امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۴:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31573
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۱
تعداد بازدید: 72
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یکی از اصول مهم در نظام جمهوری اسلامی ایران که ضامنی برای حفظ موجودیت و اسلامیت ...

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، یکی از اصول مهم در نظام جمهوری اسلامی ایران که ضامنی برای حفظ موجودیت و اسلامیت این سرزمین محسوب می‌شود اصل ولایت مطلقه فقیه است.

این  اصل در حقیقت پایه و شکل‌گیری کامل یک نظام سیاسی اسلامی را در کشور تضمین می‌کند. در راستای چنین اصلی است که تنفیذ حکم ریاست جمهوری معنا پیدا می‌کند در حقیقت انتخابات ریاست جمهوری در دو چرخه جداگانه انجام می‌شود چرخه اول شامل رای مقبولیت مردم به یک کاندیدای خاص است که از طریق رای‌گیری سراسری انجام می‌شود و دوم مشروعیت مقام ریاست جمهوری است که در قالب تنفیذ این رای از سوی مقام معظم رهبری و ولی فقیه به رئیس‌جمهور صورت می‌گیرد.

تاکنون در نظام جمهوری اسلامی ایران ده مراسم تنفیذ ریاست جمهوری انجام شده است که هر کدام قدمی در مسیر تکامل نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود.

*بنی صدر اولین رییس جمهور

اولین مراسم تنفیذ با پیروزی ابوالحسن بنی‌صدر اولین رئیس‌جمهور اسلامی ایران برگزار شد. این در حالی بود که نظام جمهوری اسلامی ایران در حال گذر از مرحله حساسی بوده و همچنان نهادهای اجرایی در کشور در حال شکل‌گیری بود. اولین انتخابات ریاست جمهوری با حضور پرشور مردم برگزار شد و بنی‌صدر توانست بخش اعظم آراء مردم را کسب کند.

اولین مراسم تنفیذ ریاست جمهوری از سوی امام راحل و به علت بیماری قلبی ایشان در بیمارستان قلب تهران برگزار شد.
در حکم تنفیذ ریاست جمهوری بنی صدر از سوی امام راحل آمده است: «بر اساس‌‌ آنکه ملت شریف ایران با اکثریت قاطع جناب آقای دکتر ابوالحسن بنی‌صدر را به ریاست جمهوری کشور جمهوری اسلامی ایران برگزیده‌اند و بر حسب آنکه مشروعیت آن باید به نصب فقیه جامع‌الشرایط باشد اینجانب به موجب این حکم رای ملت را تنفیذ  و ایشان را به این سمت منصوب می‌کنم.»

*تنفیذ پس از برکناری

اما دوران ریاست جمهوری بنی‌صدر چندان به طول نینجامید. با اشتباهات وی به خصوص خیانت آشکار در جریان نبردهای ابتدایی هشت سال دفاع مقدس و همگرایی با منافقین، حکم عدم کفایت سیاسی بنی‌صدر از سوی مجلس شورای اسلامی صادر شد.

با برکناری بنی‌صدر و با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شهید محمدعلی رجایی به سمت ریاست جمهوری انتخاب شد.

در روز یازدهم مردادماه سال 1360 دومین مراسم تنفیذ در تاریخ نظام جمهوری اسلامی ایران برگزار شد و حکم ریاست جمهوری رجایی از سوی امام راحل تنفیذ شد.
در حکم تنفیذ ریاست جمهوری از سوی امام راحل خطاب به رجایی آمده است: «با سپاس بی‏حد از الطاف کریمه خداوند متعال که توفیق به ملت شریف و متعهد ایران عطا فرموده که هرچه زمان می‏گذرد، مشکلات افزون می‏شود، بر تعهد آنان و حضورشان در صحنه و پشتیبانی‏شان از جمهوری اسلامی که فرآورده فداکاری های خودشان است، افزوده می‏شود. و به رغم تبلیغات دشمنان خارج و داخل، با اکثریت قاطع افزون از دوره سابق، جناب آقای محمدعلی رجایی- ایّده اللَّه تعالی- را به ریاست جمهوری کشور اسلامی ایران برگزیده و این مسئولیت بزرگ و بار سنگین را بر عهده او گذاشته است. و چون مشروعیت آن باید با نصب فقیه ولی امر باشد، اینجانب رأی ملت شریف را تنفیذ و ایشان را به سمت ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب نمودم، و مادام که ایشان در خط اسلام عزیز و پیرو احکام مقدس آن می‏باشند و از قانون اساسی ایران تبعیت و در مصالح کشور و ملت عظیم الشأن در حدود اختیارات قانونی خویش کوشا باشند و از فرامین الهی و قانون اساسی تخطی ننمایند، این نصب و تنفیذ به قوت خود باقی است. و اگر خدای ناخواسته بر خلاف آن عمل نمایند، مشروعیت آن را خواهم گرفت.»
*حضور در اوج بحران

اما تنها 40 روز بعد، رجایی با انفجار بمبی در نهاد ریاست جمهوری به همراه شهید باهنر نخست‌وزیر وقت به شهادت رسید. در چنین شرایط حساسی و با توجه به درگیر بودن کشور در فتنه منافقین و جنگ تحمیلی، سومین دور از انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد که با رای مردم آیت‌الله خامنه‌ای با رای قاطع مردم به ریاست جمهوری رسید.

در دوران ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای اتفاقات مهمی روی داد که از ‌آن جمله می‌توان به موفقیت‌ها و پیروزی‌های سپاه اسلام در عرصه جنگ با دشمن بعثی اشاره کرد.

مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای در روز هفدهم مهرماه سال 1360 در حسینیه جماران برگزار شد.
*هیاهوی جنگ و تنفیذی که ادامه ریاست جمهوری بود

چهارمین دور از انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز در سال 1364 و در هیاهوی جنگ برگزار شد که در نهایت باز هم آیت‌الله سیدعلی خامنه‌‌ای با رای قاطع مردم به پیروزی دست یافت و در چهارمین مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری این حکم از سوی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در تاریخ 25 مرداد سال 1364 به ایشان تنفیذ شد.

در متن حکم امام برای تنفیذ جکم ریاست جمهوری به ایشان آمده است:

«اینک به پیروی از آرای محترم ملت عظیم الشأن و آشنایی به مقام تعهد و خدمتگزاری دانشمند محترم، جناب حجت الاسلام آقای سیدعلی خامنه‏ای- ایّده اللَّه تعالی- آرای ملت را برای پس از پایان دوره کنونی، تنفیذ و ایشان را به سمت ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می‏نمایم و از خداوند تعالی توفیق ایشان را در خدمت به اسلام و ملت و کشور اسلامی خواستارم.»

*طلیعه ای برای آغاز دوران سازندگی

پنجمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری با اتفاقات مهمی در عرصه سیاست داخلی و خارجی ایران همراه بود. با رحلت امام (ره) و تعیین مقام معظم رهبری به عنوان رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران از سوی مجلس خبرگان ضرورت برگزاری یک انتخابات ریاست جمهوری بیش از پیش آشکار شد.

در پنجمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با کسب اکثریت آرای مردم به مقام ریاست جمهوری رسید و حکم وی در تاریخ 12 مرداد سال 1368 از سوی رهبر معظم انقلاب تنفیذ شد.
در متن حکم تنفیذ مقام معظم رهبری برای آیت الله هاشمی رفسنجانی آمده است: «اینجانب ضمن سپاس مجدد از الطاف نهان و آشکار حضرت حق تعالی جلت عظمته، به پیروی از ملت عظیم الشأن و با معرفت به مقام و مرتبت یاور صمیمی امام و شخصیت برجسته نظام جمهوری اسلامی و بازوی توانا و زبان گویای آن، جناب آقای هاشمی رفسنجانی (دامت تأییداته) رأی ملت را تنفیذ و ایشان را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم و بدیهی است که این رأی و تنفیذ تا زمانی است که ایشان در همین صراط مستقیم و نورانی که عمر شریف خود را تاکنون در آن گذرانیده اند یعنی راه دفاع از اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و مجاهدت برای تحقق حاکمیت کامل قرآن و عمل به شریعت و طرفداری از محرومین و مستضعفین و کوشش برای ریشه کن کردن فقر و محرومیت و استقرار عدالت اجتماعی، راه خود را ادامه دهند که البته چنین خواهد بود.»

*دوره ای با مزه تعدیل

در ششمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری نیز بار دیگر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با رای مردم به مقام ریاست جمهوری رسید. از مهمترین تحولاتی که در دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری وی روی داد تعدیلات گسترده اقتصادی بود که منجر به تورم چند‌ده درصدی شد.

در کنار این، بحث‌های مهمی نیز پیرامون بحث عدالت اقتصادی مطرح شد. 

مراسم تنفیذ ششمین دوره ریاست جمهوری در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد و طی آن حکم ریاست جمهوری از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در تاریخ سیزدهم مرداد ماه سال 1372 تنفیذ شد.

*دوم خرداد فرا می‌رسد

هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که در نوع خود رکوردی از لحاظ تعداد شرکت‌کنندگان در انتخابات محسوب می‌شد با پیروزی سیدمحمد خاتمی در دوم خردادماه سال 1376 برگزار شد.

این انتخابات که آغازگر دوران اصلاحات در فضای سیاسی کشور بود منجر به تحولات عمیق سیاسی و اقتصادی در کشور شد و حوادثی همچون آشوب‌های سال 1378 را در کشور پدید آورد. 

هفتمین مراسم تنفیذ با حضور مقامات کشوری و لشکری در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار شد و در تاریخ 12 مردادماه سال 1376 به طور رسمی حکم ریاست جمهوری از سوی رهبر معظم انقلاب به سیدمحمد خاتمی تنفیذ شد.
در حکم رهبر معظم انقلاب برای سید محمد خاتمی آمده است: «این‌جانب ضمن تبریک به ملت عزیز و با معرفت به شایستگی و برجستگی دانشمند متفکر، جناب حجةالاسلام آقای حاج سید محمّد خاتمی (دامت‌ معالیه)، رأی ملت را تنفیذ و ایشان را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌کنم. بدیهی است که تنفیذ این‌جانب همانند رأی ملت، تا زمانی است که ایشان به تعهد خود و صراط مستقیمی که تاکنون در پیش داشته‌اند - یعنی راه اسلام و احکام نورانی آن و دفاع از مستضعفان و مظلومان و ایستادگی در برابر دشمنان ستمگر و زورگو و مستکبر - پایبند باشند؛ که البته چنین خواهد بود. لازم می‌دانم جناب رئیس جمهور محترم و کسانی را که ان‌شاءاللَّه در کنار و همکار ایشان خواهند بود، به این نکته توجه دهم که خدمت به ملت عظیم‌الشأن ایران، افتخاری بزرگ و ابدی است. اجر الهی و اخروی و سرافرازی دنیوی و اخروی این مسئولیت، آنگاه که با اخلاص و برای خدا باشد، با هیچ کار و تلاش و عبادتی قابل قیاس نیست. این فرصت ارزشمند را که مانند همه چیز جهان، گذرا و تمام شدنی است، مغتنم شمارند و به قدر همه‌ی وسع و توان خود، به این ملت عزیز و صمیمی و هوشمند خدمت کنند. »

*دوران خاتمی ادامه می یابد

هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز در خردادماه سال 1380 و با حضور کاندیداهای جناح‌های مختلف برگزار شد که در نهایت بار دیگر به پیروزی سیدمحمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری منجر شد.

حکم ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی در هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در یازدهم مردادماه 1380 به سیدمحمد خاتمی تنفیذ شد.

*احمدی نژاد به پیروزی می رسد

نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 26 خردادماه سال 1384 برگزار شد و برای اولین بار انتخابات ریاست جمهوری طی دو مرحله برگزار شد. در مرحله دوم و در رقابت پایانی میان محمود احمدی‌نژاد و هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی‌نژاد با کسب اکثریت آراء به پیروزی رسید.

حکم ریاست محمود احمدی‌نژاد در 12 مردادماه سال 1384 از سوی مقام معظم رهبری به وی تنفیذ شد.
در حکم تنفیذ ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد آمده است: «اینجانب ضمن تبریک به ملت شریف و آزاده، رای آنان را تنفیذ و جناب آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌کنم. بدیهی است که رای ملت و تنفیذ اینجانب تا هنگامی است که ایشان به تعهد خود و صراط مستقیمی که تاکنون در آن حرکت کرده‌اند یعنی راه اسلام و آرمان‌های نظام اسلامی و دفاع از حقوق ملت و ایستادگی در برابر مستکبران و زورگویان پایبند باشند که به توفیق الهی همواره چنین خواهد بود انشاء الله.

رییس جمهور محترم را به توکل به خداوند قادر و اغتنام فرصت زودگذر و اخلاص در عمل و به کارگیری همه‌ی توان خود و بهره‌گیری از ظرفیت عظیم انسانی کشور در راه دستیابی به هدف‌های والائی که اعلام کرده‌اند، توصیه می‌کنم و کمک و هدایت الهی را برای ایشان و همه‌ی مسئولان کشور مسالت می‌نمایم.»

*تنفیذ در میانه فتنه

دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 22 خردادماه سال 1388 برگزار شد. حضور گسترده و چشمگیر شرکت‌کنندگان در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان یک رکورد بی‌سابقه در تاریخ برگزاری انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران ثبت شد. با این حال اتفاقات و فتنه گسترده پس از انتخابات سبب شد تا کشور به مدت چندین ماه در آشوب فرو برود.

با این حال حکم دومین دور از انتخابات ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در تاریخ 12 مردادماه سال 1388 از سوی مقام معظم رهبری به وی تنفیذ شد.

در حکم رییس جمهور برای احمدی نژاد در دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری آمده است: «اینجانب در آستانه‌ زادروز فرخنده‌ نجات‌بخش بشریت، ولیّ اعظم خدا و امام صالحان حضرت حجةبن‌الحسن روحی فداه و عجّل اللَّه فرجه، این عید بزرگ را گرامی داشته و انتخاب جناب آقای دکتر محمود احمدی‌نژاد را در دهمین انتخابات ریاست جمهوری تبریک می گویم و به پیروی از ملت بزرگوار ایران، رأی آنان را تنفیذ و این مرد شجاع و سختکوش و هوشمند را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب میکنم. و برای ایشان و همکارانشان توفیق خدمتگزاری به مردم؛ و تلاش در راه اِعلاء کلمه‌ اسلام؛ و اقدامات بزرگ و ماندگار و شایسته‌ ملت و کشور عزیز؛ و حرکت کوشنده به سوی پیشرفت و عدالت، از خداوند متعال مسئلت میکنم. و بدیهی است که رأی مردم و تنفیذ اینجانب تا هنگامی است که ایشان بر این صراط قویم پایدار باشند.»

بنا بر این گزارش، تا ساعتی دیگر با حضور مقامات عالیرتبه کشوری و لشکری و نیز هیاتهای مختلف کشورهای خارجی، مراسم تنفیذ حکم حجت‌الاسلام حسن روحانی به عنوان یازدهمین رییس جمهور منتخب ملت ایران از سوی مقام عظمای ولایت فقیه در حسینیه امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها