امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۱۷:۴۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3206
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 151
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری ...

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری پنج شنبه شب شبکه دوم سیما، به سوالات مختلفی در خصوص عملکرد وزارت مطبوع خود طی چهار سال گذشته پاسخ داد.

بر اساس این گزارش، وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه عملکرد وزارت ارشاد به نام «ره توشه» گفت: استقبال از این نمایشگاه با وجود آن که تخصصی بود و بیشتر آمار و ارقام را شامل می‌شد، بسیار خوب بود.

وی افزود: البته عرضه محصولات فرهنگی، برگزاری کارگاه های آموزشی برخی هنرمندان در کنار همکاری خوب صدا و سیما و رسانه ها موجب شد تا هر روز جمعیت زیادی بازدید کننده در نمایشگاه حاضر شوند.

* در سال 91 با کاهش حمایت از خرید کتاب مواجه بودیم

حسینی دوره مسئولیت خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مطلوب و دارای رشد در همه زمینه‌ها ذکر کرد و گفت: کارهای زیادی در این دولت آغاز شد و به نتیجه رسید، البته انتظارات بیشتر بود، گاهی هم اشکالات و کمبودها یا موانعی وجود داشت از جمله این که برخی افت‌ها در سال 91 از جمله کاهش حمایت از خرید کتاب، به علت شرایط دشوار اقتصادی بوده است.

وی به آمار کانون‌های فرهنگی هنری مساجد اشاره کرد و افزود: 6400 کانون در سال 88 را تحویل گرفتیم،‌ الان رقم آن از مرز 15 هزار کانون گذشته است.

* دعوت از نمایندگان مجلس برای بازدید از نمایشگاه دستاوردهای وزارت ارشاد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، بزرگ کردن یک ضعف و نادیده گرفتن کل کارهای انجام شده را جفا در حق جامعه هنری دانست و با توجه به ایراد یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به یک فیلم یا برخی فیلم‌ها گفت: کلی از فیلم های ساخته شده در این مدت را توضیح دادیم و من از نمایندگان مجلس برای بازدید از نمایشگاه عملکرد وزارت ارشاد دعوت کردم تا فعالیت‌های این وزارتخانه را از نزدیک ببینند و قضاوت دقیق‌تری داشته باشند.

وی تصریح کرد: ما در همین مدت بیش از 2100 نشریه را با اولویت شهرستان‌ها،‌ نشریات دانشجویی و تخصصی و نیز موسسات فرهنگی و کانون‌ها، جاهایی که گاهی چندین سال در نوبت بودند، مجوز دادیم.

حسینی در ادامه گفت: در این دوره، یک معاونت جدید به نام معاونت قرآن و عترت را تأسیس کردیم اما هیچکس در این مورد حرفی نزد و بعضا تولید یک فیلم که هنوز ساخته نشده است، تیتر یک رسانه‌ها می‌شود.

* آغاز تألیف دانشنامه جامع امام رضا(ع)

وی افزود: کارهای جدید بسیاری مثل راه‌اندازی بنیاد ادبیات داستانی، خانه‌های فرهنگ دیجیتال و جشنواره خلیج فارس (که هفته آینده برگزار خواهد شد) انجام شده است. ضمن اینکه بنیاد فرهنگی- هنری امام رضا(ع)‌ به ثبت رسیده و تألیف دانشنامه جامع امام رضا(ع) در این دوره آغاز شده است.

* جزئیات جلسه ناشران با رئیس‌جمهور به زودی اعلام می‌شود

وزیر ارشاد همچنین به جلسه عصر پنج‌شنبه خود با ناشران در حضور رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: در این جلسه مشکلات ناشران از جمله درباره مالیات، عوارض و تامین مواد اولیه مطرح و تصمیماتی برای حمایت از نشر گرفته شد که جزئیات آن بعدا اعلام می‌شود.

وی به حمایت وزارت ارشاد از هنرمندان از طریق صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران اشاره کرد و افزود: تعداد قابل توجهی از آنان از بیمه تامین اجتماعی و نیز تعدادی دیگر از بیمه تکمیلی برخوردار شده‌اند و این روند ادامه دارد.

وزیر ارشاد تصریح کرد: موسسه حمایت از پیشکسوتان هم از سال گذشته در معاونت هنری راه‌اندازی شد که اعتباری نداشت ولی در پایان سال، اعتبار قابل توجهی به آن تخصیص یافت.

وی با اشاره به تخصیص 4 میلیارد دلاری برای ساخت، نوسازی و بازسازی مدارس کل کشور با یک تصمیم دولت و مجلس که طی چند سال اختصاص پیدا کند، افزود: ما هم اگر بخواهیم به بحث فرهنگ و هنر بها دهیم باید یک بار بیاییم و این مسائل را حل کنیم.

* تخصیص اعتبارات جزئی هم برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کارگشاست

حسینی تصریح کرد:‌ البته مبالغ مورد نیاز فرهنگ و هنر با نیروگاه و سد و بهداشت قابل مقایسه نیست و ما با مبالغ کمتری می‌توانیم به حدی برسیم که در سراسر کشور امکانات پایه‌ وجود داشته باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر این که در همین شرایط هم کارهای زیاد انجام شده است، گفت: در سفر اصفهان یک مجموعه فرهنگی و هنری افتتاح شد و الان هم تقریبا در همه شهرهای کشور یا افتتاح شده و مورد بهره برداری قرار گرفته یا در حال ساخت است که گاهی با یک اعتباری ما می‌توانیم همه اینها را به بهره‌برداری برسانیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت:‌ در نمایشگاه امسال 230 هزار عنوان کتاب در بخش بین الملل از 1600 ناشر از 77 کشور داریم و 200 هزار عنوان از کتاب های داخلی که در سالهای 90 و 91 منتشر شده اند.

حسینی افزود: فضای نمایشگاه هم بیش از سال قبل شده و در آن 120 نشست تخصصی برگزار می شود و غرفه هایی هم مربوط به 15 خرداد و شهید مطهری و نیز سالن یاس برای کارنامه نشر برپا خواهد شد.

وزیر ارشاد تعداد دانشجویان ثبت نام کننده برای یارانه کتاب را بیش از 250 هزار نفر ذکر کرد و گفت: یارانه ما سقف دارد و با هر یک از این دانشجویان می توانیم 25 هزار تومان یارانه اختصاص بدهیم که با 25 هزار تومان خودشان، یک کارت 50 هزار تومانی خرید کتاب می‌شود، در بخش ارزی هم 4 میلیارد تومان ویژه دانشگاه ها، موسسات آموزشی و پژوهشی اختصاص داده شده است.

وی افزود: همزمان با نمایشگاه، نشستی را با حضور وزرای فرهنگ کشورهای آسیایی داریم که فرصت مغتنمی برای بازدید آنها از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است.

* تئاتر در شهرستا‌ن‌ها ارزشی‌تر است

 حسینی یکی دیگر از فعالیت های مثبت این دوره از وزارت ارشاد را توجه به تئاتر شهرستان‌ها ذکر کرد و گفت: حدود 500 گروه نمایشی شهرستانی شناسایی و حمایت شدند تا حمایت محدود به تهران و کلان‌شهرها نباشد.

وی افزود: یک شور و نشاطی را در جشنواره‌های تئاتر دیدیم و موضوعاتی را هم که شهرستانی ها انتخاب می‌کردند، ارزشی‌تر بود.

وزیر ارشاد با توجه به نرخ بلیت تئاتر، قیمت ارز را اثرگذار در قیمت های داخلی دانست و گفت:‌ مردم باید حمایت کنند و البته ما هر چه بتوانیم کمک بیشتری خواهیم کرد تا استقبال بیشتری صورت بگیرد.

وی افزود: یکی از کارهای خوبی که امیدواریم هر چه زودتر انجام بگیرد، افتتاح تالارهای خوبی است که در 8 استان آماده کردیم که البته باید در همه استانها ساخته شود.

وزیر ارشاد درباره این تالارها گفت: این مجموعه‌های 14 و 16 هزار متر مربعی با سالن‌های 200 تا 1200 نفره در یک مجموعه بزرگ دست کم دو تالار با قابلیت استفاده در سطح گسترده دارد که تا کنون وجود نداشته است و در کنار آن هم نگارخانه وجود دارد و نمایشگاه ها می تواند برپا و انجمن ها مستقر شوند.

وی افزود: در این دوره ما توانستیم تحرک بیشتری را در استانها و شهرستانها و نیز خارج از کشور از عراق و افغانستان، جمهوری آذربایجان و تاجیکستان و حتی تا امریکا لاتین داشته باشیم.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار