امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۱۲:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31578
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۲
تعداد بازدید: 65
امید علی مسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با انتقاد از اینکه در کشور هیچگونه انجمن حرفه‌ای و تخصصی به منظور رفع محدودیت‌ها، مشکلات و چالش‌های ...

امید علی مسعودی در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با انتقاد از اینکه در کشور هیچگونه انجمن حرفه‌ای و تخصصی به منظور رفع محدودیت‌ها، مشکلات و چالش‌های اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه وجود ندارد، اظهارداشت: هم‌اکنون هر شغل و صنفی دارای تشکل خاصی است.

استاد علوم ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه در حال حاضر در تمام کشورها سندیکا و انجمن صنفی روزنامه‌نگاران وجود دارد، ابراز داشت: پیش از این یک انجمن صنفی نویسندگان و روزنامه‌نگاران وجود داشت اما به جای اینکه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران این انجمن را تأسیس کنند، مدیران مسئول چند روزنامه‌ سراسری کشور مؤسسین آن شدند.

این کارشناس علوم ارتباطات یادآور شد: از آنجایی که اساسنامه این انجمن در مجمع عمومی مطرح نشد در نهایت این انجمن ضربه‌پذیر شد و در کشاکش مسائل حزبی، توسط مسئولان پلمب شد.

مسعودی یادآور شد: در ادامه این مسئله، انجمن‌های دیگری تشکیل شد اما باز هم این انجمن‌ها و تشکل‌ها از کارایی لازم برخوردار نبودند.

استاد علوم ارتباطات با تأکید بر اینکه اولین اصل در یک انجمن صنفی رسیدگی به امور صنفی اعضا است نه پرداختن به مسائل سیاسی؛ گفت: نبود انجمن و تشکل صنفی نویسندگان و روزنامه‌نگاران در کنار وجود خلاء‌های قانونی برای حرفه خبرنگاری، از جمله محدودیت‌های بر سر راه حرفه خبرنگاری و روزنامه‌نگاری است.

مسعودی ابراز داشت: از سال 1364 هرچه به زمان جنگ تحمیلی نزدیک‌تر می‌شویم، مشاهده می‌کنیم که قانون مطبوعات نسبت به شرایط کنونی پیشرفته‌تر و غنی‌تر بوده است؛ این امر باعث افتخار بود چرا که در آن زمان خبرنگاران بدون هیچگونه محدودیت و سانسوری فعالیت می‌کردند.

وی اضافه کرد: از آن زمان به بعد به مرور به دلایل ناشناخته فعالیت خبرنگاران و روزنامه‌نگاران محدود شد.

مسعودی بیان داشت: با ورق زدن قانون مطبوعات می‌توان به این مسئله پی‌برد که رسالت مطبوعاتی بیش از سایر مباحث مورد توجه قرار گرفته و در ادامه نیز بر محدودیت‌ها پرداخته شده است به طوری‌که کمتر این مسئله مدنظر قرار گرفته است که یک خبرنگار با چه امکاناتی در جهت تحقق رسالت خود حرکت کند.

وی متذکر شد: لازم است که در قانون مطبوعات به حقوق صنفی خبرنگاران، سر دبیران، مدیران مسئول و سایر افرادی که در تحریریه‌ها در استان‌ها و همچنین خارج از کشور فعالیت می‌کنند، توجه شود.

مسعودی اظهار داشت: عملًا امکاناتی برای نشر و گسترش اطلاعات و آگاهی‌های مردم وجود دارد اما متأسفانه در قانون مطبوعات به آنها اشاره‌ای نشده است.

این کارشناس علوم ارتباطات خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم که قانون مطبوعات و قانون رسانه‌های جمعی در قالب نظام جامع رسانه‌ای کشور بازنگری و به تصویب برسد.
انتهای پیام/ 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها