امروز : دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 25
۲۳:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 31972
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۰
تعداد بازدید: 54
نشست رسانه ای سوئیت سمفونی خلیج فارس با حضور شهداد روحانی رهبر ارکستر و آهنگساز رهبر ارکستر، طاهری مدیرعامل بانک سامان، اسفندیاری مدیر موسسه آوای ...

نشست رسانه ای سوئیت سمفونی خلیج فارس با حضور شهداد روحانی رهبر ارکستر و آهنگساز رهبر ارکستر، طاهری مدیرعامل بانک سامان، اسفندیاری مدیر موسسه آوای باربد و تفرشی مدیرهماهنگی شرکت آوای باربد در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

در آغاز این مراسم شهداد روحانی در توضیح سوئیت سمفونی خلیج فارس گفت: این قطعه را دو سال قبل به سفارش انجمن موسیقی استان هرمزگان نوشته‌ام و سال گذشته در اردیبهشت‌ماه 91 بخشی از این سوئیت سمفونی را اردیبهشت ماه سال 91 در تالار وحدت و با همکاری گروه کر ارکستر ارکست سمفونی تهران اجرا کردم، یکی از بانک‌ها مدتی بعد پیشنهاد داد این اثر به حمایت مالی بانک سامان ضبط شود و در نهایت طی همکاری با بانک سامان این قطعه را در لندن ضبط کردیم.

وی در توضیح اجرای آینده سوئیت سمفونی خلیج فارس گفت: اجرای امسال به صورتی طولانی‌تر از سال گذشته و در واقع به طور کامل با 12 قسمت اجرا خواهد شد که در آن تلاش کردم طبیعت منطقه خلیج فارس و زیبایی‌های آن را از طریق مقامات موسیقایی بیان کنم، هر یک از این قطعات نامی برگرفته از مناطق ناحیه خلیج فارس دارد. بعنوان نمونه یکی از این قطعات جنگل حرا نام دارد که طبیعت نایاب این قطعه را در قطعه‌ای با همین نام ساخته‌ام، سعی کردم قطعاتی که برای سوئیت‌سمفونی خلیج فارس ساخته می‌شود بسیار تصویری باشد، شنونده این اثر متوجه خواهد شد که یک منطقه جغرافیایی خاص با موسیقی بیان می‌شود.

وی در بیان رضایت خود در ساخت قطعاتی برای خلیج فارس، گفت: خوشحالم که شرایطی پیش آمده تا این سوئیت سمفونی را با نام خلیج فارس در کشور اجرا کنم.

این هنرمند درباره سی‌دی ضبط شده سوئیت سمفونی خلیج فارس توضیح داد: سی‌دی این مجموعه در زمان اجرا رونمایی خواهد شد. هدف من برای ساخت اثر انتقال احساسم به خلیج فارس و بویژه توجه به محیط زیست این منطقه بود.

شهداد روحانی درباره شرایط پیش آمده در مورد نوازندگان ارکستر سمفونیک گفت: شرایط مطلوب نیست وقتی که مشخص نیست نوازندگان چه کسانی هستند شرایط دشوار خواهد شد، ممکن است مجبور باشم با وجود محدودیت‌ها این ارکستر را به روی صحنه ببرم.

در ادامه این نشست طاهری مدیرعامل بانک سامان درباره فعالیت‌هایی که تاکنون در این زمینه انجام شده است، گفت: پیش از این علاوه بر سوئیت سمفونی خلیج فارس، بانک سامان در انتشار مجموعه آثارچکناواریان و دو آلبوم معشوقه به سامان شد همکاری داشته است.

در ادامه روحانی بیان داشت: در گذشته قراردادهای من با انجمن موسیقی منعقد می‌شدند مشخص بود که با نوازندگان ارکستر سمفونیک همکاری خواهم کرد اما این بار از طرف بخش خصوصی به همکاری دعوت شدم و از این رو برای من روشن نیست که با چه گروهی و چه نوازندگانی سوئیت سمفونی خلیج فارس را به روی صحنه خواهم برد.

شهداد روحانی در پاسخ به سوال فارس مبنی بر چگونگی همکاری با هنر مقاومت با وجود شرایط اعضای ارکستر سمفونیک و درباره بی‌خبری اش از شرایط نوازندگان ارکستر سمفونی گفت: من نیز از طریق جراید از مشکلات نوازندگان ارکستر سمفونی مطلع شدم، اکنون به نظر من بخش خصوصی قابل تقدیر است چرا که از یک کار ملی حمایت می‌کند و نوازنده‌ها در صورت علاقه می‌توانند با این ارکستر همراهی کنند، من البته امیدوارم این مشکلات به زودی حل شود و ما در مجموع به تصمیم نوازندگان ارکستر سمفونیک احترام می‌گزارم؛ همانطور که گفتم فرهنگ موضوعی حائز اهمیت است و من در این زمینه هرکاری لازم باشد انجام می‌دهم.

روحانی در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه چرا خلیج فارس در لندن و به همراهی ارکستر سمفونیک لندن ضبط شد در حالیکه در ایران ارکستر سمفونیک در شرایط خوبی نیست و این موضوع می‌توانست حمایت مالی و همکاری موثری با نوازندگان ارکستر سمفونیک باشد، گفت: من خود را بعنوان یک موزیسین از خانواده ارکستر سمفونیک می‌دانم اما کیفیت اجرای این اثر برای ضبط برای من بسیار حائز اهمیت بود به همین سبب این سوئیت سمفونی را با همکاری ارکستر لندن که یکی از 5 ارکستر مطرح دنیاست اجرا کردم و به یقین وقتی این قطعات شنیده شوند دلیل ضبط این آثار با ارکستر لندن بر شما روشن خواهر شد.

رهبر ارکستر خلیج فارس درباره چرایی ادامه همکاری‌اش گفت: وقتی قرارداد بین دو نفر رد و بدل می‌شود اگر یکی از این دو طرف شرایط را به نحو احسن پیش نبرد قرارداد قانونی نیست، من پیش از این با انجمن موسیقی استان هرمزگان برای سوئیت سمفونی خلیج فارس قرارداد بستم، قرارداد ما اکنون باطل است و من قراردادی با انجمن موسیقی ندارم .

روحانی هم چنین درباره ارتباطش با اعضای ارکستر سمفونیک، گفت: من همیشه خودم را به این گروه مقید می‌دانم، دو سال قبل هم مقدار زیادی نت با خود به ایران آوردم تا نوازندگان آنها را تمرین کنند خوشبختانه چون هدفم این بود دانشی که دارم به موزیسین‌ها منتقل کنم همیشه ارتباط خوبی با انها داشتم اگر تصور می‌شود که من با اعضای گروه ارتباط خود را قطع می‌کنم و آنها را فراموش می‌کنم برداشت غلط است اما من اخبار ارکستر سمفونیک را از طریق رسانه‌ها پیگیری می‌کنم. من در ارتباط خود با ارکستر لندن فیلم‌های اجرای ارکستر سمفونیک را به رهبر ارکستر لندن ارائه کردم و او از وجود چنین گروهی با این کیفیت قابل قبول کاری در ایران شگفت‌زده شد گرچه بعنوان رهبر مهمان در ایران حضور می‌یابم اما سرنوشت نوازنده‌ها برای من مهم است. به‌غیر از مسئولیت اخلاقی مسئولیت اداری در زمینه مشکلات نوازنده‌ها ندارم، من همیشه در زمینه معرفی توانایی‌های نوازندگان ایران تلاش کردم.
روحانی در ادامه از نگرانی خود برای انتخاب گروه ارکستر خبرداد و گفت: الان نمی‌دانم نوازندگانم چه کسانی هستند. البته از این موضوع خوشحالم که بخش خصوصی در زمینه فعالیت فرهنگی پیش‌قدم شده و پی برده که فرهنگ نیازمند حمایت است.

روحانی در پاسخ به سوالی درباره چگونگی اجرای اثر با وجودآنکه هنوز اعضای گروه ارکستر مشخص نیستند و معلوم نیست چقدر زمان برای تمرین وجود داشته باشد عنوان کرد: من آنقدر به کار خود اعتقاد دارم که حتی اگر یک بار پیش از اجرا با نوازندگان تمرین کنم ارکستر را به بهترین نحو به روی صحنه ببرم، اگر این همکاری صورت گیرد به یقین به نتایج مطلوب خواهیم رسید.

اسفندیاری مدیر موسسه آوای باربد در ادامه و در پاسخ به سوال خبرنگاران توضیح داد: همه می‌دانند که در جریان این ارکستر شیطنت‌هایی اتفاق می‌افتد. آوای باربد شرکتی با 12 سال سابقه کاری است و بعید نیست که بخواهد یک ارکستر داشته باشد، نوازندگان هم در صورت تمایل می‌توانند شرایط قرارداد با این ارکستر را ببینند و در صورت علاقه قرارداد امضاء کنند. نکته اینجاست که بجای آنکه از این جریان حمایت شود سنگ‌اندازی می‌شود. باید دست دوستی بدهیم تا این موضوع آبرومندانه خاتمه یابد

تفرشی در توضیح گروه ارکستر گفت: نمی‌توانیم بگوییم گروهی هنوز تشکیل نشده و ابتدا هم قرار نبوده که 100 درصد از ارکستر سمفونیک کمک بگیریم در موارد قبلی هم با استاد فخرالدینی و سراج، ارکستر تشکلی از ارکستر صدا و سیما و ارکستر سمفونی بود، ما ترجیح می‌دهیم افرادی که فراغت کار و زمان کافی دارند با ارکستر ما همکاری کنند به همین دلیل در عدم همکاری نوازندگان ارکستر سمفونیک مشکل عمده‌ای نمی‌بینیم. از نظر شبهه‌هایی مبنی بر عدم تشکیل گروه و نداشتن زمان کافی باید گفت از ابتدا حواشی پیش‌بینی شده و قرار بوده که ارکستر در 4 جلسه تمرین به اجرا منتهی شود، با نوازندگان صحبت شده و بسیاری از هنرمندان دعوت ما را پذیرفته‌اند و اعلام آمادگی کرده‌اند، بیش از نیمی از آنها با ما قرارداد بسته‌اند به همت بانک سامان لباس‌ها به زودی تهیه می‌شود، من به همکاران خود احترام می‌گذارم و ارزش هنری نوازندگان را بسیار بالا می‌بینم بیشتر هم اشاره کردیم مملکت ما به ارکستر دولتی احتیاج دارد به ارکستر ملی نیز نیازمند است و هرچقدر این ارکستر قوی‌تر باشد به نفع موسیقی ماست اما از همه می‌خواهم که در شکل‌گیری ارکستر خصوصی عنادی نبینند که قراراست جایگزین ارکستر سمفونیک باشد به هرحال این موضوع کمک می‌کند تا تشکلات صنفی قوی تر باشد. ارکستر از پیش‌تر قرار بود 24 و 25 تمرین داشته باشد، بابت حمایت‌ها از بانک سامان تشکر می‌کنم و در توضیح مجوز به این نکته اشاره می‌کنم که روند مجوز در حال انجام است.

اسفندیاری درباره تقارن زمانی با جشنواره مقاومت گفت: زمانی که این اجرا در لندن ضبط می‌شد ما تدارک اولیه را نسبت به زمان اجرایی با توجه به زمان‌بندی استاد شهداد روحانی انجام داده بودیم وقتی که قرار شد جشنواره مقاومت در همین زمان برگزار شود، تصمیم گرفتیم زمان را تغییر دهیم اما با ما تماس گرفتند، آقای پاشایی از ما خواهش کردند که اجرا در همین ایام اتفاق افتد و من عنوان کردم که بانک سامان این موضوع را نخواهد پذیرفت، آنها ترجیح خواهند داد بابت هزینه‌هایی که کرده‌اند تبلیغات خود را داشته باشند بنابراین جلسه‌ای تشکیل شد و قرار شد تاریخ این اجرا تغییر نکند اما به صراحتا اعلام می‌کنیم که این اجرا خصوصی، شخصی و متعلق به بانک سامان و مالکیت معنوی آن متعلق به استاد روحانی است.

مدیر موسسه آوای باربد افزود: به مسئولین تاکید می‌کنم این جشنواره را به سمت خود هدایت نکنید، این جشنواره دولتی نیست، من مجری بانک هستم، ما هیچ تعهدی نسبت به جشنواره موسیقی مقاومت نداریم، من بعنوان مدیر باربد عنوان می‌کنم که من انس و الفتی با دفاع مقدس دارم همچون همه هموطنان دیگرم اما این موضوع سبب نمی‌شود که نقش بانک سامان بعنوان حامی کمرنگ شود، اعلام می‌کنم اگر مجوز صادر شود این اجرا در روز خود به روی صحنه می‌رود.

منصور مومنی مدیر امور بازاریابی و توسعه مشتریان بانک سامان در ادامه این نشست عنوان کرد: در روز اجرا کتاب خلیج فارس که مجموعه ای از موسیقی اقلیمی و جزایر و ائین‌های محلی است و اطلاعاتی کلی به مخاطبان ارائه می‌دهد رونمایی خواهد شد، تعدادی از نقشه‌های تاریخی خلیج فارس در این مجموعه وجود دارد.

انتهای پیام/ ا
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها