امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۲۱:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32149
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۰:۳۱
تعداد بازدید: 66
محمد دهقان نماینده مردم طرقبه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به تشریح جزئیات ...

محمد دهقان نماینده مردم طرقبه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، به تشریح جزئیات جلسات خانه ملت برای رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی کابینه یازدهم پرداخت.

وی با بیان اینکه طبق آئین‌نامه داخلی پس از معرفی وزرا، مجلس یک هفته بعد باید جلسات رأی اعتماد را برگزار کند، افزود: در یک هفته، هم وزرای پیشنهادی با نمایندگان گفت‌وگو و هم نمایندگان کارنامه و سوابق افراد را بررسی می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس از برگزاری جلسات وزرای پیشنهادی با کمیسیون‌ها، فراکسیون‌ها و نمایندگان مجلس خبر داد و گفت: بعد از گذشت یک هفته، جلسه رأی اعتماد در صحن علنی مجلس برگزار می‌شود.

دهقان با بیان اینکه در ابتدای جلسه رأی اعتماد، رئیس جمهور طی سخنانی به معرفی کابینه خود می‌پردازد، خاطر نشان کرد: پس از سخنان رئیس جمهور، 5 نماینده مخالف و 5 نماینده موافق درباره کلیات کابینه سخنان خود را ایراد می‌کنند که هر کدام از این نمایندگان برای بیان مواضع خود 15 دقیقه فرصت دارند.

وی افزود: پس از بیان سخنان رئیس جمهور و موافقان و مخالفان درباره کلیات کابینه، رسیدگی به تک تک وزرای پیشنهادی آغاز می‌شود که در این بخش نیز 2 مخالف و 2 موافق هر کدام به مدت 15 دقیقه اظهارات خود را بیان می‌کنند و هر وزیر نیز 30 دقیقه برای بیان برنامه‌ها و دفاع از خود 30 دقیقه زمان دارد.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه رسیدگی به 18 وزیر پیشنهادی با توجه به اسامی وزارتخانه‌ها به ترتیب حروف الفبا صورت می‌گیرد، خاطر نشان کرد: پس از پایان رسیدگی به تمامی وزرا، رئیس جمهور می‌تواند در دفاع از وزرای خود سخنرانی کند.
دهقان افزود: بعد از سپری شدن تمام این فرآیند‌ها، رئیس جمهور و وزرا، صحن مجلس را ترک می‌کنند و آنگاه رأی اعتماد به وزرا صورت می‌گیرد.
وی به این نکته هم اشاره کرد که وزرای پیشنهادی برای کسب رأی اعتماد از مجلس نیاز به رأی بیش از نیمی از نمایندگان حاضر در صحن علنی دارند.
دهقان اضافه کرد: در صورتی که وزیری نتواند از مجلس رأی اعتماد بگیرد، برای این وزارتخانه سرپرستی از سوی رئیس جمهور تعیین می‌شود که البته رئیس جمهور باید ظرف مدت 3 ماه وزیر پیشنهادی دیگری را معرفی کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس در بیان جزئیات دیگر جلسه رأی اعتماد، گفت: طبق آئین‌نامه داخلی مجلس نمایندگان برای اظهار نظر درباره کابینه حدود 20 ساعت و 30 دقیقه و وزرا و رئیس جمهور هم 11 ساعت و 30 دقیقه زمان دارند.
دهقان با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی از امروز تا دوشنبه هفته آینده طبق روال همیشگی جلسات خود را برگزار می‌کند، اظهار داشت: مجلس در این هفته طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه تشکیل جلسه می‌دهد.
وی با بیان اینکه مجلسی‌ها یکشنبه هفته آینده نیز جلسه علنی خواهند داشت، ادمه داد: کمیسیون‌های مجلس نیز جلسات خود را طبق روال همیشگی برگزار می‌‌کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه از دوشنبه هفته آینده جلسات رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی آغاز خواهد شد، از احتمال اتمام روند رسیدگی به وزرای پیشنهادی تا چهارشنبه آینده طی جلسات صبح و عصر خبر داد.

دهقان با بیان اینکه نمایندگان طی این یک هفته صلاحیت، برنامه‌ها و سوابق وزرای پیشنهادی را بررسی می‌کنند، گفت: بنای مجلس همواره همکاری با دولت و کابینه پیشنهادی است اما نمایندگان خود را دارند.

وی وجود سلامت اقتصادی، وفاداری به نظام و انقلاب و پایبندی به اصول انقلاب و کارآمدی را از جمله مواردی دانست که در رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی، مد نظر وکلای ملت قرار خواهد گرفت.

نماینده طرقبه در مجلس نهم، فتنه 88 و رفتار وزرای پیشنهادی در آن برهه را از جمله مواردی دانست که نمایندگان در بررسی رأی اعتماد به وزرا مدنظر قرار خواهند داد.

دهقان کارآمدی، توان اداره کشور و سوابق درخشان را نیز از جمله موارد مهم در جریان رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی توصیف کرد.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار