امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31966
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۰
تعداد بازدید: 51
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجید نامجو با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود:در هشت سال گذشته 20 ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، مجید نامجو با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود:در هشت سال گذشته 20 میلیارد و 703 میلیون متر مکعب بر حجم ذخیره سدهای ساخته شده در کشور افزوده شد و مجموع مخازن سدهای کشور به 52.378 میلیارد متر مکعب رسید.

به گفته وزیر نیرو در هشت سال گذشته 69 سد ساخته شد به گونه‌ای که حجم ذخیره سدها از 18 میلیارد و 275 میلیون متر مکعب به 20 میلیارد و 703 میلیون متر مکعب رسیده است.

نامجو خاطر نشان کرد: سدهای کارون 4، سیاه بیشه، آزاد، گتوند علیا و سیمره با حجم مخزن 10009 میلیون متر مکعب و با قابلیت تنظیم سالانه 2850 میلیون متر مکعب آب افتتاح و آبگیری شدند.

وی افزود: سد طالقان و ماملو با حجم مخزن 670 میلیون متر مکعب و قابلیت تنظیم 707 میلیون متر مکعب آب در سال افتتاح شد.

وزیر نیرو همچنین به افتتاح سدهای شهید قنبری، ساروق، زولا و سلماس و قیقاج، آق چای و ارس 2 اشاره کرد و گفت: این سدها با حجم مخزن 369 میلیون متر مکعب آب و با قابلیت تنظیم 418 میلیون متر مکعب آب در سال افتتاح شدند.

نامجو با اشاره به افتتاح سدهای سهند، قلعه چای خدا آفرین و گلفرج با ظرفیت تنظیم 2593 میلیون متر مکعب آب گفت: سد رییسعلی دلواری با حجم مخزن 685 میلیون متر مکعب و قابلیت تنظیم 520 میلیون متر مکعب آب در سال افتتاح شد.

وی تصریح کرد: سد تنظیمی کرخه و رامهرمز نیز با حجم مخزن 300 میلیون متر مکعب و با قابلیت تنظیم سالانه 101 میلیون متر مکعب آب افتتاح شدند.

براین اساس سد شهدای محرم (دویرج) نیز در سال جاری با حجم مخزن 205 میلیون متر مکعب و با قابلیت تنظیم 142 میلیون متر مکعب آب در سال افتتاح شد.

*گزارش احداث سدها در 8 سال گذشته

وزیر نیرو گفت:در مجموع در سال جاری سدهای خوانسار، دویرج، فرخی قائم‌، ارداک، گلول، تالوار، کالپوش، گاران و سورال، زیویه، سیازاخ، کبودوال، ایوشان مروک، سرابی تویسرکان، رامهرمز، آزاد و گتوند علیا افتتاح و آبگیری شدند.

به گزارش وزارت نیرو، در سال 91 نیز سدهای شهریار، ارس 2، بار، درونگر، رودبال داراب،‌آزادی، دانشمند، شمیل و نیان و سیاه بیشه افتتاح شدند.

همچنین در سال 90 سدهای گل فرج، شهید مدنی، آق چای، اسدیه، کینه ورس، زیردان، ماشکیدا، سنگ سیاه، زاگرس، کمال صالح، کلان ملایر، کارون 4 و سیمره افتتاح و آبگیری شدند.

در سال 89 نیز سدهای زولا و سلماس و قیقاج، ماملو، نرماشیر و البرز افتتاح شدند.

در سال 88 نیز سدهای ساروق، قره آقاچ سمیرم، سلمان فارسی و تنگاب و سیوند، بافت و تنظیمی کرخه افتتاح شدند.

در سال 87 نیز سدهای قلعه چای و خدا آفرین، خیرآباد نیشکر و چاه نیمه 4 به بهره برداری رسیدند.

بر اساس این گزارش، سدهای شهید قنبری، رییسعلی دلواری، ملاصدرا و شیان در سال 86 و سدهای سهند، سبلان، طالقان، سلیمانشاه، و جگین نیز در سال 85 افتتاح شدند.

سد سورک نیز در این دوران با حجم مخزن 27 میلیون متر مکعب و قابلیت تنظیم 27 میلیون متر مکعب آب در سال، آبگیری شد.

انتهای پیام/ک
 
برچسب ها:
آخرین اخبار