دوره پنج ساله ساخت و بازپرداخت اصل و سود فاینانس، در حدود 35 هزار میلیارد ریال است که از طریق فاینانس خارجی تأمین می‌شود.

براساس این گزارش؛ اجرای طرح شامل آبگیری در حاشیه رودخانه ارس در شهر جلفا به ظرفیت برداشت 300 میلیون مترمکعب در سال، خط انتقال فولادی به قطر 2 هزار میلی متر و به طول 134 کیلومتر با ظرفیت انتقال هفت متر مکعب در ثانیه، یک رشته تونل انتقال 5.5 کیلومتری به قطر 2.3 متر، هشت باب ایستگاه پمپاژ، سیستم تأمین برق 100 مگاواتی، 13 مخزن ذخیره به حجم کل 390 هزار متر مکعب، تصفیه‌خانه مقدماتی به ظرفیت 1.9 متر مکعب در ثانیه در محل برداشت و تصفیه‌خانه اصلی به ظرفیت 6.6 متر مکعب در ثانیه در شمال غرب صوفیان است.

سیراب شدن استان‌های آذربایجان شرقی و اردبیل از طریق آب ارس

حق آبه استان‌های آذربایجان‌شرقی، غربی و اردبیل برای برداشت از آب ارس مشخص شده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: حق آبه‌های استان‌های آذربایجان‌شرقی، غربی و اردبیل برای برداشت از آب ارس مشخص شده است.

محمد حسین فرهنگی افزود: هرگونه تخلف در این زمینه برخلاف پروتکل‌های موجود بوده و حساسیت آفرینی در این مورد از سوی سایر استان‌ها هیچگونه توجیهی ندارد.

وی ضمن تاکید بر قانون بودن این انتقال و تامین اعتبار برای این امر در بودجه امسال گفت: انتقال آب به دریاچه ارومیه از دو مسیر آذربایجان‌شرقی و غربی و از رودخانه‌های ارس و زاب مصوبه قانونی دارد و  برای هر استان اعتبار جداگانه‌ای نیز برای این انتقال‌ها پیش‌بینی شده است.

فرهنگی با اشاره به اینکه انتقال آب ارس از طریق آذربایجان‌شرقی به دریاچه ارومیه همراه با مدیریت خواهد بود گفت: با توجه به وجود بحران آب در شهر تبریز و پیش‌بینی‌های صورت گرفته در این مورد مقرر شده ضمن انتقال آب از ارس بحث مدیریت و استفاده بهینه از آن نیز درباره دشت‌های تبریز و مرند در دستور کار مسئولان استانی قرار گیرد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی آغاز عملیات اجرایی انتقال آب ارس از آذربایجان شرقی را یادآور شد و گفت: در بودجه سال گذشته یک هزار میلیارد ریال برای این منظور اختصاص یافته بود که متاسفانه با تحقق تنها 10 درصد اعتبار این پروژه به مانند اعتبار سایر پروژه ها درکشور امکان اجرایی شدن این مصوبه فراهم نشد.

وی یادآور شد: امسال نیز اعتبار لازم برای این پروژه مصوب شده است.

انتهای پیام/60002/ع40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها