امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۰:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3213
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 154
به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما ...

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شب گذشته در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما در خصوص اظهارنظر خود مبنی بر زیر سایه قرار گرفتن همه فعالیت‌های فرهنگ و هنر تحت شعار سینما گفت: در این مدت کارهای خوبی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام شده نظیر حمایتی که از هنرمندان برای بحث بیمه تأمین اجتماعی و یا بیمه تکمیلی شده است اما هیچ‌کس به این مسائل توجه نمی‌کند.

وی افزود: ما سال گذشته مؤسسه حمایت از پیشکسوتان را تأسیس کردیم که در ابتدا با کمبود اعتبار مواجه بود اما در پایان سال اعتبار قابل توجهی به آن تعلق گرفت و امیدواریم بتوانیم در آینده حمایت خوبی از هنرمندان انجام دهیم.

سید محمد حسینی خاطرنشان کرد: سینما سایه سنگینی بر همه فعالیت‌های فرهنگی و هنری کشور دارد و گاهی اوقات با پرداختن بیش از حد به سینما به سایر هنرها ظلم می‌شود.

وی افزود: به عنوان مثال ما در این دوره معاونت جدیدی به نام معاونت قرآن و عترت را راه‌اندازی کردیم که کارهای بسیار خوبی تحت آن انجام شد اما همه این فعالیت‌های خوب گاهی تحت‌الشعاع یک فیلم سینمایی که حتی ساخته هم نشده قرار می‌گیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر دغدغه‌مند بودن مدیران سینمایی گفت: این طور نیست که یک سری آدم بی‌تفاوت در سازمان سینمایی باشند در حالیکه همه چیز را تحت نظر دارند و با دقت روند تولید فیلم‌ها را نظرات می‌کنند و برای اینکه ببینم سینما چقدر رشد داشته است کافی است مقایسه‌ای بین فیلم‌هایی که سال 90 و 91 در جشنواره فجر بودند بیاندازیم.

حسینی تصریح کرد: در سال 91 ایراد قابل توجهی نسبت به مضامین فیلم‌ها دیده نشده است و از باب مضامین نیز تلاش کردیم تنها فیلم‌ها مربوط به تهران نباشد و به همه نقاط کشور برود و در واقع همه مردم خود را بر روی پرده نقره‌ای ببینند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه حضور خود در برنامه ویژه خبری در خصوص مهمترین فعالیت‌های سینمایی وزارت ارشاد گفت: تبدیل معاونت به سازمان که اعتبار بیشتری به آن داده شد از موفقیت‌های ارشاد بود که نتیجه آن نیز فیلم‌های خوبی است که در این مدت ساخته شده است.

وی افزود: ما اولویت‌های زیادی برای ساخت فیلم نظیر تاریخ معاصر، جهان اسلام، فلسطین، افغانستان، عراق و ... قرار داده‌ایم که همین الان در بحث فلسطین سه فیلم خیلی خوب را در دست ساخت داریم که این‌ها به معنی به چالش کشیدن غربی‌هاست و بوسیله این فیلم‌ها نقاط ضعف آن‌ها را که بسیار هم زیاد است به دنیا نشان می‌دهیم.

وزیر ارشاد ادامه داد: به عنوان مثال سال گذشته نیز فیلمی را در سومالی ساختیم که نشانگر اهتمام ایران به مردم محروم سومالی است و از این گونه فیلم‌ها باز هم در دست ساخت داریم.

وی با اشاره به اینکه امسال نسبت به سال گذشته وضعیت مخاطب بهتر شده است گفت: سال گذشته افت تماشاگر را داشتیم اما امسال سال  خوبی بوده است و از همان نوروز فیلم‌ها با استقبال مواجه شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه گاهی رقم تولید یک فیلم فاخر برابر کل بودجه سازمان سینمایی است، گفت: کل اعتبار سینما در سال گذشته 50 میلیارد تومان بود که این رقم تنها برای ساخت یک فیلم فاخر لازم است و گاهی می‌طلبد که اهتمام بیشتری در خصوص بودجه سینما باشد.

حسینی خاطرنشان کرد: به همین دلیل با برخی از دوستان صحبت می‌کردیم که از صندوق توسعه ملی همانند کمک‌هایی که به عرصه کشاورزی و بهداشت می‌شود به عرصه فرهنگ و هنر هم کمک شود تا از این طریق بخش خصوصی حضور بیشتری در سینما داشته باشد.

وزیر ارشاد همچنین در خصوص این نکته که چرا با وجود اینکه سالانه در کشورمان 100 فیلم تولید می‌شود و امکان اکران همه آن‌ها وجود ندارد، ادامه داد: باید به مرحله‌ای برسیم که همه فیلم‌هایی که قابلیت اکران دارند در سینماها اکران شوند اما ما در این زمینه محدودیت سالن را داریم، در واقع وقتی سالن‌های سینمایی باشد مردم هم استقبال می‌کنند ولی به دلیل محدودیت هایی که داریم نمی‌توانیم همه تولیدات را اکران کنیم.

سیدمحمد حسینی همچنین با تأکید بر پایان اختلافات با حوزه هنری بر سر فیلم‌های سینمایی گفت: دیگر این مسئله برطرف شده است و مربوط به سال گذشته بود. سال گذشته در مورد چند فیلم خاص این اختلافات وجود داشت اما امسال از فیلم‌هایی که در جشنواره حضور داشتند ایراد خاصی گرفته نشده است که بخواهد در آینده مشکل‌ساز باشد.

وی همچنین در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به ریزش مخاطب گفت: بخش عمده‌ای از این موضوع به کسانی برمی‌گردد که خلق اثر می‌کنند و تولید‌کنندگان آثار باید بدانند که مردم ما بسیار باهوش هستند و اینگونه نیست که با هر اثری ارتباط برقرار کنند.

حسینی همچنین در خصوص انتقادات سینماگران از مدیریت سینمایی گفت: در ابتدا که یک فیلم‌نامه‌ای برای ساخت ارائه می‌شود باید داستان و قصه کار را ببینیم، یک گروه متخصص این موضوع را انجام می‌دهد اما گاهی این موضوع با اعتراض مواجه می‌شود ولی باید بپذیریم که یک تجربه‌ای در این زمینه وجود دارد و در بسیاری از مواقع توصیه‌هایی که شده منجر به ارتقا سطح فیلم‌ها شده است.

به گزارش فارس، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این گفت‌وگو و در خصوص مشکلات مدیریت سینمایی خاطرنشان کرد: من نمی‌گویم که مدیریت ضعف ندارد اما بهرحال مدیران سینمایی در این دوره خود سینماگران هستند ولی باید توجه داشت که در همین دوره فیلم‌های ارزشمندی ساخته شدند اما انتقادات بیشتر بهانه‌ای است که گاهی مستمسک قرار می‌گیرد تا به واسطه آن‌ها برخی مسائل دیگر مطرح شود.

سیدمحمد حسینی در خاتمه درخصوص آینده پیش روی سینما و سازمان سینمایی گفت: سازمان سینمایی امسال برای اولین بار ردیف بودجه مخصوص خود را دارد و مدیریت‌های آن نیز مستقر شده است، امیدواریم دوستان بتوانند طرح‌هایی را که وجود دارد به سرانجام برسانند چرا که ما در حوزه‌های مختلف طرح‌های بسیار خوبی داریم که با مشکل بودجه مواجه بودند و امیدواریم این طرح‌ها به پایان برسد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها