امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۱:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3220
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 175
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، ترجمه و ویراستاری مجموعه 5 جلدی دایرة المعارف قرآن که از سال 1385 در دست مترجمان و ویراستاران انتشارات حکمت بود، ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، ترجمه و ویراستاری مجموعه 5 جلدی دایرة المعارف قرآن که از سال 1385 در دست مترجمان و ویراستاران انتشارات حکمت بود، سرانجام نتیجه داد و جلد اول این دایرة المعارف به نمایشگاه کتاب می‌رسد.

دایره المعارف قرآن در پنج جلد مشتمل بر نزدیک 700 مدخل به زبان انگلیسی از سال 2001 تا 2006 میلادی در انتشارات بریل در لیدن هلند چاپ و منتشر شد.

طرح این مجموعه عظیم از سال 1993 ریخته شد. نویسندگان با پشت‌سر داشتن تجربه گران‌بهای ویرایش دائرة‌المعارف اسلام (EI1, EI2) و درس‌آموزی از نوع نگرش حاکم بر آن و واکنش کشورها و محققان اسلامی به آن در پی آن بودند که اثری مرجع با همان خصوصیات اما با نگاه همدلانه و مشارکت بیشتر محققان اسلامی،‌ مختص به قرآن و مطالعات قرآنی فراهم آورند.

کل دایرة‌المعارف مشتمل بر پنج جلد است و در حدود 3هزار صفحه دایرة‌المعارفی نوشته شده است. اولین جلد این اثر در سال 2001 به چاپ رسید و در سال 2006 با چاپ پنجمین و آخرین جلد،‌ مجموعه عظیم پس از 13 سال به اتمام رسید. نویسندگان مدخل‌ها همه از محققان و اسلام‌پژوهان معتبر و سرشناس هستند و نگارش بسیاری از مدخل‌ها بر عهده محققانی از سراسر کشورهای اسلامی از جمله ایران بوده است.

می‌توان مداخل متنوع این دایرة‌المعارف را در چند گروه جای داد:

1ـ‌ مفاهیم 2ـ اعلام (اشخاص، اماکن،‌ وقایع فرق و گروه‌ها) 3ـ علوم قرآنی 4‌ـ تاریخ مطالعات قرآنی 5 ـ قرآن و دیگر ادیان 6 ـ‌قرآن و فرق اسلامی 7ـ قرآن و علوم و فنون و هنرهای اسلامی

ویراستاری این دایرة المعارف را در انتشارات حکمت امیر مازیار، حسین خندق آبادی، مهرداد عباسی و مسعود صادقی برعهده داشته‌اند و جلدهای دیگر این دایرة المعارف پس از آماده شدن منتشر خواهند شد.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار