امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۱۲:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32205
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: 73
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از فهرج، یکی از مهم‌ترین محصولات کشاورزان فهرج با توجه به آب و هوای خیلی خشک و خیلی گرم تا ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس از فهرج، یکی از مهم‌ترین محصولات کشاورزان فهرج با توجه به آب و هوای خیلی خشک و خیلی گرم تا معتدل این شهرستان خرمای مضافتی است، وجود نخلستان‌های خرما و تولید خرمای مضافتی در این شهرستان که شهره جهانی پیدا کرده آن را به یکی از قطب‌های جنوب شرق استان کرمان تبدیل کرده است.

خرمای مضافتی فهرج همواره زینت‌بخش سفره‌های افطار مردم در سراسر کشور و کشورهای منطقه بوده و کشاورزان چند سالی است که با عارضه پژمردگی و خشکیدگی خوشه‌‌های خرما روبه‌رو هستند.

گرمای بالای 50 درجه در فهرج

در حالی که کشاورزان فهرجی این روزها خود را برای برداشت محصول خرما و تنها دسترنج خود آماده کرده‌اند با آغاز تابستان و افزایش ناگهانی گرمای بی‌سابقه بالای 50 درجه و وزش توفان‌های شن، ابتدا 2 هزار هکتار محصول خرمای نخیل‌کاران فهرجی دچار ریزش شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فهرج گفت: وزش توفان و گرمای هوا موجب ریزش محصول 2 هزار هکتار از نخلستان‌های شهرستان فهرج شد.

علی دریجانی در گفت‌و‌گو با فارس اظهار داشت: در ابتدای تیرماه گرمای بی‌سابقه و وزش توفان‌ شن در فهرج موجب ریزش محصول خرمای 2 هزار هکتار از نخلستان‌های این شهرستان شده است.

وی افزود: 4 هزار و 700 هکتار نخلستان در شهرستان فهرج بارور است که محصول 2 هزار هکتار بر اثر وزش باد و گرمای هوا دچار ریزش شده است، در ادامه ریزش تنها محصول نخیل‌کاران را با عارضه پژمردگی و خشکیدگی خوشه‌های خرما روبه‌رو کرده است و خرما که تنها محصول کشاورزان این منطقه است در حال از بین رفتن است.

نخل‌کاران فهرجی در آستانه ورشکستگی

وی بیان داشت: کشاورزان نخیل‌کار فهرجی در معرض ورشکستگی قرار گرفته‌اند که می‌طلبد، مسئولان هرچه سریعتر در این زمینه چاره‌اندیشی و مشکلات کشاورزان سخت‌کوش این خطه کویری را چاره‌اندیشی کنند تا کشاورزی در این منطقه از رونق نیفتد.

کاظم جلالی دهیار روستای سکهور بخش نگین کویر در این زمینه اظهار داشت: 80 درصد محصول خرمای کشاورزان این روستا بر اثر عارضه خشکیدگی از بین رفته است و تنها راه محل درآمد ساکنان روستا کشاورزی است.

وی افزود: تنها خرما محصول کشاورزان این روستا است، ما تک محصولی هستیم و کشاورزان روستا دیگر درآمدی ندارند.

چراغ رشیدی از کشاورزان سکهور هم عنوان کرد: تمام محصول خرمای ما دچار عارضه خشکیدگی شده است و هر روز افزایش پیدا می‌کند.

محمدحسین پورحمیدی مسئول صندوق بیمه کشاورزی شهرستان‌های بم و فهرج به خبرنگار فارس گفت: خسارات وارده بر اثر عارضه خشکیدگی خوشه‌های خرما بسیار زیاد و گرما در شهرستان فهرج بی‌سابقه است و کارشناسان ما در حال بررسی خسارات هستند.

خشکیدگی 100 درصدی محصول نخلستان‌های فهرج

محمد برزنگ فرماندار فهرج میزان خسارات وارده به کشاورزان را بسیار زیاد ارزیابی کرد و افزود: محصول بسیاری از نخلستان‌ها 70 تا 100 درصد خسارت دیده است.

وی از مسئولان صندوق بیمه کشاورزی خواست تا هرچه سریعتر خسارات وارده به کشاورزان را بررسی کنند.

برزنگ اظهار داشت: کشاورزی شرق استان تک‌محصولی است و کشاورزان این منطقه به جز محصول خرما درآمدی ندارند و لازم است که ستاد حوادث و بحران در این زمینه کمک کنند.

علی دریجانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان فهرج بیان داشت: 15 تا 20 روز مانده به برداشت، محصول خرما دچار عارضه خشکیدگی شده است.

وی در زمینه عامل عارضه پژمردگی و خشکیدگی خوشه‌های خرما گفت: شدت گرما و وزش توفان‌های مستمر عامل این عارضه است.

خشکیدگی 50 درصد محصول خرما در فهرج

وی با بیان اینکه شهرستان فهرج سالانه 40 هزار تن خرما تولید می‌کند در زمینه میزان خسارات وارده افزود: 50 درصد محصول خرمای کشاورزان دچار عارضه خشکیدگی شده است

دریجانی عنوان کرد: در علائم عارضه ابتدا میوه‌ها پژمرده می‌شوند و همزمان با پژمرده شدن میوه‌ها نوک محور خوشه‌چه و میوه‌ها خشک شده، سپس لکه‌های قهوه‌ای رنگی روی آنها ظاهر و به تدریج تمام محور خوشه‌چه خشکیده می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: در برخی از ارقام مثل مضافتی روی دم خوشه اصلی نوار قهوه‌ای رنگی پیدا و در نهایت خشک و چوبی می‌شود.
================
گزارش از عظیم میراولیایی
================
انتهای پیام/80013/ع40
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها