امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۳:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3189
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۱
تعداد بازدید: 195
 حجت‌الاسلام مهدی منتظری مدیر حوزه علمیه «ایلچی» در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: حوزه علمیه ...

 حجت‌الاسلام مهدی منتظری مدیر حوزه علمیه «ایلچی» در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: حوزه علمیه ایلچی واقع در بازار تهران تا 7 سال پیش تحت عنوان حوزه علمیه شهید باهنر زیر نظر مدرسه علمیه مروی کار می‌کرد. این حوزه در زمان قاجاریه توسط «ایلچی‌خان کبیر» وزیر فتحعلی شاه تأسیس شد که پس از مدتی در دست تعمیر قرار گرفت و بازسازی شد.

وی با بیان اینکه دو مرکز مدیریت برای حوزه‌های علمیه در تهران وجود دارد؛ یک مرکز مربوط به حوزه‌های تهران و دیگری مرکز مدیریت مروی با مسئولیت آیت‌الله مهدوی کنی است، ادامه داد: حوزه علمیه ایلچی از شهریور سال 91 به درخواست آیت‌الله مهدوی‌کنی مجدداً کار خود را آغاز کرد و اکنون تحت نظر مرکز مدیریت مروی به فعالیت می‌پردازد.

مدیر حوزه علمیه «ایلچی» اظهار داشت: اساساً فلسفه تشکیل حوزه‌های علمیه، در راستای دفاع از دین بوده است و از این رو علما مراقبان مرزهای عقیدتی بوده و مرزبانان و حافظان عقاید مردم به شمار می‌روند. براساس آیه نفر مبنی بر «فَلَوْلاَ نَفَرَ مِن کُلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَآئِفَةٌ لِّیَتَفَقَّهُواْ فِی الدِّینِ»، وظیفه بخشی از مردم این است که برای یادگیری علوم دینی هجرت کرده و سپس به وطن خود بازگردند و امور دین را به مردم آموزش دهند. بنابراین حوزه‌های علمیه علاوه بر فراگیری و آموزش دین، وظیفه حفظ و حراست از آن را نیز برعهده دارند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر با توجه به فضای فرهنگی حاکم بر جامعه و با وجود شبیخون فرهنگی دشمن، ضرورت گرایش عده‌ای از انسان‌ها و جوانان مستعد، نسبت به فراگیری و کسب مهارت در علوم دینی احساس می‌شود تا به ترویج و تبلیغ دین در جامعه بپردازند. امیدواریم حوزه‌های علمیه با انجام فعالیت‌های فرهنگی و بهره‌وری بهتر، بتواند گامی را در راستای رفع مشکلات فرهنگی بردارند.
 


 

حجت‌الاسلام منتظری در پاسخ به این سؤال که حوزه علمیه ایلچی غیر از برنامه درسی، چه برنامه‌های دیگری را برای ارتقای سطح تبلیغی و ترویجی طلاب در نظر دارد، گفت: حوزه علمیه ایلچی با رویکرد و طرحی نو، فعالیت خود را آغاز کرده است. با توجه به تجربه بیست ساله‌ای که بنده در سطوح مختلف مدیریتی و آموزشی حوزه‌های علمیه داشته‌ام، معتقدم با ارائه یک طرح جدید می‌توان بر کارآمدی حوزه افزوده و حوزه‌ای متناسب با نیازها و مشکلات جامعه تأسیس کرد لذا علاوه بر اینکه طلاب، دروس متداول و موسوم در سایر حوزه‌ها را فرا می‌گیرند با مسائل و نیازهای عصر حاضر نیز آشنا شده و به نوعی خود را در برخورد با مشکلات، توانمند می‌کنند.

وی تصریح کرد: همچنین طرحی را که ما تدوین کرده‌ایم مباحث فرهنگی، آموزش و پژوهشی را هم در برمی‌گیرد که طی آن بخشی از متون آموزشی حوزه، اصلاحات و تغییراتی داشته‌اند؛ البته اساس دروس حوزه و متون آموزشی بر سر جای خویش باقی است. با توجه به اینکه یکی از نیازهای اصلی حوزه، آموزش قرآن کریم است دوره‌‌های قرائت، حفظ، تجوید و تفسیر قرآن کریم، فهم و تدبر قرآن کریم را در حوزه راه اندازی کرده‌ایم.

مدیر حوزه علمیه «ایلچی»، توانایی مکالمه به چند زبان زنده دنیا، آشنایی با بعضی از حوزه‌های مختلف علمی مانند جامعه شناسی، اقتصاد و ... را از دیگر برنامه‌های متنوعی برشمرد که در حوزه علمیه ایلچی وجود دارد و افزود: از دیگر فعالیت‌های این حوزه علمیه، اجرای طرح صالحین است که در منطقه گمرک تهران برگزار می‌شود؛ دوستان طلبه ما مربی آموزش طرح صالحین هستند و حضوری فعال در آن دارند.

وی یادآور شد: بخشی از مساجدی که در اطراف حوزه علمیه ایلچی بوده و نیازمند امام جماعت هستند توسط طلاب همین حوزه پوشش داده شده است و در واقع تلاش ما بر این است که طلاب با مسائل فرهنگی و دینی جامعه درگیر باشند. حرکت دیگری در این حوزه انجام می‌شود و در آینده نیز به صورت گسترده‌تر انجام خواهد شد اردوهای جهادی است.
 


 

حجت‌الاسلام منتظری اظهار داشت: طلاب حوزه علمیه ایلچی و حوزه علمیه مهدوی که هر دو تحت نظر مرکز مدیریت مروی فعالیت می‌کنند سامانه پیامکی مشترکی را برای پاسخگویی به سؤالات دینی راه‌اندازی کرده‌اند که حدوداً 3 ماه است که فعالیت خود را آغاز کرده‌ است و علاقه‌مندان می‌توانند سؤالات خود را در بخش‌های مختلفی مانند احکام، معارف، تاریخ اسلام، تفسیر قرآن، پاسخ به شبهات و مسائل عقیدتی خود را به این سامانه به شماره 300041 ارسال کنند.

وی خاطرنشان کرد: ارسال سؤالات دینی به صورت 24 ساعته امکان‌پذیر است و زمان پاسخگویی به سؤالات بستگی به زمان ارسال پیامک دارد، اما بیشتر پاسخگویی‌ها عصر هنگام صورت می‌گیرد ولی اگر حجم سؤالات زیاد باشد، صبح‌ها نیز امکان پاسخگویی فراهم خواهد آمد.

مدیر حوزه علمیه «ایلچی» در پایان به خبرنگار فارس گفت: نحوه شرکت در دوره‌های آموزشی حوزه علمیه ایلچی نیز همانند سایر حوزه‌های علمیه است که با آزمون ورودی که مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار می‌کند علاقه‌مندان می‌توانند این حوزه را برای ادامه تحصیل برگزینند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار