امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۶:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31502
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 43
همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از ...

همایون امیرزاده مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ضمن اشاره به نحوه حضور ایران در نمایشگاه فرانکفورت و آخرین تصمیم‌گیری‌ها اظهار داشت: فضای اختصاص یافته در شصت و پنجمین نمایشگاه فرانکفورت به جمهوری اسلامی ایران نسبت به تمامی سال‌های گذشته بیشتر است، نزدیک به 200 متر مربع فضا در اختیار جمهوری اسلامی ایران خواهد بود تا بتواند فعالیت‌های خود را طی ایام برپایی نمایشگاه انجام دهد.

* سیاستگذاری برای نمایشگاه فرانکفورت حول دو محور

وی ضمن اشاره به اینکه باید به لحاظ نرم افزاری و محتوا در راستای کیفیت و غنا بخشی به فعالیت‌هایی که از قبل بوده و هم اینکه معرفی درستی از حوزه نشر ایران در این رخداد بین المللی داشته باشیم، برنامه‌ریزی مدونی داشته و در این راستا بیشتر تلاش کنیم، خاطر نشان کرد: سیاستگذاری که معاونت فرهنگی آن را دنبال می‌کند حول دو محور است، اول شناساندن وضعیت و ظرفیت‌های نشر کشور و بخش دوم که امسال به صورت جدی‌تر دنبال می‌کنیم مشارکت نهادها و بخش خصوصی است، در قالب کارگروه‌های محتوایی کارها انجام شده و تشکل‌هایی در این راستا اعلام آمادگی کرده‌اند.

* آثار برتر نشر جمهوری اسلامی ایران ترجمه می‌شوند

مشاور معاون فرهنگی ارشاد با اشاره به این مطلب که معتقدیم بخش مهمی از این فعالیت قابل واسپاری است و بنا نداریم همه امور از کانال معانت فرهنگی و یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال شود، اضافه کرد: در تلاشیم تا با انتخاب درست آثاری را برای حضور در این نمایشگاه ترجمه کنیم که نمونه خوب از نشر کشور باشند.

امیرزاده ضمن اشاره به این مهم که نمونه‌هایی از نشر جمهوری اسلامی ایران را مدنظر داریم تا در قالب بسته‌ای ارائه دهیم اما تعداد عناوین و شمارگان مشخص نیست، بیان کرد: در تلاشیم در تمام حوزه‌ها فعال باشیم، بیشترین نگاه این است که در بحث دفاع مقدس به عنوان یک سوژه و موضوع ناب اهتمام داشته و خواهان آن هستیم تا ادبیات دفاع مقدس و پایداری (آثار برگزیده دفاع مقدس) به شیوه‌ای بدیع ارائه و معرفی شود.
 

* حضور منسجم و تاکید بر حوزه ادبیات پایداری و دفاع مقدس

این مقام مسئول ابراز داشت: روسیه در این حوزه حرف‌هایی برای گفتن دارد، حتی پدیده‌هایی چون جنگ جهانی دوم بارها و بارها تبدیل به سوژه شده، ولی امروز کلمات نابی از زبان راویان دفاع مقدس بیان می‌شود تا بوسیله نویسندگان چیره‌دست به نمایش درآید این روایات توانسته جایگاه و طرفداران خوبی در دنیا پیدا کند، از این منظر هم علاقه‌مندی معاونت فرهنگی در این است که در حوزه دفاع مقدس حضور خوبی در فرانکفورت داشته باشیم و هم به عنوان گونه جدیدی از نویسندگی در مضمون و محتوا و قالب بتوانیم آنچه در خور شان مردم ایران است ارائه دهیم.

امیرزاده در پاسخ به اینکه چه تعداد نویسنده در جمع گروه اعزامی وزارت ارشاد حاضر خواهند بود تا در نمایشگاه فرانکفورت شرکت کنند، اضافه کرد: هنوز این موارد نهایی نشده است، در حال بررسی هستیم تا به موقع اطلاع رسانی کینم.

* حضور نخبگان و اندیشمندان جهان در نشست‌های غرفه ایران

مشاور معاون فرهنگی ضمن تاکید بر اینکه اولویت ما در این نمایشگاه کتاب است، اما در دیگر حوزه‌ها نیز فعالیت خواهیم کرد، افزود: در حال حاضر در حوزه تصویرگری کتاب کودک و نوجوان حرف‌هایی برای گفتن داریم از این رو آثار تصویرگران ایرانی را در این نمایشگاه خواهیم داشت، نشست‌هایی در حوزه تمدنی ایرانی و خدمات متقابل ایران و اسلام و... با حضور اندیشمندان برپا خواهد شد چراکه جمعیت نخبه خوبی در آلمان داریم.

مشاور معاون فرهنگی ارشاد با تاکید بر اینکه این نشست‌ها با هدف برگزار می‌شود، ادامه داد: بخشی از تعاملات و نشست‌ها قرار است با حضور این اندیشمندان برگزار شود، البته بخشی از نشست‌ها هم اختصاص به خلیج فارس دارد چرا که پدیده تاریخی و تمدنی است که اغلب با غفلت مواجه می‌شود.

وی ضمن تاکید بر اینکه در شورای سیاستگذاری مصوب شده تا خلیج فارس هم یکی از موضوعات نشست‌های فرانکفورت باشد، تصریح کرد: بنظر می‌رسد فرانکفورت بهانه‌ای است تا با استفاده از آن بتوانیم ظرفیت‌های خارج از کشور را به کار بگیریم، ایده آل‌ترین موضوع هم این است تا هم افزایی را با ارگان‌های خارج از کشور داشته باشیم در این صورت قطعا بخشی موانع را می‌توانیم برطرف کنیم.

* معرفی نمایشگاه کتاب تهران در فرانکفورت

امیرزاده با تاکید بر اینکه اکیپ اعزامی از جمهوری اسلامی ایران چه تعداد و چه افرادی خواهند بود و چه زمان اعزام صورت می‌گیرد، ابراز داشت: دغدغه اول و آخر ما در این نمایشگاه بحث حضور مقتدرانه و محتواست، بنظرم اولویت اول ما باید همین باشد تا اینکه چه افرادی اعزام خواهند شد.

مشاور معاون فرهنگی در ادامه با تاکید بر اینکه از هم اکنون قرارهایی را با طرف خارجی هماهنگ کرده‌ایم، تصریح کرد: این برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفته، چرا که بخشی از فعالیت ما معرفی نمایشگاه کتاب تهران است، در این دیدارها می‌توان زمینه تبادل غرفه و قواعد و مقررات نمایشگاه کتاب فراهم شود، هدفگذاری ما در سال 92 در معاونت فرهنگی حضور در 10 نمایشگاه خارج از کشور است که تقریبا در دو نمایشگاه چین و مسکو به دلیل محدودیت زمانی حاضر نمی‌شویم، اما با توجه به سیاستگذاری کلان معاونت در سال‌جاری اولویت ارتباط در حوزه نمایشگاه کتاب تهران و نشست‌هایی که منجر به تفاهم نامه مشترک با کشورها در فرانکفورت بشود هدفگذاری همان 9 کشوری هستند که در نمایشگاه‌های آنها شرکت خواهیم کرد.

* تبادل تفاهم‌نامه و رایزنی در آلمان

به گفته وی، در این فرصت چند روزه نمایشگاه فرانکفورت بخشی از فعالیت‌ها اختصاص به تبادل تفاهم نامه‌ها و رایزنی با کشورهایی دارد که هدف ما هستند، البته این موضوعات اولویت ما محسوب می‌شوند، اما در تلاشیم تا با حضور در نمایشگاه‌های دیگر کشورها زمینه حمایت‌های خود را ارائه دهیم، از سوی دیگر امتیازات آن را داشته باشیم و فکر می‌کنم این دو رویکرد مهم و خوب است که در حال تحقق است.

وی با تاکید براینکه فضا برای نشست و رونمایی فراهم خواهد شد، تاکید کرد: تقویم زمان بندی را طراحی کرده‌ایم که عمدتا ناظر بر محتواست.

* حضور اتحادیه‌های چاپ در نمایشگاه فرانکفورت

امیرزاده در پاسخ به اینکه در سفر به آلمان در زمینه واردات کاغذ هم مذاکراتی خواهید داشت، عنوان کرد: سال گذشته هم تیم اعزامی از مراکز چاپ آلمان بازدید داشت، چرا که آلمان در این حوزه قوی است و حرف برای گفتن دارد، بحث کاغذ به عنوان کالای واردات محور تبدیل شده و نیاز نیست در راستای واردات مذاکرات انجام شود. مجموعه فعالان چاپ هیچ گاه خود را از نشر جدا ندانسته‌اند و قرار است بخشی از فعالان چاپ هم در فرانکفورت حضور داشته باشند، امسال در حال تعاملات جدی‌تر در حوزه چاپ هستیم تا اتحادیه‌های چاپ هم بتوانند از این فرصت با برنامه ریزی‌های صورت گرفته استفاده کرده و چاپ ایران را معرفی کنند چرا که بحث صحافی سنتی ایران رویکردهای هنری دارد و خیلی از کشورها این ظرفیت را ندارند، اما در حال هماهنگی در شورای سیاستگذاری نمایشگاه هستیم تا امسال علاوه بر حضور هدفمند فعالان نشر، یک حضور هماهنگ و تعاملی هم به صورت مجموعه فعالان چاپ در فرانکفورت داشته باشیم.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها