امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31753
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۰۹:۳۰
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی شنبه شب در بیست و چهارمین جلسه درس اخلاق رمضان خود در ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از قم، آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی شنبه شب در بیست و چهارمین جلسه درس اخلاق رمضان خود در حسینیه امام خمینی(ره) دفتر رهبر معظم انقلاب در قم، اظهار کرد: جلب رضایت همگانی جز با اظهار نفاق امکان‌پذیر نیست و حتی پیامبران الهی هم همواره مورد تهمت و توهین واقع می‌شدند و در حقیقت گریزی از زخم‌زبان‌های دیگران وجود ندارد.

وی افزود: مشرکان حضرت محمد(ص) را فردی شاعر و آیات الهی را شعر می‌نامیدند و کار را به جایی رسانده بودند که آن حضرت را مجنون معرفی می‌کردند؛ وقتی فردی معصوم را این چنین مورد آزار زبانی قرار می‌دهند دیگر افراد را هم بدتر از آن زخم زبان می‌زنند.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با بیان اینکه مهمترین امر در زندگی انسان رفتار بر اساس رضایت الهی است خاطرنشان کرد: اگر همه مردم سخنی دیگر بگویند و انسان حرف خدا را بنگرد و به آن عمل کند راه صحیح را پیموده است.

وی ادامه داد: ترک وظیفه دینی به خاطر حرف مردم و جلب رضایت آنها سرانجامی بد را برای انسان رقم می‌زند زیرا انسان ابتدا باید رضایت خداوند را در نظر بگیرد و در سایه آن می‌توان رضایت مومنان و اهل ایمان و سایر مردم را هم کسب کرد.

آیت‌الله مصباح یزدی تصریح کرد: برخی افراد هستند که در مواقعی چون انتخابات تنها سخن از مردم می‌گویند و عنوان می‌کنند رضایت مردم شرط است در حالیکه اصل رضایت الهی و حرکت در مسیر خداست.

استاد برجسته حوزه علمیه قم سکولاریسم و فرهنگ مد نظر آن را مورد توجه قرار داد و افزود: پرداختن به امور مذهبی در حوزه فردی، رفتن به مسجد تنها برای انجام نماز و از این دست مسائل بدون اینکه انسان به وظایف خویش در قبال اجتماع مانند اینکه بیت‌المال چگونه در حال مصرف شدن است و چه کسانی به آن دسترسی دارند همان فرهنگ سکولاریستی است زیرا جهان غرب به آن است که دین را امری فردی و امور اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را جزو مسائل بی ارتباط با خدا معرفی کند؛ وقتی به چنین افرادی اعتراض هم می‌شود می‌گویند مردم به من رأی داده‌اند و میزان هم رأی ملت است در حالیکه امام راحل این سخن را با ملاحظات و شرایطی عنوان کرده‌اند.

وی با بیان اینکه حل مشکلات مردم به ویژه در نظام اسلامی اهمیت ویژه‌ای دارد گفت: با این حال همه اقدامات در این زمینه باید در چارچوب شرع و دستورات الهی صورت بگیرند؛ نمی‌توان گفت اگر بیشتر مردم از فلان برنامه سینما یا تلویزیون استقبال کرده‌اند پس هیچ مشکلی هم ندارد.

آیت‌الله مصباح یزدی خاطرنشان کرد: اگر سخن اکثریت جامعه ملاک بود آنگاه هیچ‌یک از پیامبران نباید رسالت خویش را آغاز می‌کردند زیرا بیشتر مردم با آنها مخالف بودند و نیز امیرالمومنین(ع) هم نباید وارد جنگ با اصحاب جمل یا خوارج می‌شد؛ مردم در آن زمان مخالف جنگ با برخی افراد بودند و کار به جایی رسیده بود که علی(ع) عنوان می‌کرد حاضر است 20 سپاهی خود را بدهد و یک نفر از لشکر معاویه بگیرد زیرا آنها در کفر و باطل خویش استوارتر از لشکریان خودش در پایمردی بر حقیقت بودند.

رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) با اشاره به شیوه تربیتی اهل بیت(ع) عنوان داشت: آن بزرگواران سعی می‌کردند شیعیانشان پیرو هوای نفس نباشند و با عقل و منطق همچون کوه در برابر دشمنان ایستادگی کنند.

وی با بیان اینکه امروز لیبرالیسم به دنبال آن است که همه امور را با رجوع به اکثریت حل و فصل کند، گفت: مکاتبی که با این تفکر تشکیل شده‌اند سخن مردم را ملاک تمایز حق و باطل دانسته و آن را عامل اصلی در مشروعیت‌بخشی به حکومت‌ها معرفی می‌کنند در حالیکه حقیقت غیر از آن است و تنها خداوند می‌تواند حق و باطل را مشخص کند؛ اگر با این تفکر به اداره امور بپردازیم چندی نمی‌گذرد که تفاوتی با کافران نخواهیم داشت.

آیت‌الله مصباح یزدی شناخت حق با استفاده از عقل و دستورات شرعی را اقتضای تربیت دینی دانست و تاکید کرد: ارتباط با دیگران در اجتماع هم باید در راستای این مهم باشد که بتوانیم آنها را به راه راست هدایت کنیم.
انتهای پیام/78004/ی40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها