امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۲:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31592
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۳
تعداد بازدید: 41
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدعلی عطار هروی از جمله شخصیت‌های هنرمندی است که روح و جانش در خدمت ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، محمدعلی عطار هروی از جمله شخصیت‌های هنرمندی است که روح و جانش در خدمت هنر قدسی بوده و با کتابت آیه‌های قرآن کریم به ویژه کتابت «قرآن اساور»، «قرآن المحلی» و «هنر آیه نگاری قرآن کریم»، شیفتگی و وفاداری خود را به ارزش‌ها و سنت‌های دینی نشان داده است.
قرآن اساور

در این میان، «قرآن اساور» پس از گذران سال‌ها تلاش و پشتکار در گستره هنر خوشنویسی افغانستان یکی از این شاهکارها است که در سال 1359 خورشیدی کتابت شده و بعد از 25 سال در سال 1386 اقبال انتشار یافته است.
این اثر ارزشمند در حوزه هنر قدسی، نمونه‌ای است بدیع که هویت خویشتن را تا آنجا که شایسته پذیرش حضرت معشوق گردد، برای مستعدان این سفر لاهوتی بیدار ساخته و بت‌های بدعت بی‌ریشه را در هم می‌شکند.

قران اساور را باید به تماشا نشست، که هم زنده است و هم زندگی بخش، هم چشم را می‌نوازد و هم روح و دل را، این اثر نورانی  حوش و حواس را از دنیای فریبکار متوجه جهانی هوش‌ربا و دل‌نواز می‌سازد.
قرآن اساور شامل 24 قطعه از مرقعات سال‌های آخر عمر محمدعلی عطار است که در سال 1359 کتابت شده است و این اثر در چندین نوع خط رایج در دوره‌های مختلف اسلامی نوشته شده است.

این اثر به اهتمام «محمدرفیع اصیل یوسفی» و توسط انتشارات «سنبله» با همکار «مؤسسه خیریه امام جواد(ع)» در مشهد منتشر شده است.

قرآن المحلی

«قرآن المحلی» اثر ارزشمند دیگری از عطار هروی است که در سال 1366 خورشیدی توسط انتشارات سروش در تهران منتشر شد.
در این اثر 68 کتیبه از سوره‌های مختلف قرآن توسط عطار کتابت شده است که دارای ارزش تاریخی نیز می‌باشد و عطار با هنرمندی تمام سوره‌های مختلف جزء سی‌ام قرآن را با بیش از 30 نوع خط مختلف اسلامی نوشته است.

هنر آیه‌نگاری قرآن کریم

هنر آیه نگاری قرآن کریم  نیز از دیگر آثار عطار است که در ایران به چاپ رسیده است.

این اثر به تلاش «محمد مهدی هراتی» از هنرمندان پرتلاش کشورمان توفیق انتشار یافت و انتشارات «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» در تهران آن را منتشر کرد.
از ویژگی‌های این اثر طراحی، ترسیم و صفحه آرایی آن توسط هنرمند محبوب سینما و تلویزیون «محمد علی کشاورز» است که این روزها در بستر بیماری به سر می‌برد.

این اثر ارزشمند با کاغذ کلاسه و جلد زرکوب و چاپ بسیار دقیق منتشر شده است و دارای تصاویر بسیار زیبا از اماکن مختلف و بناهای دیدنی افغانستان و نیز کتیبه‌های داخلی محراب «بایزید بسطامی» در شاهرود است..

زندگی مرحوم عطار هروی

محمد علی عطار هروی،  در سال 1328 هجری قمری در شهر هرات افغانستان به دنیا آمد و آموزش‌های ابتدایی را در مکتب‌خانه روزگار خود فرا گرفت و سپس نزد پدرش در عطاری به آموزش خوشنویسی پرداخت.

عطار مدتی نیز مسئول موزه شهر هرات بود و با تجاوز شوروی به افغانستان راهی ایران شد.
عطار با ورود به ایران در بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی در مشهد مشغول به کار شد و تا واپسین روزهای عمر خود در همانجا مشغول به کار بود.

وی در  27 اسفند 1371 خورشیدی در مشهد وفات یافت و پیکرش در حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها