امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۲۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31935
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 42
به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حفاظت و صیانت از گونه‌های نادر جانوری یک اصل ضروری است؛ در این باره تا حدودی شاهد تلاش ‌سازمان‌‌های مختلف بودیم، اما در ...

به گزارش خبرنگار جامعه فارس، حفاظت و صیانت از گونه‌های نادر جانوری یک اصل ضروری است؛ در این باره تا حدودی شاهد تلاش ‌سازمان‌‌های مختلف بودیم، اما در این میان اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی موجب می‌شود محیط زیست به خصوص در مقوله گونه‌های جانوری با بحران روبرو شود.

از بین رفتن گونه‌های جانوری توسط شکار و صید غیرمجاز از سویی و بروز پدیده‌های طبیعی مانند آفت و بیماری از سویی دیگر از ابتدا محیط زیست کشور را تهدید کرده است.

در 16 خردادماه سال جاری، هجوم مگس‌های میاز به سایت کرخه خوزستان گزارش شد که موجب تلف شدن 45 رأس گوزن زرد ایرانی در این سایت شد. این مگس ها روی بدن حیوان نشسته و تخم گذاری می‌کنند که در نهایت موجب تلف شدن حیوان می‌شوند.

پس از بروز چنین فاجعه‌ای در حیطه محیط زیست نظرات متعددی درباره علل بروز این پدیده عنوان شد که از جمله می‌توان به ناکارآمدی سازمان محیط زیست، ساخت سد کرخه و خشک شدن تالاب این منطقه و به دنبال آن عدم امکان آب تنی گوزن‌ها در آب و از بین رفتن کنه‌های موجود در بدن‌ آنها و موارد دیگر اشاره کرد.

به تازگی نیز عضو فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی از وجود فقط دو رأس گوزن زرد این منطقه خبر داده است.

*فقط دو رأس گوزن باقی مانده است/پرونده قضایی گوزن‌های زرد در انتظار گزارش نهایی است

کمال‌الدین پیر‌مؤذن با بیان اینکه بر اساس سرشماری انجام شده از منطقه حفاظت شده کرخه در خوزستان از 70 رأس گوزن زرد فقط دو رأس باقی مانده است، گفت: ارجاع مسئله تلف شدن گوزن‌های زرد به دادگاه، در انتظار گزارش نهایی مجلس است.

وی ابراز داشت: اکنون منتظر هستیم که حجت‌الاسلام والمسلمین سادات ابراهیمی، نماینده مردم شوشتر و گتوند، گزارش نهایی را در این رابطه ارائه دهد؛ در صورت مشخص شدن نتیجه گزارش تصمیم گرفته می‌شود که این موضوع در نهایت به دادگاه ارجاع داده شود.

به منظور با خبر شدن از آخرین وضعیت گوزن‌های زرد واقع در سایت کرخه به سراغ مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان رفتیم.

*اعزام هشت اکیپ برای پایش گوزن‌های زرد

احمدرضا لاهیجان‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: از لحظه‌ای که مشکل مرگ‌ومیر گوزن‌های زرد به لحاظ هجوم مگس‌های میاز آغاز شد، هشت اکیپ از گروه‌های متعدد از سرتاسر کشور در سایت کرخه حضور یافتند و لحظه به لحظه به پایش پرداختند.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان افزود: به منظور بررسی این امر مقرر شد که یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از کمیسیون کشاورزی وارد این سایت شده و موارد را مشاهده و در نهایت گزارشی را تهیه کند.

وی ادامه داد: در رابطه با تعداد گوزن‌ها‌ی باقی مانده باید گفت که اعلام باقی ماندن فقط 2 رأس گوزن صحت ندارد.
وی ابراز داشت: به منظور حفاظت و صیانت از این گونه نادر جانوری پیش از این موضوع و طی سالهای گذشته شرایط لازم فراهم شده است و هم ‌اکنون در شرایط واقع شدن در دل این بحران(هجوم مگس‌ها) اکیپ‌های متعددی برای زنده‌گیری، درمان و همچنین برای تحقیق در دانشگاه‌ها به این سایت وارد شدند.

لاهیجان‌زاده درباره آمار گوزن‌هایی که پیش از هجوم مگس‌های مهاجم در منطقه حفاظت شده کرخه وجود داشته است، یادآور شد: بر اساس آخرین سرشماری که در بهمن ماه سال گذشته انجام شد،‌ وجود 70 رأس گوزن زرد به منطقه به ثبت رسید.

*پنج رأس گوزن در قرنطینه است/تلف شدن 45 گوزن

وی بیان داشت: پس از بروز این آفت، هشت گوزن زنده‌گیری شد که از این تعداد سه رأس تلف شد و پنج رأس درمان و در قرنطینه نگهداری شد.

به گفته وی؛ در مجموع  45 رأس گوزن بر اثر این آفت، تلف شد.

* زنده ماندن حدود 25 رأس گوزن

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان اضافه کرد: هم‌اکنون پنج دوربین مدار بسته دید روز و دو دوربین مدار بسته دید در شب از با کیفیت‌ترین دوربین‌های دنیا در این سایت وجود دارد و تعداد گوزن‌ها را رصد می‌‌کند.

لاهیجان‌زاده افزود: بر اساس پایش و رصدی که صورت گرفته توسط دوربین‌های مزبور، وجود 20 الی 25 رأس گوزن زرد ایرانی در این منطقه تأیید شده است.

وی یادآور شد: از تعداد مزبور حدود 12 رأس کاملا سالم هستند و دچار بیماری نشده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: فیلم ‌های ضبط شده از گوزن‌های زرد طی بازدید نماینده مردم شوشتر( حجت‌الاسلام سادات ابراهیمی) در روز جمعه به نمایش گذاشته شد؛ ضمن آنکه طی بازدید رئیس سازمان محیط زیست این فیلم‌ها به نمایش گذاشته شد.

لاهیجان‌زاده با بیان اینکه زیستگاه اصلی گوزن زرد، منطقه حفاظت شده کرخه است، گفت: به صورت قطعی می‌توان گفت که مجهزترین سایت تکثیر گوزن کشور، سایت کرخه است.

وی بیان داشت: این نقطه در دهه 40 شمسی توسط آلمانی‌های شناسایی شد و آلمانی‌ها توانستند این نوع گوزن را از این منطقه زنده‌گیری و در کشور خود تکثیر کنند.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان، افزود: در سال 1342، بنا بر اعلام اخباری از سوی روستاییان این منطقه مبنی بر شناسایی گوزن زرد در این محدوده، سازمان محیط زیست وقت کشور که با عنوان کانون شکار و صید فعالیت می‌کرد، مقدمات لازم را به منظور حفاظت و صیانت از اینگونه نادر جانوری فراهم کرد.

لاهیجان‌زاده ادامه داد: در سال 87 مبلغی بالغ بر 200 میلیون تومان برای نصب دوربین‌های هوشمند مدار بسته به منظور حفاظت از گونه‌های جانوری در این منطقه صرف شده است.

این مقام مسئول ابراز داشت: از دیگر اقدامات محیط زیست به منظور تحقق این مهم، نصب دوش هوشمند ضد کنه(شبکه آب پاش به طول 30 مت و عرض 10 متر) در این منطقه است، به طوری‌که زمانی‌که گوزن از زیر این دوش عبور می‌کند، این دوش به صورت اتوماتیک روشن می‌شود و آب محتوی مواد شیمایی ضد کنه را بر روی این گونه جانوری می‌ریزد.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان یادآور شد: در کنار سایت یک مرکز آموزش احداث شده و افراد طی دوره‌های 15 روزه در این مکان برای بازدید حضور پیدا می‌کنند.

وی یادآور شد: تمامی پیش‌بینی‌ها در این سایت انجام شده بود به جز این آفت، این آفت در دهه 80 میلادی محیط زیست آمریکا را نیز درگیر کرد به طوری‌که دولت آمریکا شرایط اضطراری اعلام کرد.

*باران فراوان علت هجوم مگس‌های میاز شد

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست استان خوزستان ادامه داد:‌ هر مگس می‌تواند به راحتی 200 کیلومتر پرواز کند، هر مگس قدر است در 4 نوبت در هر نوبت معادل 400 تخم‌گذاری داشته باشد.

وی گفت: بر اساس تحقیقات انجام شده، عنوان می‌شود به دلیل بارندگی‌هایی که در اردیبهشت ماه سال جاری در این منطقه به وجود آمد به طوری‌که طی 50 سال گذشته بی سابقه بوده است( 15 میلی‌متر بروز بارندگی در اردیبهشت ماه در این منطقه) رطوبت زیادی در این منطقه ایجاد و در نهایت با طغیان مگس‌ها همراه شد.

لاهیجان‌زاده ابراز داشت: این مگس‌ها علاقه زیادی به گوزن دارند به طوری‌که اولین حیوانی را که مورد هجوم قرار می‌دهد این گونه جانوری است.

*پیش‌بینی می‌شود آفت باز به جان گوزن‌ها افتد

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیش بینی می‌شود که بازهم شاهد طغیان این نوع مگس و به خطر افتادن این گونه جانوری باشیم، خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام سازمان دام‌پزشکی پیش‌بینی می‌شود در آبان ماه بازهم طغیانی از مگس‌های مهاجم داشته باشیم، بر همین اساس آمادگی لازم برای برای حفاظت و صیانت از تعداد باقی مانده گوزن‌ها فراهم ایجاد می‌شود؛ به‌طوری‌که در صدد هستیم تعداد باقی مانده  که معادل 20 تا 25 رأس است را زنده‌گیری کنیم و در قرنطینه نگهداری کنیم تا زمانی که بحران بگذرد.

انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها