امروز : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3214
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 284
محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره «زنده یاد امیرحسین ...

محسن مؤمنی شریف رئیس حوزه هنری در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره «زنده یاد امیرحسین فردی» اظهار داشت: آقای فردی به درستی و یقینا یکی از بنیان‌گذاران و معلمان ادبیات داستانی پس از انقلاب است، یعنی یکی از معلمان مخلص و بی ادعای ادبیات داستانی انقلاب آقای فردی بود.
 

* امیرحسین فردی در مسیر انقلاب و آرمان‌های آن لحظه‌ای متوقف نشد

به گفته وی، این نویسنده ارزشی پیش از انقلاب در این راه بود و در کتابخانه مسجد جوادالائمه فعالیت می‌کرد و جلسات قصه تشکیل می‌داد؛ او تا امروز در همین مسیر بود، من شهادت می‌دهم در طول دوران فعالیت آن را جهاد برای خود می‌دانست برای همین سلامتی خود را در این راه به خطر انداخت، کمتر به مرخصی رفت و وقت برای خود کمتر گذاشت و می‌توان عنوان کرد آقای فردی از جمله افرادی بود که لحظه‌ای در این راه توقف نکرد.
 

* امیرخان یکی از ارکان حوزه هنری بود

رئیس حوزه هنری درباره فعالیت «زنده یاد امیرحسین فردی» در مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری بیان کرد: آقای فردی یکی از ارکان حوزه هنری بود، نبود ایشان بیش از همه برای حوزه هنری سخت خواهد بود چرا که پرکردن جای آقای فردی ممکن نخواهد بود، البته بزرگانی دیگر چون آقای فردی پرتو افشانی می‌کنند و از افتخارات کشور هستند، در عین حال هریک از آنها جای خود هستند و کسی نمی‌تواند جای آنها را پر کند، که «امیر خان» یکی از آنها بود و ما در کنار او احساس پدر گونه داشتیم و او را پشتوانه می‌دانستیم.
 

* امیرخان در حوزه نویسندگی خلاق بود/ فردی خالق نخستین رمان پس از انقلاب

رئیس حوزه هنری ضمن بر شمردن ویژگی‌های شخصیتی امیر حسین فردی او را فردی مودب و با ایمان خواند و اضافه کرد: هر فردی نزد آقای فردی بود از وجنات و سکنات ایشان درس می آموخت، امیرخان در حوزه نویسندگی خلاق بود، رمان «اسماعیل» و خصوصا جلد دوم این رمان که امیدوارم منتشر شود یکی از بهترین آثار است چرا که امیرخان در حال ویرایش نهایی آن بود، این نشان می‌دهد پایه امیرحسین فردی در نویسندگی در چه حدی است.

این مقام مسئول ابراز داشت: نخستین رمان پس از انقلاب را امیرخان فردی بنام «سیاه چمن» نوشت که موضوع آن انقلاب اسلامی است، شاگردانی که او پروراند مستقیم و غیر مستقیم فراوان هستند. چه از طریق جلساتی که در قدیم و کیهان بچه‌ها داشتند و چه جلساتی که از گذشته در مسجد جوادالائمه داشتند و همچنان هم ادامه دارد، خیلی از نویسندگان جوان امروز به نحوی از امیرخان استفاده کردند، او یک سلوک معلمی داشت، ذاتا مربی و معلم بود، فرقی هم نمی‌کرد چه در حوزه ادبیات و حتی در زمین ورزش در همه جا الگو بود.

مومنی خاطرنشان کرد: تعدادی از نویسندگان زمان‌هایی پیش از اینکه آقای فردی دچار بیماری شود، هفته‌ای یک‌ یا دو روز خدمت ایشان بودیم و به بهانه فوتبال، او مربی ما بود، در این دیدار ورزشی شعرا نویسندگان و... حضور داشتند که حضور امیرخان در این روزها مایه وحدت میان اهالی قلم معتقد به انقلاب اسلامی بود.
 

* فردی به انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن تعصب داشت

مومنی با اشاره به اینکه امیرخان، فردی بود که به انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن تعصب داشت، گفت: او آدمی بود که در این مسایل کوتاه نمی‌آمد، با اینکه انسان مهربانی بود، کمتر فردی از امیرخان رنجیده بود ولی در این مسایل بسیار قاطع و انعطاف ناپذیر بود. ما و بسیاری دوستان به ایشان امیرخان می‌گفتیم و از قدیم اینگونه بود واقعا هم اگر «خان» را به معنای بزرگ منشی بدانیم، واقعا زیبنده ایشان بود.
 

* کدامیک از روشنفکران در نقاط جنوبی شهر زندگی می‌کنند؟

به گفته رئیس حوزه هنری، آقای فردی پیش از انقلاب در یکی از جنوبی‌ترین نقاط تهران (سه‌راه آذری) زندگی می‌کرد و همان جا هم فوت کرد، لذا از این جهت انسانی نبود که کیسه‌ای برای خود دوخته باشد. فکر می‌کنم امیرخان شاهدی است برای افرادی که گاهی نسبت به هنرمندان انقلاب اسلامی، اندیشه‌ها و گمان‌های نادرستی دارند؛ ببینند نویسنده بزرگ انقلاب اسلامی در همان جایی زندگی می‌کرد که پیش از انقلاب بود، یک وجب خانه او افزایش نیافت، کدامیک از روشنفکران در چنین مکان‌هایی زندگی می‌کنند؟
 

* امیرخان به معنا کامل کلمه یک نویسنده مردمی بود/ هیچ‌گاه از مسجد دور نشد

وی افزود: آقای فردی در میان مردم بود، صبح‌ها با اتوبوس از سه‌راه آذری به سمت پارک‌شهر راهی می‌شد و غروب هم اینگونه باز می‌گشت، به معنی واقعی کلمه امیرخان یک نویسنده مردمی بود، پایگاهش مسجد بود و هیچ‌گاه از مسجد دور نشد. امیرخان ویژگی‌های بسیاری داشت که می‌تواند از حقانیت ادبیات و هنر انقلاب اسلامی دفاع کند.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها