امروز : شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - 2017 November 18
۰۸:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31907
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۰
تعداد بازدید: 55
حمید گورابی رئیس پژوهشگاه رویان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: شیر بزهای تراریخته دارای فاکتور ...

حمید گورابی رئیس پژوهشگاه رویان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس گفت: شیر بزهای تراریخته دارای فاکتور 9 و TPA در ریشه خود است که این فاکتورها خاصیت درمانی دارند.

به گفته گورابی، فاکتور 9 برای درمان هموفیلی نوع B و فاکتور TPA در درمان سکته‌های قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشکده زیست‌فناوری پژوهشگاه رویان در سال گذشته، گفت: در سال گذشته به دنبال تولید فاکتورهای رشد جدید در شیر بزهای تراریخته بودیم.

وی افزود: پیش از این به یکی از فاکتورهای رشد و پروتئین‌هایی که در محیط کشت سلول‌های بنیادین استفاده می‌شد به نام ای اف جی اف دست یافته بودیم و در سال گذشته سعی کردیم به فاکتورهای رشد دیگری نیز دست یابیم که بتوانیم از آن‌ها برای استفاده در درمان بیماری‌ها بهره‌گیری کنیم.

گورابی ادامه داد: از فاکتورهای رشد جدید می‌توانیم به جای نمونه‌های خارجی بهره‌برداری کرده و با استفاده نمونه‌های داخلی به صرفه‌جویی در اعتبارات نیز برسیم.

رئیس پژوهشگاه رویان گفت: دسترسی به این فاکتورها مشکل بود ولی قدم‌های کوچکی دراین زمینه برداشتیم که می‌تواند برای تحقیقات کشور کمک‌کننده باشد و شاید در آینده برای صادرات نیز از آن‌ها بتوانیم استفاده کنیم.

وی با اشاره به برنامه‌های جدید رویان برای بهره‌گیری از خاصیت درمانی شیر بزهای تراریخته، افزود: قصد داریم بتوانیم فاکتور و پروتئین‌های نوترکیب را از داخل شیر این موجودات استخراج کنیم و برای این کار باید وارد فرایندی شویم که سابقه کمی در دنیا دارد.

گورابی اظهار داشت: برای انجام این فرایند میزان تخلیص شیرها نیز باید به اندازه‌ای باشد که برای درمان استفاده شود. در سال 91 تخلیص شیرها را آغاز کردیم و 65 درصد فاکتور 9 را در این شیرها تخلیص کردیم.

رئیس پژوهشگاه رویان گفت: امسال سعی کردیم این مسیر را ادامه دهیم تا در آینده نزدیک به 70 درصد برسیم و کم کم این دارو را وارد بازار کنیم که روش بسیار جدیدی است ولی برای این کار نیز باید بودجه صرف کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها