امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۲۰:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32051
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۵:۳۳
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏آباد، «آمانقلی ماقتیم‏اف» استاد دانشگاه ترکمنستان در یک میزگرد تلویزیونی که از ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‏آباد، «آمانقلی ماقتیم‏اف» استاد دانشگاه ترکمنستان در یک میزگرد تلویزیونی که از شبکه «آلتین عصر» تلویزیون ملی این کشور که به موضوع سفر امروز «قربانقلی بردی‏محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان به تهران و حضور در مراسم تحلیف «روحانی» رئیس جمهور جدید کشورمان اختصاص داشت، طی سخنانی گفت: از دیرباز مردم ترکمن و ایران از همدیگر حمایت کرده و همواره در کنار هم زندگی کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه تاریخ ترکمنستان آمیخته با تاریخ ایران است تاکید کرد: ایران و ترکمنستان جدای از هم قابل تصور نیستند.

ماقتیماف گفت: این در حالی است که مردم دو کشور دوست و همسایه به زبان‌های همدیگر تسلط داشته و مردم دو کشور فرهنگ همدیگر را می‌پذیرند.

وی افزود: بعد از کسب استقلال ترکمنستان روابط دیرین تاریخی و فرهنگی بین مردم ترکمنستان و ایران احیا شد و ما شاهد آن بودیم که به همت سران و سیاستمدران دو کشور مناسبات دوجانبه بین دو کشور از بدو کسب استقلال روند رو به رشدی داشته‏ است.

ماقتیم‏اف تاکید کرد: سیاست کنونی نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با ترکمنستان در راستای توسعه و گسترش روابط و همکاری‏های دوستانه و برادرانه می‏‌باشد.

این چهره علمی ترکمنستان با اشاره به موضع‌گیری‌های 2 کشور در قبال یکدیگر در مجامع جهانی گفت: ایران در عرصه جهانی و بین‌‏المللی به عنوان اولین کشوری است که از ترکمنستان در مقوله‏‌ توسعه پایدار، مسائل تامین امنیتی، تامین استقلال انرژی و ...حمایت کرده و حمایت می‏‌کند.

وی خاطرنشان کرد: مسیر ایران اولین خط لوله گاز خارجی ترکمنستان است که بعد از کسب استقلال ترکمنستان خط لوله گاز «کرپجه – کردکوی» احداث و راه‏اندازی شد.

این استاد دانشگاه ترکمنی گفت: در سال 2010 میلادی نیز خط دوم لوله گاز «دولت‏آباد- سرخس – خانگیران» نیز با حضور روسای جمهور ایران و ترکمنستان در یک مراسم و فضای کاملا دوستانه و برادرانه به بهره‏برداری رسید که از رشد تعاملات اقتصادی و تجاری میان دو کشور حکایت می‏‌کند.

«ایتالماز صفرلی‏اف» استاد دانشگاه کشاورزی ترکمنستان نیز در این میزگرد نیز طی سخنانی با تاکید بر اهمیت مناسبت میان عشق آباد و تهران تاکید کرد: ایران به عنوان یکی از اولین کشورهای خارجی بود که استقلال ترکمنستان را به رسمیت شناخت و روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را برقرار کرد.

وی خاطرنشان کرد: در اول دسامبر سال 2007 میلادی به ابتکار ترکمنستان عملیات خط آهن ایران-ترکمنستان- قزاقستان آغاز شد که قسمت عمده از این خط آهن احداث شده و روند اجرای آن به سرعت در حال اجراست و قسمت قزاقی آن در ماه می سال جاری میلادی به بهره‏برداری رسید که از اهمیت ویژه منطقه این خط آهن بعد از راه اندازی کامل آن خبر می‏دهد.

«باتیر کایراف» محقق زبان و ادبیات آکادمی علوم ترکمنستان نیز در این میزگرد ضمن بیان نظرات خود در ارتباط با روابط ترکمنستان و ایران تاکید کرد: ترکمنستان و ایران از موقیعت بسیار خوب جغرافیایی و ژیوپلتیکی برخوردار هستند و دو کشور با استفاده از این موقیعت در کنار همدیگر طرح‌های مختلف در زمینه حمل و نقل، ارتباطات، انتقال انرژی، تعاملات تجاری و اقتصادی و غیره را به صورت موفقیت آمیز به مورد اجرا می‏‌گذارند.
انتهای پیام/خ
 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها