امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۴:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3195
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 134
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، آنتونیو سانتوز رئیس کتابخانه ملی فیلیپین امروز از کتابخانه ملی ایران بازدید به عمل آورد. در ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، آنتونیو سانتوز رئیس کتابخانه ملی فیلیپین امروز از کتابخانه ملی ایران بازدید به عمل آورد. در این مراسم علاوه بر حضور این مقام مسئول شهرام نورمحمدی مدیرکل پشتیبانی کتابخانه ملی، غلامرضا عزیزی رئیس سازمان آرشیو ملی این کتابخانه و جمعی از مسئولان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، عنایت سالاریان مدیر روابط عمومی کتابخانه ملی ایران، بیان داشت: اسحاق صلاحی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سفر ازبکستان به سر می‌برد که به دلیل مصدومیت ناشی از جنگ ایران و عراق در این کشور دچار کسالت شده و پزشکان این کشور اجازه پرواز به تهران را به وی نداده‌اند.

وی اضافه کرد: در دیداری که رئیس کتابخانه ملی فیلیپین با رئیس کتابخانه ملی ایران در فنلاند داشته‌اند، این مقام مسئول از رئیس این کتابخانه دعوت کرده تا از کتابخانه فیلیپین نیز دیدن کنند اما تاکنون این امر محقق نشده است.

سالاریان ادامه داد: نخستین تفاهم‌نامه کتابخانه ملی ایران با کتابخانه فیلیپین امضا کرد مربوط به سال 87 بود که مهلت آن در سال 90 به اتمام رسید اما به دلیل برخی مشغله‌های کاری دیگر امکان امضای تفاهم‌نامه میان این دو کشور محقق نشد اما امروز تفاهم‌نامه‌ای سه ساله میان این دو کتابخانه امضاء می‌شود.
 
* نورمحمدی: کلیه کارشناسان اسناد دستگاه‌های دولتی توسط کتابخانه ملی انتخاب می‌شوند

در ادامه این مراسم شهرام نورمحمدی مدیر پشتیبانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: این کتابخانه مستقیماً زیرنظر نهاد ریاست جمهوری و به صورت هیئت امنایی اداره می‌شود که از اعضای هیئت امنای این سازمان می‌توان به شخص رئیس جمهور، وزیر علوم، وزیر آموزش و پرورش و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد.

وی اضافه کرد: در تصمیمات سازمانی و فراسازمانی اساسنامه این کتابخانه به تأیید مجلس شورای اسلامی رسیده است به گونه‌ای که تفاهم‌نامه‌ای که در سازمان اسناد کتابخانه عمومی منعقد می‌شوند حکم قانون را برای این کتابخانه دربر دارد.

نورمحمدی ادامه داد: این سازمان شاید جزو معدود سازمانی است که بخش آرشیو ملی و کتابخانه ملی آن در یک سازمان ادغام شده و توسط یک فرد اداره و مدیریت می‌شود.

وی افزود: اختیاراتی که به موجب هیئت دولت در قالب اساسنامه به این کتابخانه ارائه شده اختیاراتی بوده که همه دستگاه‌های دولتی به اجرای آن بپردازند در غیر این صورت دیوان محاسبات با متخلفان برخورد قانونی خواهد داشت.

مدیر پشتیبانی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: به موجب مصوبه اخیر دولت، کلیه کارشناسان اسناد در دستگاه‌های دولتی باید با تأیید سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انتخاب شوند.

وی با اشاره به اعضای این کتابخانه، بیان کرد: روزانه حدود یک‌هزار و 500 محقق، پژوهشگر و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد از منابع کتابخانه ملی ایران بهره‌مند می‌شوند که این کتابخانه تنها با درنظر گرفتن سه روز تعطیلی در یک سال کاری تلاش دارد خدمات خوبی را به این افراد ارائه دهد.

نورمحمدی ادامه داد: یکی از کارهای شاخص و منحصر به فرد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران راه‌اندازی شیفت شب این کتابخانه بوده که هم اکنون مورد استقبال خوب پژوهشگران و محققان قرار گرفته است.

وی افزود: علاوه بر سالن‌های تخصصی و عمومی، این کتابخانه اتاق‌هایی برای معلولان، نابینایان و پژوهشگران خاص مدنظر قرار داده است که این امر نشان از توجه نظام جمهوری اسلامی ایران به بحث فرهنگ، علم و دانش است.

نورمحمدی عنوان کرد: از جمله سیاست‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در مورد مباحث بین‌المللی توجه به انعقاد تفاهم نامه‌ها و تعهد در اجرایی کردن آنها است. حتی این کتابخانه نوید آن را می‌دهد که پس از حضور رئیس کتابخانه ملی فیلیپین در کشورش همه مفاد تفاهم‌نامه مذکور اجرایی خواهد شد.

این مقام مسئول از بازدید هیئت‌هایی از کتابخانه ملی چک و چین خبر داد و گفت: خانه ایران‌شناسی در کتابخانه ملی فیلیپین دایر است که ایرانیان مقیم این کشور به سهولت می‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند.
 
* سانتوس: از پیشرفت‌های ایران در حوزه تجهیز کتابخانه‌ای ابراز حسادت می‌کنم

در ادامه این مراسم، آنتونیو سانتوس رئیس کتابخانه ملی فیلیپین با بیان اینکه امیدوارم هر چه زودتر رئیس کتابخانه ملی ایران به سلامت کامل دست یابند، بیان داشت: به زودی کنفرانس ملی دنیا با حضور رئیس کتابخانه‌های ملی کشورهای جهان در سنگاپور برگزار می‌شود که امیدواریم شاهد حضور رئیس کتابخانه ملی ایران در همایش باشیم.

وی اضافه کرد: با حضور در ایران تجارب خوبی را در حوزه فرهنگ کسب و آموختیم اما باید اذعان کرد که نسبت به پیشرفت‌های ایران در این حوزه به خصوص مباحث پیشرفت کتابخانه‌ای ابراز حسادت می‌کنم.

سانتوس ادامه داد: مرکز ایران‌شناسی در کتابخانه فیلیپین دایر است که مورد توجه ایرانیان این کشور و شهروندان علاقمند فیلیپینی به فرهنگ ایرانی قرار گرفته است، همچنین مرکز ایران‌شناسی در کشورهایی نظیر اندونزی و مالزی نیز فعال شده‌اند.

وی افزود: متأسفانه آرشیو ملی و کتابخانه ملی فیلیپین در یک سازمان وجود دارند که هر یک از آنها دارای مدیریت جدا هستند که با توجه به حضور در ایران و اداره این دو بخش توسط یک فرد حتماً در کشور فیلیپین این مورد را مورد بررسی قرار داده و مدیریت کتابخانه و سازمان آرشیو را به یک نفر واگذار خواهیم کرد.

در پایان این مراسم سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتاب «زال و رودابه» و تندیس این کتابخانه را به همراه لوح فشرده همه آثار موجود کشور فیلیپین در کتابخانه ملی را به سانتوس رئیس کتابخانه ملی فیلیپین اهداء کرد.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها