امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۰:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31551
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۴
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست تخصصی «بررسی جایگاه مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در فرهنگ‌سازی ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، نشست تخصصی «بررسی جایگاه مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در فرهنگ‌سازی قرآنی کشور» شب گذشته 11 مردادماه به همت بخش نهادها و مؤسسات قرآنی بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم با حضور «ولی یاراحمدی» مدیرکل مسابقات بین‌المللی قرآن کریم، «محمدرضا پورمعین» رئیس جمعیت قرآنی استان تهران و «حسن محمدی» مدیرعامل اتحادیه تشکل‌های قرآنی کشور برگزار شد. 

رئیس جمعیت قرآنی استان تهران با اشاره به سابقه طولانی رقابت‌های قرآنی جمهوری اسلامی ایران گفت: پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، سازمان حج و اوقاف در قالب شورای عالی قرآن، مسابقات بین‌المللی قرآن کریم را از طریق بودجه موقوفات و دولت برای برگزاری رقابت‌هایی در سطح جهانی برگزار کرد.

وی با بیان اینکه امسال شاهد برگزاری سی‌امین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن بودیم، اظهار داشت: با گذشت 35 سال از انقلاب اسلامی و دو سال تأخیر در آغاز مسابقات و همچنین دو سال تعطیلی به علت جنگ تحمیلی، مسابقات قرآن ایران 30 ساله شد که از نظر قدمت در جهان در رتبه سوم قرار دارد.

پورمعین با اشاره به اینکه مسابقات بین‌المللی قرآن کشور مالزی با 55 سال قدیمی‌ترین مسابقات قرآنی محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: پس از مالزی مسابقات بین‌المللی قرآن عربستان با 40 سال سابقه رتبه دوم و مسابقات بین‌المللی قرآن ایران با 30 سال سابقه در رتبه سوم قرار دارد و به تحقیق می‌توان گفت که مسابقات قرآن ایران از نظر فعالیت‌های جنبی و آموزشی نسبت به دو مسابقه دیگر غیرقابل مقایسه است.

دولت مالزی برای حضور مردم در مسابقات قرآن حمایت مالی می‌کند

رئیس جمعیت قرآنی استان تهران با بیان اینکه من 20 دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کشور مالزی را از نزدیک رصد کرده‌ام، گفت: این کشور را مردمانی با قومیت چینی، مالایی و مهاجرانی که اغلب مبارزه جدی با اسلام دارند، تشکیل می‌دهد بنابراین مردم به صورت داوطلبانه در محافل قرآنی و مسابقات شرکت نمی‌کنند، بلکه دولت از تشکل‌های مردمی برای حضور در مسابقات حمایت مالی می‌کند.

وی با اشاره به تاثیر فرهنگی مسابقات قرآن کشور مالزی ادامه داد: مسابقات قرآن ایران هر ساله با حضور رئیس جمهور آغاز و در محضر رهبر معظم انقلاب پایان می‌یابد و همچنین فضای مسابقات قرآن ایران نسبت به مسابقات مالزی رو به پیشرفت است.

پورمعین با بیان اینکه محل برگزاری مسابقات قرآن مالزی در سالن کنفرانس علمی برگزار می‌شود در حالی‌ که این کشور دارای مساجدی است که گنجایش بیش از 100 هزار نفر را دارد، تصریح کرد: محل برگزاری مسابقات مالزی مکانی بین‌المللی و فرهنگی است که در حاشیه آن مد لباس و مسابقات شطرنج برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه چاپ قرآن در مالزی افت کرده و پخش مسابقات بین‌المللی کشور مالزی به کانال دست چندم اختصاص می‌یابد، اظهار داشت: اگر یک مسابقه عنوان بین‌المللی را داشته باشد باید حداقل پنج کشور خارجی در آن شرکت کنند که در بدترین شرایط، ایران مسابقات بین‌المللی قرآن خود را با حضور 24 کشور برگزار کرده است.

آیین‌نامه مسابقات قرآن ایران بی‌نظیر است

رئیس جمعیت قرآنی استان تهران تنوع در رشته‌های برگزاری مسابقات قرآن را از دیگر ملاک‌های بین‌المللی بودن یک رقابت قرآنی عنوان کرد و گفت: مسابقات قرآن ایران در رشته‌های متنوع همچون قرائت، حفظ چند جزء، حفظ کل و تفسیر قرآن برگزار می‌شود، همچنین آیین‌نامه قوی مسابقات قرآنی ایران در جهان در نوع خود بی‌نظیر است به طوری که سایر کشورها خواستار اجرایی کردن آن در رقابت‌های قرآنی کشورشان هستند.

پورمعین ادامه داد: اهدای جوایزی با ارزش حداقل 30 هزار دلار و اطلاع‌رسانی برای حضور افراد رسمی و فعالیت‌های جنبی در مسابقات قرآن دیگر ملاک‌های بین‌المللی بودن این رقابت‌ها است.

در ادامه این نشست، یاراحمدی به معرفی مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امورخیریه پرداخت و خاطرنشان کرد: قدمت و ماندگاری مسابقات بین‌المللی قرآن سازمان اوقاف و امورخیریه از ویژگی‌های غیرقابل انکار این مسابقات است.

مسابقات بین‌المللی قرآن ایران محصول تلاش جمهوری اسلامی است

وی با بیان اینکه امسال سی‌وششمین دوره کشوری مسابقات قرآن سازمان اوقاف و امورخیریه برگزار می‌شود، اظهار داشت: رشد کمی شرکت‌کنندگان در این مسابقات نشان از مقبولیت و جایگاه خاص آن در سطح کشور دارد چرا که مسابقات اوقاف در طول 35 سال گذشته ماندگار و با افزایش رشته‌ها و ارتقای سطح کیفی همواره درصدد به روزرسانی خود بوده است.

یاراحمدی خاطرنشان کرد: معرفی افراد برتر در این مسابقات و تشویق آن‌ها نشان‌دهنده نقطه اوج در فعالیت‌های قرآنی است که می‌تواند به عنوان الگو برای جوانان ارائه شود و مسیر حرکت و رشد را برای آنان تبیین کند.

مدیرکل مسابقات بین‌المللی قرآن کریم با اشاره به اینکه این رقابت فرهنگی قرآنی محصول فعالیت نظام و تمام دستگاه‌ها است، اظهار داشت: اگر دستگاه‌های مرتبط در اجرا و مدیریت آن نقش داشته باشند، مسابقات می‌تواند نقش موج و فضاسازی خود را در کشور ایفا کند. 

انتهای پیام/م.خ  
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها