امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۰۲:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3144
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۱۰
تعداد بازدید: 187
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کامران باقری لنکرانی که صبح امروز در کنگره سراسری کانون دانشگاهیان ایران اسلامی ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کامران باقری لنکرانی که صبح امروز در کنگره سراسری کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در دانشگاه تهران سخنی می‌گفت، اظهار داشت: در مقام اجرا روزمر‌ه‌گی‌ها فشار وارد می‌کند که باید به صورت روزانه به آنها پرداخت و فضایی به وجود می‌آورد که هماهنگی بین تصمیم و عمل و ارتباط آن با فهم و بصیرت آنطور که باید، اتفاق نمی‌افتد.

وی با بیان اینکه نمی‌توان همه مشکلات موجود را ناشی از سیر روزمره‌گی دانست، بر لزوم آسیب‌شناسی محیط‌های علمی و پژوهشی تأکید کرد و افزود: ما در این محیط‌ها با آسیب جدی مواجه هستیم.

کاندیدای جبهه پایداری در انتخابات یازدهم، اداری شدن پژوهش، حرکت‌های موازی، عدم توجه به نیازهای کشور و عدم تأمین مالی پژوهشگران را از مهم‌ترین مشکلات این عرصه دانست.

لنکرانی تصریح کرد: طبق آمار، 70 درصد از بودجه پژوهشی کشور صرف هزینه‌های اداری می‌شود.

وی با بیان اینکه در این مسیر فرهنگ پژوهش بسیار حائز اهمیت است، گفت: بخشی از این مشکلات به مدیریت اجرایی کشور در نحوه مدیریت تحقیقات و پژوهش‌ها باز می‌گردد.

عضو جبهه پایداری انقلاب اسلامی در ادامه سخنانش، جبرگرایی در فضای پژوهشی را از دیگر مشکلات این عرصه عنوان کرد و گفت: با چنین دیدگاهی احساس می‌شود نمی‌توان کاری از پیش برد و از این رو، نوعی ناامیدی و سپردن خود به حوادث شکل می‌گیرد که این تفکر با تفکرات دینی ما فاصله دارد.

لنکرانی با بیان اینکه انسان اگر بخواهد با توفیقات الهی می‌تواند تغییراتی را ایجاد کند و از این رو جبری‌مسلکی برنامه‌های ما را دچار اختلال می‌کند، یادآور شد: البته نمی‌توان مدیران را به دلیل روزمره شدن مورد انتقاد قرار داد.

وی رکود و تأکید بر سنت‌گرایی را یکی دیگر از مشکلات عرصه پژوهش برشمرد و خاطرنشان کرد: در حالی که باید برای تغییر به نوع‌آوری اعتقاد داشت اما بعضاً شاهد نوعی سنت‌گرایی هستیم.

«البته شخصیت‌محوری و عدم توجه به کار گروهی نیز در این موضوع مؤثر است؛ هرچند نمی‌توان عدم خواهندگی از سوی مدیریت را نیز بی‌تأثیر دانست».

عضو سابق دولت نهم، عدم اصلاح این مسیر را باعث عدم برخورداری از پشتوانه علمی و منطقی عنوان کرد و یادآور شد: این مسأله می تواند به حاشیه‌نشینی نخبگان و تمایل به خروج و همچنین ترجیح مدیریت در پژوهش بیانجامد.

لنکرانی با بیان اینکه آنچه ما را از این آسیب‌ها نجات می‌دهد مسیری است که مقام معظم رهبری سال‌ها قبل از آن به عنوان جنبش نرم‌افزاری یاد کردند، گفت: متأسفانه پس از ۱۱ سال کارِ ما در حوزه علوم انسانی و اجتماعی پربار نیست در حالی که اگر بخواهیم در این حوزه اثرگذار باشیم، باید به کشف مسائلی که با آن مواجه هستیم، آینده‌نگری و شناخت نیازها توجه کنیم.

وی بر همین اساس به تلاش جبهه پایداری برای تهیه یک برنامه کلان و تخصصی اشاره کرد و گفت: ما با همفکری 40 نفر از صاحب‌نظران دانشگاهی و حوزوی که در سطح معاونت رئیس‌ جمهور، وزارت، نمایندگی و تدوین برنامه پنجم توسعه تجربه اجرا داشته‌اند تلاش کردیم ورود به عرصه مدیریت کلان اجرایی را هموار کنیم.

لنکرانی ادامه داد: ما ادعا نداریم که آخرین حد برنامه ریزی را انجام داده‌ایم اما تلاش شده مسیری که برای برنامه‌ریزی لازم است را طی کنیم؛ از این رو این برنامه مبتنی بر سنجش تمایلات و حرکت‌ بر روی موج‌ها شکل نگرفته بلکه ما در این عرصه چالش‌ها را نیز در نظر گرفته‌ایم.

کاندیدای جبهه پایداری بحث اقتصادی در کشور را از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم و سیاست‌گذاران دانست و اظهار داشت:‌ در این مسیر نکته‌ای که از آن غفلت می‌شود توجه به ریشه‌های وضع موجود است در حالی که اگر ریشه‌های واقعی را نشناسیم مشخص نیست که راه حل‌هایمان درست باشد.

لنکرانی ادامه داد: برخی می‌خواهند مشکلات اقتصادی کشور را به ۳ سال اخیر مرتبط کنند که این نگاه بسیار ساده‌انگارانه است چرا که بیماری اقتصادی ما مزمن و قدیمی است هرچند برخی اقدامات همچون فشارهای خارجی و مدیریت داخلی در ۳ سال اخیر مؤثر بوده است.

وی مهم‌ترین عارضه اقتصاد را در کشورمان وابستگی به نفت دانست و گفت: در سال 89 ما 40 هزار میلیارد تومان بودجه خود را با کسری بستیم و هزینه‌های سنگین بخش دولتی نیز به پول نقد توجه داشت لذا این نگاه باعث بروز مشکلاتی می‌شود.

لنکرانی متذکر شد: ما باید هزینه‌های جاری دولت را از بودجه نفت جدا کرده و دستگاه‌های دولتی را پاسخگو کنیم.

عضو جبهه پایداری با اشاره به بحث فسادی که در کشور ما زمینه‌اش فراهم شده، آن را ناشی از شرایط اقتصادی کشور دانست و ادامه داد: تحول اقتصادی فقط منحصر به هدفمندی یارانه‌ها نیست بلکه ابعاد مختلفی از جمله تحول در نظام بانکی را دارد.

وی بر همین اساس افزود: تحول در نظام بانکی موضوع با اهمیتی است که اهمیت آن بر ضریب فزاینده در وام دادن از محل سپرده‌گذاری‌ها آشکار می‌شود و این باعث افزایش نقدینگی خواهد شد و این موضوع با ضریب بیشتری باعث افزایش پایه پولی می‌شود.

«در بازخوانی پرونده فساد اخیر برخی گفتند اگر بانک آریا تأسیس شده بود کسی متوجه این فساد نمی‌شد؛ لذا باید در این زمینه اقدامات لازم صورت گیرد».

کاندیدای جبهه پایداری با بیان اینکه موضوع دیگری که در باید در اقتصاد مورد توجه قرار گیرد ارتباط اقتصاد و فرهنگ است، خاطرنشان کرد: تعدد منابع اقتصادی نشان‌دهنده وابستگی اقتصاد و فرهنگ به یکدیگر است.

وی ادامه داد: در حال حاضر یک نوع نگاه مرکانتالیستی و سودمحوری کوتاه‌مدت نسبت به بنگاه‌های اقتصادی وجود دارد و حتی این رویکرد در حوزه دولتی نیز دیده می‌شود در حالی که ما باید از ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی برای توسعه پایدار استفاده کنیم.

لنکرانی به لزوم توجه به بخش کشاورزی اشاره کرد و اظهار داشت: ما باید چرخه اقتصادی - کشاورزی خود را کامل کنیم و باید این موضوع را نمی‌توانیم تولیدات خود را به ارزش افزوده تبدیل کنیم، تصحیح کنیم.

عضو سابق کابینه احمدی‌نژاد به لزوم مطالعات آمایش سرزمینی و برخورداری کشورمان در زمینه‌های رشد دامپروری اشاره کرد و افزود: غفلت از این ظرفیت طبیعی باعث عقب‌ماندگی شده است.

لنکرانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر نقش جریان انحرافی در دولت یادآور شد: ما در برخورد با هر موضوعی باید انصاف را رعایت کنیم؛ دولت در طی 8 سال گذشته در عرصه مدیریت توفیقات درخور توجهی کسب کرده که تغییر رویکرد مدیریتی، باز شدن حلقه بسته مدیران، توجه به استان‌ها و اقداماتی در زمینه عدالت از مهم‌ترین آنهاست.

وی ادامه داد: البته نقاط ضعفی نیز وجود داشته است که این نقاط ضعف در کارنامه دیگران هم بوده است.

لنکرانی به توصیه مقام معظم رهبری در سال 87 به دولت‌مردان اشاره کرد که فرموده بودند دولت باید نقدپذیری خود را بالا ببرد و تصریح کرد: ما با عارضه‌ای که در این دولت مواجه شدیم، این بود که برخی افراد که در جایگاه نظریه‌پردازی دینی نبودند، صحبت‌هایی را مطرح کردند که نه تنها در شأن آنها نبود بلکه حق نداشتند از ظرفیت دولت برای این کار استفاده کنند، لذا بنده به آنها گفتم اگر فکر می‌کنید که در این زمینه حرفی برای گفتن دارید بهتر است استعفاء بدهید و بروید کتاب بنویسید.

وزیر دولت نهم به لزوم ارتباط با روحانیت در دولت به دلیل فشار امور اجرایی اشاره کرد و افزود: برای اداره کشور باید با این سبک حرکت کرد و نکته مهم در مردم‌سالاری دینی اینست که حکومت مجاز نیست بر اساس اموری غیر از باورها و ارزش‌ها و آرمان‌گرایی تصمیم‌سازی کند.

وی به تأکیدات امام و مقام معظم رهبری در خصوص جایگاه رأی مردم اشاره کرد و گفت: همانطور که رهبری معظم انقلاب فرمودند، رأی مردم در نظام ما تصنعی نیست.

لنکرانی ادامه داد: امام فرمودند اگر رئیس ‌جمهوری منتخب حکمش به تأیید ولایت فقیه نرسد، طاغوت است و این نشان می‌دهد توجه به آرای مردم به منظور کارآمدی حکومت و مشروعیت و جهت‌گیری آن به اتصال به ولایت فقیه بستگی دارد.

کاندیدای جبهه پایداری در پاسخ به این سؤال که چه برنامه‌ای دارید که خود را در خط ولایت حفظ کنید؟ گفت: اگر کسی ادعا کند که من احتمال خطا و انحراف ندارم برخلاف قرآن صحبت کرده اما از مواردی که رهبری نیز بر آن تأکید دارند، لزوم توجه به نقص‌هاست و مصداق امر به معروف و نهی از منکر در مرحله اول مسئولان هستند.

لنکرانی این نکته را هم متذکر شد که «باید در برنامه‌ریزی‌ها به جهت‌گیری‌ها توجه کرد که از پشتوانه معرفتی و علمی لازم برخوردار باشد».

وی در خصوص علت برکناری خود از دولت نهم گفت: مسئولیت بنده در دولت نهم تمام شده بود و رئیس‌ جمهور به بنده گفت من با بررسی‌هایی که انجام داده‌ام، به این نتیجه رسیدم که برخی وزارتخانه‌ها باید وزیرش زن باشد و لذا من از ایشان به خاطر برداشتن این بار از روی دوشم تشکر کردم.

«هر چند آقای احمدی‌نژاد پست‌هایی را در کابینه و خارج از کشور به بنده پیشنهاد کرد که من به ایشان گفتم من پیش از اینکه با شما همکاری کنم کاری داشته‌ام و نیازی به تأمین شغل ندارم و لذا توفیق داشتم که در این ۴ سال در دانشگاه و بیمارستان خدمت کنم».

لنکرانی در خصوص حضور زنان درعرصه سیاسی و اجتماعی اظهار داشت:‌ یکی از آسیب‌های جامعه زنان اینست که بسیاری از راه حل‌های این حوزه رضاخانی بوده است.

وی توجه به جایگاه زن را به عنوان محور جامعه در خانواده و اجتماع بسیار مهم دانست و تأکید کرد: دولت باید به گونه‌ای از این نقش حمایت کند که حضور در محیط خانواده و اجتماع متناقض نباشد.

عضو جبهه پایداری به لایحه دولت نهم برای افزایش مرخصی زایمان از ۲ ماه به ۶ ماه اشاره کرد و گفت: کسانی که در حال حاضر کاندیدای ریاست ‌جمهوری هستند، چه در دولت و چه در مجلس با این لایحه مخالفت کرده‌اند اما رئیس ‌جمهور و خانم طبیب‌زاده موافق آن بودند.

لنکرانی گفت: تلقی افراد مخالف این بود که این تغییر بار مالی زیادی را برای کشور ایجاد می‌کند در حالی که ما تبیین کردیم این بار مالی نوعی سرمایه‌گذاری برای تحکیم خانواده و تأمین نسل آینده است؛ از این رو ما در مقوله زنان نیاز به تغییر رویکرد داریم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها