امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۲۱:۳۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31881
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 261
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «تارا مالر»،  تحلیل‌گر سابق نظامی سیا و محقق بنیاد آمریکای جدید در ضمن گزارشی تحلیلی که ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، «تارا مالر»،  تحلیل‌گر سابق نظامی سیا و محقق بنیاد آمریکای جدید در ضمن گزارشی تحلیلی که پایگاه انگلیسی شبکه خبری الجزیره آن را منتشر کرده است، تاکید کرده که آمریکا باید با ایران ارتباط دیپلماتیک مستقیم برقرار کند چرا که تجربه ثابت شده است، تحریم بدون داشتن ارتباط دیپلماتیک مستقیم کم‌اثر است!

به نوشته مالر، عدم وجود کانال ارتباطی بین ایالات متحده و ایران در کنار نداشتن سفارت‌خانه در تهران، بدان معناست که آمریکا نه‌تنها توان خود در ارتباط دیپلماتیک با ایرانیان را از بین برده است بلکه توان خود در اعمال فشار بر جمهوری اسلامی را نیز محدود ساخته است. آمریکا نمی‌تواند پویایی‌های واقعی صحنه سیاست ایران را پایش کرده، عواطف مردم را سنجیده و تاثیر واقعی تحریم‌ها را مشاهده کند.

نویسنده تصریح می‌کند که در یکی از تحقیقات خود، 100 مورد اعمال تحریم آمریکایی‌ها بر دیگر کشورها را بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که ارتباط دیپلماتیک، تحریم‌ها را موثرتر می‌کند. وقتی که آمریکا سفارت خود را در کشور تحریم شده تعطیل می‌کند، احتمال شکست تحریم از 42 درصد به 73 درصد افزایش می‌یابد. بررسی‌ها نشان می‌دهند که تنها افزایش هزینه‌های اقتصادی، به برآورده شدن خواست‌های تحریم‌کنندگان نمی‌انجامد.

این تحلیلگر سابق سیا تصریح می‌کند که داشتن یک پنجره ارتباط دیپلماتیک باعث می‌شود که تحریم‌کننده، بتواند خواست‌های خود را برای کشور تحریم‌شده شفاف‌سازی کند و ابهامات موجود را از میان بردارد. وقتی خواسته‌ها مشخص باشند، احتمال موفقیت به 53 درصد افزایش می‌یابد اما وقتی خواسته‌ها ابهام دارند، احتمال موفقیت تنها 18 درصد است. به این ترتیب، دیپلماسی نقش به‌سزایی در تقویت اقدامات تنبیهی دارد.

گفتنی است، ایالات متحده مدت‌هاست که از تمایل خود برای گفتگوی مستقیم با ایران بر سر مساله هسته‌ای سخن می‌گوید. این به‌معنای بازکردن همان کانال مستقیمی است که مالر از آن سخن می‌گوید.

انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها