امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۱:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31427
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۰
تعداد بازدید: 42
 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجله کنفدراسیون فوتبال آسیا معتقد است  جواد نکونام مرکز ثقل موفقیت‌های استقلال و تیم ملی ...

 به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجله کنفدراسیون فوتبال آسیا معتقد است  جواد نکونام مرکز ثقل موفقیت‌های استقلال و تیم ملی ایران در 12 ماه گذشته است. او به عنوان کاپیتان تیم ملی ایران کمک کرد کشورش چهارمین حضور در یک دوره جام جهانی را تجربه کند و با استقلال به جمع 8 تیم پایانی لیگ قهرمانان آسیا راه یابد.

این ارگان مطبوعاتی در گزارش و مصاحبه‌ای به تحلیل عملکرد بازیکن اسبق پاس‌تهران،‌الوحده و الشارجه امارات و نیز اوساسونا اسپانیا پرداخته و نقطه نظر وی را در مورد مسائل تیم ملی، حضور بازیکنان ایرانی در قاره سبز و نیز درخشش با استقلال را جویا شده است.
 *ذکر کلیاتی از زندگی ورزشی یک مغز متفکر

در ابتدای این مقاله مجله فوتبال آسیا به ذکر کلیاتی درمورد فرمانده تیم ملی پرداخته و نوشته است:فوتبال ایران هر چند در مقاطعی با کمبود هافبک‌های با استعداد مواجه شده اما بطور کلی در همه نسل‌ها، این تیم با کمک یکسری هافبک‌های مسئولیت پذیر به پیش حرکت کرده است. ایرانی‌‌ها در اولین دوره حضورشان در یک دوره جام جهانی یعنی مسابقات سال  1978، چنین مسئولیتی روی دوش هافبکی مثل محمد صادقی گذاشتند  که قلب تپنده تیم به شمار می‌رفت.او مثل یک موتور علی پروین و حسن روشن را راه می‌انداخت. 20 سال پس از آن در رقابت‌های جام جهانی 1998، این مسئولیت بر عهده کریم باقری گذاشته شد که با قابلیت زیاد گلزنانی همچون علی دایی،‌خداداد عزیزی و مهدی مهدوی‌کیا را تغذیه می کرد.

اکنون این مسئولیت بر عهده جواد نکونام،‌ هافبک 32 ساله نهاد شده است. بازیکنی که همراه با سایر ملی‌پوشان کمک کرد تیم ملی به مسابقات برزیل 2014 برسد. او  در مرحله مقدماتی جام جهانی در قاره آسیا،‌ 6 گل برای کشورش زد که دو گل آن مقابل جمهوری کره و لبنان در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی زد و بطور کلی با این تعداد آقای گل تیم کشورش در مرحله انتخابی پیکارهای برزیل 2014 بود. البته گستره تاثیرگذاری او بر بازی تیم کشورش بیشتر از یک گلزن تراز اول بود. جواد با استفاده از تجربه ناشی از 6 فصل حضور در لالیگا اسپانیا همراه با اوساسونا ، همینطور حضور در مرحله نهایی جام جهانی 2006،‌در اصل اجراکننده فرامین و تصمیمات کارلوس کی‌روش، مربی سابق رئال مادرید بود. مربی که می‌خواست از این طریق برنامه‌هایش را به کل تیم منتقل کند.

*ماجرای صعود از زبان کاپیتان جواد

پس از بیان این کلیات نشریه کنفدراسیون آسیا نقطه نظر فرمانده تیم ایران را جویا شده است. وی گفت: آن مسابقات نبردی سخت بود که متحمل سختی‌های زیادی شدیم. البته همکاری مشترک عالی تیم سبب شد تا به چنین موفقیت بسیار ارزشمندی برسیم. افت و خیزهای زیادی را تجربه کردیم. با لحظات خوشایند و تلخی مواجه شدیم. اما هیچگاه ایمان خود را از دست ندادیم. بلکه فوق‌العاده امیدوار نسبت به آینده باقی ماندیم. می‌دانستیم لایق پیروزی برای رسیدن به جام جهانی هستیم. هریک از اعضا تیم هر آنچه را که در توان داشتند،‌ رو کردند تا تیم از مسابقات انتخابی برای حضور در پیکارهای برزیل برگزیده شود.
 نکونام افزود: به عنوان کاپیتان تیم ملی از همه بخاطر مشارکت و حمایت‌شان تشکر می‌کنم. فرقی نمی کند که شما یکی از کهکشانی‌های جهان هستید یا در حاشیه بسر می‌برید. در این حال همه رویای حضور در جام جهانی را دارد اما فقط 32 تیم به جام جهانی می‌رسند. ما به خاطر اینکه نتوانستیم به جام جهانی 2010 در آفریقا‌ی‌جنوبی راه یابیم، مقصر هستیم. برای این که این نقطه تاریک را جبران کنیم،‌یکپارچه شدیم و کار را تا آنجا ادامه دادیم که به جام جهانی راه‌پیدا کنیم. مسلما حضور در جام جهانی،‌رویای هر بازیکن است. برای من اگر سال آینده همچنان عضو تیم ملی باشم، این دومین بار است که می‌توانم فرصت حضور در یک دوره جام جهانی را پیدا کنم. بازی در جام جهانی یکی از خاطرات شیرین هر بازیکنی به حساب می‌آید. فوق‌العاده هیجان‌زده هستم که چنین فرصتی  دارم که برای دومین مرتبه در طول زندگی‌ام، در یک دوره جام جهانی بازی کرده و همراه با تیم، به انتظارات عامه پاسخ دهیم.

او ادامه داد: جای تردید نیست که من خود تجربیات زیادی از حضور در جام جهانی 2006 آلمان گرفتم. شاید برخی از بازیکنان جوان نتوانند ارزش و اهمیت مسابقات جهانی را به خوبی درک کنند. اما من تحت هر شرایطی تجربیاتم را منتقل خواهم کرد و حتی آن را در اختیار هم تیمی‌های جوانم قرار خواهم داد. برایشان شرح خواهم داد که ما در جام جهانی در ردیف تیم‌های برجسته جهان قرار می‌گیریم که همین امر فشار سهمگینی را بر تیم وارد خواهد کرد. فوتبال ایران بایستی از نظر جهانی خودش را بیشتر به دیگران معرفی کند و ما نیز باید ثابت کنیم تیمی قدرتمند و با ارزش هستیم.
 
*بحث در مورد موضوعات دیگر

در ادامه این مصاحبه کاپیتان تیم ملی در مورد موضوعات دیگری نیز صحبت کرده است. وی در مورد قیاس بازیکنان با یکدیگر چنین گفت: شما نمی‌توانید یک بازیکن را با هم‌تیمی‌اش یا بازیکنی در گذشته مقایسه کنید. حتی نمی‌توانید قیاسی میان دو نسل متفاوت انجام دهید. هر بازیکن و تیمی متعلق به زمانه خاص خود است و من بر این باورم  تیم ملی کنونی عصر و دوره طلایی جدیدی را در فوتبال ایران ایجاد خواهد کرد. بازیکنان جوان ما شایسته حضور در جمع 32 تیم جام جهانی هستند. شاید بهترین پاداش برای اعضا جوان تیم ما این باشد که به خاطر درخشش در جام جهانی بتوانند پس از مسابقات بخت حضور در تیمی اروپایی را پیدا کنند.
 
وی در مورد دورانی که لژیونر شد، نیز عنوان کرد: بدیهی است در ابتدای دورانی که لژیونر شدم، با درد غربت و دوری از وطن روبه‌رو شوم. با این همه تلاش کردم برای پیشرفت و به سود خودم استفاده کنم.در واقع با استفاده از نظم ، برنامه‌ریزی،‌حضور به موقع، پیروی از اصول حرفه‌ای سعی کردم به زندگی خوبی در عرصه ورزش حرفه‌ای برسم. البته عوامل دیگری هم کمک کردند تا بتوانم در عرصه فوتبال حرفه‌ای موفق شوم.البته در دورانی که همراه با اوساسونا بازی کردم،‌ با افت و خیزهای مواجه شدم. ولی نکته خوب برای بازی کردن در تیمی اروپایی،‌ این است که هر چیزی دقیق برنامه‌ریزی شده و اجرا شود. بازیکنان خود تنها متعلق به باشگاه هستند که همین باعث پیشرفت‌شان می شود. این در واقع نکته‌ای است که اجازه نمی‌دهد عضوی از تیم اروپای باشید. پس برای حفظ جایگاه و موقعیت خود در چنین تیمی،‌باید اصول را کلا حفظ کنید و برای رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی دقیقی انجام دهید.

نکونام در مورد حضورش در اوساسونا بیان کرد: آن 6 سالی که در اوساسونا بودم، سال‌های طلایی دوران حرفه‌ای‌ام در ورزش بود. حتی باید عنوان کنم اولین ، سومین و پنجمین سال حضورم نزد این باشگاه ، خارق‌العاده‌ترین سال‌های بود که همراه تیم اسپانیایی پشت سر گذاشتم. به هرحال خیلی چیزها باید گفته شود که واقعیات برای مردم مشخص شود. کاری که اصلا بیانش راحت نیست.  چرا که زندگی در ایران و اسپانیا کلا با هم تفاوت دارد. البته بطور کلی زندگی شخصی من در آنجا متفاوت با ایران نبود. به همین دلیل بیشتر مجبور شدم از نظر ورزشی خودم را با شرایط اسپانیا وفق دهم.
 
*افتخارآفرینی با استقلال

نکونام در مورد حضور با استقلال در لیگ قهرمانان اروپا نیز حرف‌های دراین مصاحبه بر زبان آورد. او گفت:

جای تردید نیست در مرحله مقدماتی لیگ قهرمانان در گروه مرگ مسابقات قرار داشتیم. هر تیمی که هوشیاری به خرج می‌داد،‌می توانست به مرحله بعدی لیگ قهرمانان راه پیدا کند.اما ما می‌خواستیم بدرخشیم و قدرت خود را به رخ کشیم و بعد بتوانیم به دور بعد در جمع 16 تیم راه پیدا کنیم. مقابل رقبا قرارگرفتیم و از سد الهلال و العین عبور کردیم و به این ترتیب نشان دادیم قادریم هر تیم قدرتمند دیگری را شکست دهیم. البته تا به این لحظه با هیچ تیم قدرتمند از شرق آسیا مواجه نشده‌ایم. با این حال از رویارویی با آنان هیچ هراسی نداریم چرا که دنبال کسب قهرمانی و افتخار هستیم. مسابقات لیگ قهرمانان آسیا،‌در اصل پیکارهای است که بازیکنان با تجربه و کلیدی نقش بسزایی در نتیجه‌‌گیری دارند. من هم بسیار امیدوارم که استقلال بتواند برای سومین مرتبه به این عنوان در تاریخ دست یابد.
 


 

این نشریه در پایان گزارش و مصاحبه خود به این نکته اشاره کرده در صورتی که نکونام بتواند به استقلال کمک کند که به هدف‌اش برسد، به سبب موفقیت‌اش در تیم ملی ایران، او مسلما نامزد احراز عنوان مرد سال فوتبال قاره آسیا خواهد شد.

در این ارتباط خود وی گفته است: شاید کسب چنین عنوانی برای من کمی دیر شده باشد. اما از این که هیچگاه در دوره شش ساله حضورم در پامپولانا برای اوساسونا گزینش نشدم، متاسف هستم. با وجودی که به همه بازیکنان همه دوره‌ای خودم احترام می‌گذارم، باید اذعان کنیم در آن سال‌ها حداقل دو بار بایستی برای این منظور برگزیده می‌شد. اما قوانین خاص ای.اف.سی اجازه نداد که به این افتخار برسم. به هرحال اکنون خرسندم که با تغییراتی که در قانون انتخابات داده شد، حتی بازیکنان آسیایی شاغل در اروپا هم می‌توانند در صورت درخشش گزینش شده و رقابت کنند.

انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها