امروز : یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 22
۱۴:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31898
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 246
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از واحد خبر و اطلاع‌رسانی بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع)،‌ حجت‌الاسلام ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از واحد خبر و اطلاع‌رسانی بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع)،‌ حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رییس ستاد اقامه نماز کشور در دیدار با اعضای هیئت علمی و ستاد اجرایی همایش علمی پژوهشی «تجلی نماز در فرهنگ رضوی» گفت: می‌توان در قالب جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) و در کنار ترویج فرهنگ رضوی به موضوعاتی نظیر «ابن الرضا علیه السلام» و «اهل بیت(ع)» نیز توجه جدی داشت و قطعاً در این صورت فعالیت‌های جشنواره پربارتر می‌شود.

قرائتی بر مهندسی‌کردن جشنواره‌های موضوعی جشنواره بین المللی امام رضا(ع) تاکید کرد و آن را دارای اهمیت دانست.

* کار فرهنگی باید کم‌خرج اما ماندگار باشد

وی با بیان اینکه دررابطه با فعالیت‌های فرهنگی 200 آیه در قرآن کریم موجود است که مسئولان می‌توانند از این آیات برای فعالیت‌های فرهنگی بهره گیرند، اذعان داشت: در بخشی از آیات مذکور به شراکت در کار فرهنگی اشاره شده است بنابراین لازمه فعالیت فرهنگی مناسب شراکت است چرا که انجام کار فرهنگی به تنهایی صورت نمی‌گیرد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه ضرورت کار فرهنگی اول عقاید است، اظهار کرد: در حال حاضر مسائل و مشکلات ترمیم عقاید جوانان است چرا که بسیاری از جوانان کشور در رابطه با مسائل اعتقادی دارای شبهه هستند.

وی با بیان اینکه فعالیت های فرهنگی باید روان باشد، گفت: متأسفانه برخی از فعالیت‌های فرهنگی پیچیده است و مخاطب متوجه مفهوم اصلی فعالیت فرهنگی نمی‌شود همچنین فعالیت‌های فرهنگی باید ارزان و کم‌هزینه، ماندگار و برای نسل جدید باشد.

* مناجات نیز یکی از اقسام هنر است

حجت‌الاسلام قرائتی اذعان داشت: فعالیت‌های فرهنگی زمانی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که در هر مقطع زمانی قابل استفاده باشد و یکبار مصرف نباشد.
هنر تنها در شعر و تئاتر خلاصه نمی شود

رییس ستاد اقامه نماز کشور همچنین به فعالیت های هنری اشاره کرد و افزود: هنر تنها در شعر، تئاتر، سرود و ... خلاصه نمی‌شود.

وی با بیان اینکه قرآن، مناجات و نماز خود هنر است، تصریح کرد: همه مناجات‌ها و نماز دارای ریتم، وزن و قافیه است، بنابراین باید قرآن در همه مسائل زندگی جاری و ساری شود.

وی در پایان خطاب به مسئولان برگزاری همایش تجلی نماز در فرهنگ رضوی تاکید کرد: این گونه برنامه‌ها باید به گونه‌ای برگزار شود که بتواند نیاز فرد یا جامعه را برطرف سازد.

* مشارکت 100دستگاه فرهنگی در برگزاری جشنواره امام رضا(ع)

سید جواد جعفری، دبیر جشنواره امام رضا(ع) در ابتدای این دیدار با ارائه گزارش کوتاهی از فعالیت‌های جشنواره گفت: در موضوع فرهنگ و سیره رضوی، ظرفیت‌های خالی بسیاری در حوزه مردمی و دستگاه‌های دولتی وجود دارد به گونه‌ای که این امکان وجود دارد تادر دهه کرامت از ظرفیت های قابل توجه مردم و نهادهای دولتی و خصوصی برای ترویج سیره، معارف و فرهنگ رضوی استفاده کرد.

وی افزود: این در حالی است که ترویج فرهنگ رضوی یکی از رسالت‌های اساسی ارگان‌ها و سازمان فرهنگی است لذا باید در این زمینه احساس وظیفه شود. یکی از فعالیت‌هایی که در حوزه آموزه‌های رضوی مطرح است، بحث نماز و جایگاه مساجد است.

مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع) تصریح کرد: مجموعه یکصد دستگاه‌ و نهاد با برنامه‌های مختلفی در موضوعات متنوع تحت عنوان جشنواره فرهنگی ـ هنری امام رضا(ع) فعالیت خواهند کرد که بررسی موضوع «نماز و مسجد در آموزه های رضوی» در راستای ترویج فرهنگ نماز را کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی برعهده گرفته است.
 
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها