امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۲۲:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31613
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 110
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در جلسه هیئت دولت این کشور ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏‌آباد، «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در جلسه هیئت دولت این کشور که شب گذشته به سرپرستی وی برگزار شد، ضمن بررسی برنامه  سفر کاری خود به تهران، تأکید کرد: مناسبات دوستانه و حسن همجواری بین ترکمنستان و ایران در سال‌های اخیر با کیفیت و محتوای جدید تکمیل شده‏‌اند.

تلویزیون ملی ترکمنستان در برنامه خبری «وطن» در گزارشی مصور از برگزاری جلسه هیئت دولت به نقل از رئیس جمهور این کشور افزود: اشتراکات دیرین موجود بین مردم ترکمن و ایران سابقه و ریشه عمیقی دارد و روابط فرهنگی و معنوی بین مردم 2 کشور همسایه در واقع پایه مستحکم و مطمئن روابط و مناسبات بین حکومتی فعلی میان 2 کشور می‏‌باشد.

رئیس جمهور ترکمنستان در این زمینه ضمن استماع گزارش وزیر خارجه این کشور پیرامون برنامه و تدارکات سفر رئیس جمهور ترکمنستان به تهران و مشارکت در مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب ایران، تأکید کرد: روابط و همکاری‌های بین ترکمنستان و ایران در عرصه‏‌های کلیدی از جمله بخش سوخت و انرژی از روند رو به رشدی برخوردار است.

رئیس جمهور ترکمنستان در بخش دیگر سخنان خود در مورد مراودات اقتصادی و تجاری بین عشق‌‏آباد و تهران تأکید کرد: ترکمنستان و ایران در زمینه حمل‌ونقل و ارتباطات نیز تعاملات مهم و آینده داری را در دست اجرا دارد که موقیعت جغرافیایی 2 کشور در این زمینه نقش مهمی را ایفا می‏‌کند.

وی در این زمینه خط آهن ایران- ترکمنستان- قزاقستان را به عنوان پل دوستی و نماد تعاملات ثمربخش منطقه‏‌ای و فرامنطقه‌ای بین ترکمنستان و ایران قلمداد کرد و گفت: این خط‌آهن که کریدور ریلی شمال- جنوب نیز نامیده می‏‌شود، فواید فراوان اقتصادی را در پی خواهد داشت.

رئیس جمهور ترکمنستان در بخش دیگر سخنان خود با تأکید بر اهمیت سفرش به تهران تصریح کرد: مناسبات بین ترکمنستان و ایران در زمینه‏‌های اقتصادی و تجاری در حال رشد است و 2 کشور برای ارتقا سطح تعاملات اقتصادی و تجاری از ظرفیت‏‌های لازم برخوردار هستند که در این میان برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‏‌های اقتصادی و نیز برگزاری نمایشگاه‏‌های اختصاصی و همایش‏‌های تجاری و اقتصادی مشترک از نقش مهمی برخوردار هستند.

رئیس جمهور ترکمنستان همچنین اظهار داشت که روابط و همکاری‏‌های فرهنگی، علمی و انسانی بین ترکمنستان و ایران جز جدانشدنی مناسبت بین حکومتی میان 2 دولت است که برگزاری همایش‏‌های علمی و فرهنگی مشترک و نیز برگزاری برنامه‏‌های مختلف فرهنگی و علمی مشترک 2 کشور گواه بر گفته‏‌های فوق می‏‌باشد. 

رئیس جمهور ترکمنستان در پایان سخنان خود با اشاره به روند رو به رشد تعاملات موفقیت آمیز در سطح تعاملات دوجانبه، منطقه‏‌ای و در قالب سازمان‏‌های معتبر جهانی و منطقه‏‌ای، اطمینان داد که روابط و همکاری‏‌های بین عشق‏‌آباد و تهران در آینده نیز براساس اصول دوستی، حسن همجواری، احترام و منافع متقابل بیش از پیش توسعه و گسترش خواهد یافت.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها