امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۱:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31439
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۲
تعداد بازدید: 66
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس سید تقی نوربخش در برنامه تلویزیونی نقد که شب گذشته در شبکه 6 درباره چالش‌های سازمان تأمین اجتماعی و عملکرد این سازمان ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس سید تقی نوربخش در برنامه تلویزیونی نقد که شب گذشته در شبکه 6 درباره چالش‌های سازمان تأمین اجتماعی و عملکرد این سازمان در سال‌های گذشته اظهار داشت: تأمین اجتماعی 35 میلیون نفر بیمه شده اصلی و تبعی و یک میلیون و 800 هزار نفر مستمری‌بگیر دارد.

وی با اشاره به اینکه حوزه‌های فعالیت سازمان تأمین اجتماعی درمان، بیمه و فعالیت‌های اقتصادی است گفت: مزیت‌های تأمین اجتماعی پرداخت مستمری و ایجاد بنگاه‌های سرمایه‌گذاری برای تأمین منابع مالی آینده سازمان است تا بتواند بر اساس نرخ تورم به بیمه‌شدگان خود مستمری پرداخت کند.

وی به نحوه درآمد و هزینه این سازمان اشاره کرد و گفت: یکی از چالش‌های تأمین اجتماعی محاسبات هزینه‌هاست که نیاز به بازنگری و تغییر دارد.

وی گفت: تأمین اجتماعی یک سازمان یک جانبه‌گرا است و منابع آن از طریق دولت، بیمه شده و کارفرما ایجاد می‌شود.

نوربخش بیان داشت: نحوه دریافت حق بیمه و محاسبه آن مربوط به سال 54 است و تاکنون با توجه به تغییر و تحولات اجتماعی و اقتصادی در کشور این نحوه محاسبه هنوز تغییری نکرده است.

وی به نقش دولت در این سازمان بیمه‌گر اجتماعی اشاره کرد و گفت: متاسفانه در بعضی از مواقع اقدامات غیر کارشناسی در سازمان صورت می‌گیرد به عنوان مثال دولت به تأمین اجتماعی تکلیف می‌کند 143 صنف را تحت پوشش قرار دهد ولی منابع مالی آن را تأمین نمی‌کند. عضو سابق هیئت مدیره سازمان تأمین اجتماعی خاطرنشان کرد: در سال جاری سازمان تأمین اجتماعی با کسری بودجه 3 هزار میلیارد تومانی مواجه شده است.

نوربخش به ضریب پشتیبانی در تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ضریب پشتیبانی به 6.2 رسیده است که در سال 80 این ضریب 9 بوده است و در صورتیکه ضریب پشتیبانی در تأمین اجتماعی به 5 برسد مشکلات عدیده‌ای ایجاد خواهد شد.

وی به بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر دولت 50 هزار میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکار است که در زمان مدیریت رحمت‌الله حافظی قبول کرد که 35 هزار میلیارد تومان از این بدهی را پرداخت کند که در چند روز گذشته با واگذاری برخی از معادن و شرکت‌ها به تأمین اجتماعی بخشی از این بدهی پرداخت شد.

نوربخش خاطرنشان کرد: بدهی دولت به تأمین اجتماعی همیشه وجود دارد و صفر شدن این بدهی امکان‌پذیر نیست.

عضو سابق هیئت مدیره تأمین اجتماعی تأکید کرد: سازمان تأمین اجتماعی یک نهاد اجتماعی و خدماتی است لذا بهتر است که طیف‌های سیاسی در آن ورود نکنند.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها