امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۰:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32168
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۲۲:۳۱
تعداد بازدید: 90
به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، وزیران عضو کارگروه مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات و امنیت ...

به‌گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، وزیران عضو کارگروه مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات و امنیت آن (فاوا) در اجرای بند (الف) ماده (3) آئین نامه اجرایی بند (ب) ماده(46) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه، دستورالعمل و ضوابط فنی بانک‌های اطلاعاتی و تبادل و به اشتراک گذاری اطلاعات را تعیین کرد.

بر اساس این مصوبه، سازوکار اشتراک‌گذاری اطلاعات توسط دستگاه‌های اجرایی شامل ارسال اطلاعات خدمات قابل ارائه پس از تأیید حراست دستگاه مربوط، حداکثر ظرف یک ماه پس از ابلاغ این دستورالعمل تعیین شود.

همچنین معرفی نماینده تام‌الاختیار و مطلع در امور خدمات الکترونیکی دستگاه‌های مرکزی به سازمان فناوری اطلاعات ایران حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز پس از ابلاغ این دستورالعمل و اعلام اقلام اطلاعاتی قابل ارائه خود به سازمان فناوری اطلاعات ایران پس از تأیید حراست دستگاه حداکثر ظرف یک ماه پس از ابلاغ این دستورالعمل خواهد بود.

بر اساس موافقت دولت که به استناد بند (ب) ماده (46) قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب 1389 صورت گرفته، استفاده از روش ها و استانداردهای باز در سیستم‌های اطلاعاتی برای به اشتراک گذاری اطلاعات، ارسال مستندات مربوط به اجرای مفاد این دستورالعمل به سازمان فناوری اطلاعات ایران و ارائه خدمات اشتراک گذاری به‌صورت آزمایشی (پایلوت) پس از تأیید مستندات مربوط، ارسال گزارش عملکرد مرحله اشتراک‌گذاری آزمایشی به سازمان فناوری اطلاعات ایران به‌منظور بازنگری ضوابط فنی مربوط است.

* ضوابط تعاملات بین دستگاهی

استفاده از معماری سرویس گرا به عنوان معماری کلان در ارتباطات درون سازمانی و بین سازمانی، استفاده از معماری گذرگاه مشترک سرویس (ESB) در محیط های گسترده و محیط های تعاملی، ثبت تمام اطلاعات ارائه شده با استفاده از مؤلفه واقعه‌نگاری (ESB)، استفاده از پروتکل های مورد تأیید سازمان فناوری اطلاعات ایران در زمینه زیرساخت‌ها و نحوه ارائه خدمات و به اشتراک گذاری اطلاعات، استفاده از استانداردهای تبادل اطلاعات (پروتکل ها و زبان ها) در خصوص انتقال اطلاعات خود در درون و بیرون سازمان فناوری اطلاعات به عنوان ضوابط تعاملات بین دستگاهی تعیین می شود.

* استاندارهای لازم‌الاجرا در مدیریت فرایندها

استاندارد مدیریت خدمات فناوری اطلاعات (ISO20000)، استاندارد سیستم‌های مدیریت امنیت اطلاعات (ISO27000)، استانداردهای حاکمیت سازمانی فناوری اطلاعات (ISO/IEC29382)(ISO/IEC 38500).

این مصوبه در تاریخ 1392/5/10 پس از تأیید محمود احمدی‌نژاد (رئیس جمهور وقت) از سوی محمدرضا رحیمی معاون اول وی برای اجرا ابلاغ شده است.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها