امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۲۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31916
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۰
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، نتایج اولیه آزمون سراسری سال 92 به صورت کارنامه، چند روزی است که روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا»، نتایج اولیه آزمون سراسری سال 92 به صورت کارنامه، چند روزی است که روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است.

امسال از یک میلیون و 83 هزار ثبت‌نام‌ کننده برای شرکت در کنکور 92، 924 هزار نفر در این آزمون به رقابت پرداختند و با توجه به ظرفیت 712 هزار و 167 نفری دانشگاه‌ها، 77 درصد داوطلبان وارد دانشگاه خواهند شد.

سازمان سنجش نیز اعلام کرده است که داوطلبان مجاز از امشب می‌توانند انتخاب رشته دانشگاه را انجام دهند.

* مؤسسات انتخاب رشته با اطلاعات دروغین

این روزها تبلیغات مختلف مراکز انتخاب رشته دانشگاه در سطح شهر دیده می‌شود و حتی در سایت‌های مختلف اینترنت هم تبلیغات انتخاب رشته مجازی به چشم می‌خورد.

پدر یک داوطلب ورود به دانشگاه به خبرنگار فارس گفت: دو سال پیش فرزند بزرگم در کنکور شرکت کرد و مجاز شد؛ برای اینکه انتخاب رشته خوبی داشته باشد، او را به یک مؤسسه انتخاب رشته بردم که تبلیغات گسترده‌ای در محل داشت.

وی ادامه داد: مبلغ 300 هزار تومان برای انتخاب رشته فرزندم انجام دادیم و بر اساس فرمی که آنها داده بودند، انتخاب رشته نهایی انجام شد اما بعداً متوجه شدیم که نرم‌افزار آنها قدیمی بوده است و اطلاعات نادرستی به ما داده بودند.

این پدر افزود: به دلیل اشتباه در انتخاب رشته، فرزندم در دانشگاه دلخواهش که می‌توانست، پذیرفته شود، قبول نشد.

* شاهد رشد قارچ‌گونه پایگاه‌های غیرمجاز انتخاب رشته هستیم

ابوالفضل رحمانی، رئیس اداره مشاوره تربیتی اداره‌کل آموزش و پرورش شهر تهران به خبرنگار فارس اظهار داشت: در این روزها شاهد رشد قارچ‌گونه پایگاه‌های غیرمجاز انتخاب رشته هستیم؛ پایگاه‌هایی که با تبلیغات اغواگرانه خود، خانواده‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: بحث مشاوره انتخاب رشته بر عهده آموزش و پرورش است و اگر موسسه‌ای بخواهد فعالیت کند، باید از اداره مشاوره آموزش و پرورش مجوز بگیرد.

این مسئول اضافه کرد: پایگاه‌های انتخاب رشته آموزش و پرورش، به‌روز فعالیت می‌کنند و 150 مشاور مجرب دارای تحصیلات مشاوره روانشناختی حضور دارند.

* چقدر پول برای انتخاب رشته داده می‌شود؟

برخی از پایگاه‌های انتخاب رشته مجازی، با اعلام شماره حساب و دریافت مبالغی بین 25 تا 100 هزار تومان، وجه داوطلب را دریافت می‌کند و برگه انتخاب رشته‌ای را برای او می‌فرستد.

برخی از این سایت‌ها امکان مشاوره تلفنی را نیز ایجاد کردند که البته گاهی مدت‌ها باید شماره مورد نظر را گرفت تا بوق آزاد شنیده شود یا کسی گوشی را بردارد.

در پایگاه‌های حضوری نیز که مؤسسات آزاد برگزار می‌کنند؛ امکان انتخاب رشته از طریق نرم‌افزار و حضوری وجود دارد که وجه هر کدام از فعالیت‌ها متفاوت است.

برخی خانواده‌ها عنوان می‌کنند از مبالغ بین 100 هزار تا 500 هزار تومان را برای انتخاب رشته فرزند و مراحل مختلف آن شامل مشاوره‌های فردی، مشاوره تخصصی، پرینت انتخاب رشته توسط نرم‌افزار‌ و پیش‌بینی 90 درصدی از میزان شانس پذیرش نهایی است.

* تفاوت 180 درجه‌ای انتخاب رشته برخی مؤسسات با آموزش و پرورش

رحمانی با اشاره به موسساتی که خدمات اشتباه ارائه می‌کنند، گفت: هر ساله افراد زیادی به ما مراجعه می‌کنند که مبالغ چند‌ صد هزار تومانی هزینه کردند و نتیجه‌ای در بر نداشته است.

وی افزود: مواردی وجود داشت که انتخاب رشته انجام شده توسط پایگاه‌های انتخاب رشته آموزش و پرورش با آنچه در موسسه آزاد انجام شده بود، 180 درجه مغایرت داشت.

رئیس اداره مشاوره تربیتی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران اضافه کرد: آموزش و پرورش تنها مرجع دارای پایگاه انتخاب رشته است و هر مؤسسه‌ای که می‌خواهد اقدام به انتخاب رشته کند باید از ما مجوز بگیرد.

وی ادامه داد: در پایگاه‌های مجاز انتخاب رشته، نرم‌افزار دقیق استفاده می‌شود و پرینتی که به دانش‌آموزان ارائه می‌شود دارای لوگوی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران است.

*‌ مؤسسات آزاد برای اخذ مجوز پایگاه انتخاب رشته به آموزش و پرورش مراجعه کنند 

این مسئول در آموزش و پرورش شهر تهران ادامه داد: آمادگی داریم که به مؤسسات آزاد مجوز ایجاد پایگاه انتخاب رشته دهیم.

وی بیان داشت: این مؤسسات با مراجعه به ما و در صورت دارا بودن شرایط، نرم‌افزار، دستورالعمل و موارد مختلف را دریافت می‌کنند و زیر نظر آموزش و پرورش کار خواهند کرد.

رحمانی تأکید کرد: اسامی تمام مؤسساتی که از آموزش و پرورش مجوز بگیرند، به عنوان پایگاه انتخاب رشته در سایت www.tehranedu.ir درج می‌شود و خانواده‌ها با مراجعه به سایت می‌توانند از مجوز داشتن مؤسسه مورد نظر خود مطلع شوند.

وی افزود: در حال حاضر 70 پایگاه انتخاب رشته از فردا دایر خواهد بود و به داوطلبان ورود به دانشگاه، مشاوره می‌دهد.

رئیس اداره مشاوره تربیتی آموزش و پرورش شهر تهران تصریح کرد: در صورت مشاهده مؤسسات غیر مجاز انتخاب رشته، از طریق اداره ارزیابی عملکرد و رسیدگی به شکایات آموزش و پرورش با این مؤسسات، برخورد قانونی خواهد شد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها