امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۸:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31585
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 140
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکیه، به دنبال برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس در استانبول که متعاقب اقامه نماز ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در ترکیه، به دنبال برگزاری راهپیمایی روز جهانی قدس در استانبول که متعاقب اقامه نماز جمعه در مسجد فاتح این شهر و با حضور هزاران تن از مسلمانان ترکیه برگزار شد، جمعی از نویسندگان و روزنامه نگاران سرشناس ترکیه در حاشیه این مراسم پرشکوه در گفتگو با خبرنگار فارس به تشریح دیدگاه خود درباره روز جهانی قدس پرداختند.

شایان ذکر است در خاتمه این راهپیمایی در مقابل پارک سراج خانه استانبول خانم چیدم توپچو اوغلو همسر چتین توپچو اوغلو یکی از جان باختگان شبیخون کماندوهای رژیم صهیونیستی به کشتی ماوی مرمره در سال 2010 ضمن ایراد سخنانی، کسانی که به اسم مسلمان بودن عامل کشتار دیگر برادران مسلمان خود می شوند و نیز جنایت های آمریکا و اسرائیل را محکوم کرد.
 
وی تصریح کرد امروز روز جهانی قدس است، روزی که قدرت و عظمت امت اسلام و وحدت این امت تجلی می کند. امروز روز افشاگری همانند خیبر علیه صهیونیست ها و همدستان آنهاست.

در حاشیه این راهپیمایی خبرنگار فارس با برخی از نویسندگان و روزنامه نگاران و فعالان سیاسی شرکت کننده در این مراسم گفتگو و دیدگاه آنان را درباره روز جهانی قدس و اهمیت آن جویا شد، که در ذیل خلاصه ای از این گفتگوها به نظر خوانندگان می رسد.

فعال سیاسی ترکیه ای: روز جهانی قدس، روز فریاد علیه سرمایه داری و امپریالیسم است

قدس، سرزمین مظلومین و محرومین و مستضعفین عالم است. قدس به تعبیر اسلام، سرزمین صلح است. ما این روز را که با اصول انقلاب اسلامی ایران همسویی دارد گرامی می داریم. به عقیده من روز جهانی قدس، فریاد رسا و مشترک همه مظلومین عالم علیه سرمایه داری و امپریالیسم است.

نوری آک چای، تاریخ نگار: روز جهانی قدس، سرآغاز رهایی سرزمین فلسطین است

روز جهانی قدس که هدیه امام خمینی (ره) به مسلمانان جهان و یکی از گام های اساسی در راستای وحدت مسلمین است، در واقع سرآغاز رهایی سرزمین فلسطین است.

امام خمینی (ره) با اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس به مسلمانان نشان داد که راه وحدت از حمایت از مسئله فلسطین می گذرد.

امروز نیز اگر علیرغم هرگونه اختلاف و درگیری، همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی می توانند در روز جهانی قدس به میدان ها سرازیر شوند، این امر ناشی از این است که قدس یگانه داروی رهایی مسلمانان است. امیدوارم علیرغم تلاش های غرب برای جدایی و تفرقه بین مسلمانان، این امت اعم از شیعه و سنی پیام وحدت خود را به گوش همه جهان برسانند.

محمد مهدی گورهان، نویسنده: به امید اقامه نماز وحدت در قدس

می دانید که امام خمینی (ره) آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس نامید. اما روز جهانی قدس تنها به منزله مقاومت مسلمانان در مقابل مستکبرین و روزی صرفا مختص قدس نیست.

ما باید اهمیت این روز را درک نموده و لازمه آن را آن طور که شایسته است بجا آوریم. این روزها تلاش می شود تا مسئله قدس در میان مسلمانان رو به فراموشی نهاده شود و بازی های کثیفی علیه کل جهان اسلام در جریان است و لذا وظیفه ما درک پیام وحدت امام خمینی (ره) و رفتاری در شان این روز است. انشاءاله ما مسلمانان در این روز وحدت خود را به نمایش گذاشته و در مقابل همه درگیری های تفرقه افکنانه بیدا شده و نشان دهیم که توحید را درک کرده ایم و انشاءاله در قدس آزاد نماز وحدت اقامه کنیم.

محمد شاهین، نویسنده: روز جهانی قدس، روز فریاد مسلمانان علیه امپریالیست‌ها و صهیونیست‌هاست

امام خمینی (ره) بعد از به پیروزی رساندن انقلاب اسلامی ایران آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را روز جهانی قدس اعلام کرد. در کنار این امام، توجه همه مسلمانان جهان را به مسجد الاقصی و فلسطین جلب نمود. امام با اعلام روز قدس دشمن مشترک همه مسلمانان را نیز نشان داد.

روز جهانی قدس روزی است که مسلمانان همه ساله باید به احیای آن بپردازند، چونکه اولین قبله ما مسلمانان تحت اشغال است، فلسطین تحت اشغال است، قدس تحت اشغال است و مسلمانان نباید بیش از این این ذلت را تحمل کنند. از این منظر روز جهانی قدس به دلیل بلند شدن فریاد مسلمانان علیه امپریالیسم و صهیونیسم روز بسیار مهمی محسوب می شود.

ارهان گونگور، نویسنده: رژیم صهیونیستی مظهر همه پلیدی هاست

هدف امام خمینی (ره) از اعلام روز جهانی قدس قبل از هر چیز متوجه کردن مسلمانان به دشمن واقعی و وحدت امت اسلام است. رژیم صهیونیستی مظهر و منشاء همه پلیدی ها و بدی ها و مظالم در منطقه است و امام خمینی (ره) متوجه این امر مهم بود.

برای وحدت امت اسلام و نیز برای برطرف شدن همه مظالم در خاورمیانه لازم است که رژیم صهیونیستی از میان برود. امام خمینی (ره) هم با اعلام روز جهانی قدس همین هدف را دنبال می کرد، چونکه رژیم صهیونیستی مظهر همه پلیدی هاست.

آتاسوی مفتی اوغلو، نویسنده: در روز جهانی قدس از امام خمینی (ره) به نیکی یاد می‌کنیم

امام خمینی (ره) توانست کلیه فشارها، خشونت ها، استعمارگری ها و همه مظاهر و مفاهیم دوران معاصر علیه جهان اسلام را رد کرده و به تمامی جهان نشان دهد که انقلاب اسلامی امری ممکن است و از این منظر ایشان شخصیتی ممتاز و بسیار قابل احترام هستند. ما امروز در روز جهانی قدس از ایشان به نیکی یاد می کنیم.

صنا اولتین ترین، فعال سیاسی: اتحاد علیه امپریالیسم آمریکا و صهیونیسم اسرائیل شرط است

فکر می کنم حرف های بسیاری برای گفتن در مورد روز جهانی قدس وجود دارد. به عقیده من اتحاد مسلمانان در چنین روز زیبایی لازم است و دیدن این منظره ما را خوشحال می کند. ما باید علیه امپریالیسم آمریکا و صهیونیسم اسرائیل متحد شویم.

ما نباید در حالی که خودمان در رفاه بسر می بریم برادران مسلمان فلسطینی خود را فراموش کنیم. ما برای این در روز جهانی قدس اینجاییم که به آنها نشان دهیم فراموش شان نکرده ایم.

احسان الی آچیک، نویسنده: هشیاری در برابر توطئه های آمریکا و اسرائیل لازم است

من از دوران جوانی در راهپیمایی های روز جهانی قدس شرکت می کنم. در هر ماه رمضان هر کجا که باشم در مراسم این روز شرکت می کنم. اما این روزها شاهد هستیم کسانی که یک وقتی از قدس حمایت می کردند، امروز در کنار دشمنان قدس قرار گرفته اند.

امروز به غیر از ایران و حزب اله و تعداد معدودی از طرفداران واقعی قدس هیچ کس از قدس حمایت نمی کند. همه در دام آمریکا و اسرائیل گرفتار شده اند.

هدف آنها انداختن ما به جان یکدیگر است. هدف آنها ایجاد درگیری شیعه و سنی است. آنها می خواهند حمایت از قدس را در هم بشکنند. به همین دلیل باید در برابر توطئه های آمریکا و اسرائیل در منطقه هشیار باشیم. روز جهانی قدس از این منظر روزی انقلابی محسوب می شود.

زینب بزداش، روزنامه نگار: روز جهانی قدس، هدیه امام خمینی (ره) به فلسطین است

در روز جهانی قدس که هدیه امام خمینی (ره) به فلسطین است باید گفت که تحت اشغال بودن این سرزمین مقدس مایه تاسف است.

در حالی که در این ایام جای جای سرزمین اسلام به خون آغشته شده، روز جهانی قدس تنها مختص مسلمانان نیست و امروز روز قیام علیه مستکبرین است. متاسفانه در حالی که امپریالیست ها در تلاش برای شکستن زنجیر مقاومت در منطقه هستند، انفجار بمب های مذهب گرایی مایه تاسف است.

مسلمانان باید متوجه باشند که برخی محافل در نقشه های خود در صدد ایجاد قدس های جدید هستند. خداوند امام خمینی (ره) را که سال های متمادی برای حاکمیت اسلام تلاش کرد، رحمت کند. خداوند برای نجات فلسطین و سرزمین های اسلام که هدف امیال خائنانه شده اند کمک کند.

حسن کانات لی، نویسنده: امام خمینی (ره) مسئله قدس را مسئله بشریت می دانست

روز جهانی قدس روزی است که از سوی امام خمینی (ره) برای فراموش نشدن قدس از سوی مسلمانان اعلام شد. امام خمینی (ره) مسئله قدس را مسئله بشریت می دانست، چونکه در قدس ظلم حاکم شده، فشار حاکم شده، اسارت مطرح شده، در قدس به دین و مقدسات حمله می شود و به همین دلیل امام خمینی (ره) با اعلام روز جهانی قدس همه مستضعفان جهان را به مقاومت دعوت نمود.

اگر ما بتوانیم اهمیت روز جهانی قدس را به همه جهان نشان دهیم در این صورت با جلب حمایت محرومین جهان همه مشکلات مان را حل خواهیم نمود.

آیدین آلتای، نویسنده و روزنامه نگار: روز جهانی قدس، روز بیداری امت اسلام است

امروز روز جهانی قدس است، روزی که در گوشه ای از قلبم دردی پایان ناپذیر را حس می کنم. امروز بخشی از سرزمین اسلام با خون مردمی مسلمان آبیاری می شود. البته این خون به این خاک برکت می دهد و به صورت پیامی الهی در چهار گوشه جهان منتشر می شود.

این روز همراه با انقلاب اسلامی ایران، انقلابی است که در اذهان همه مسلمانان جهان شکل می گیرد. این انقلاب که در اقصی نقاط جهان جشن گرفته می شود، باعث بیداری امت از خواب می شود. البته نباید کسانی را که از این منظره ناراحت می شوند، فراموش نمود.

آنها هم راحت سرجای خودشان نمی شینند. کما اینکه یکی از دلایل به آتش کشیدن منطقه هم همین بیداری است. اما این تیر سی و اندی سال پیش از کمان رها شده و غیرقابل برگشت است. من آگاهی وحدت که سازنده آینده قدس است را تبریک می گویم و بدین وسیله از امام خمینی (ره) و یارانش نیز به نیکی و رحمت یاد می کنم.
انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها