امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۹:۵۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3221
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 246
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، انتشارات حکمت و انتشارات بصیرت دو نشری هستند که به صورت تخصصی در حوزه دین پژوهی، فلسفه و تاریخ اسلامی کتاب منتشر ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، انتشارات حکمت و انتشارات بصیرت دو نشری هستند که به صورت تخصصی در حوزه دین پژوهی، فلسفه و تاریخ اسلامی کتاب منتشر می‌کنند و این کتاب‌ها همواره مخاطبان خاص خود را داشته است.
 
آنچه که در ادامه می‌آید، گزارشی از جدیدترین کتاب‌های این انتشارات است که در دست نشر هستند و در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شوند.
 

جدیدترین کتاب‌های انتشارات حکمت به شرح زیر است:

1-شفاهی و مکتوب در نخستین سده‌های اسلامی نوشته آمنه ودود، اعظم پویا و معصومه آگاهی

این کتاب به تاریخچه احادیث و نقل روایت‌ها می‌پردازد. به عقیده نخستین حدیث پژوهان غربی، یکی از عوامل وقوع جعل و تحریف در احادیث ، نقل احادیث به شکل شفاهی به مدت بیش از یک قرن بود. این امر چگونگی و صحت نقل حدیث را به شدت به حافظه راویان وابسته می‌کرد. خاورشناسانی مانند میور، اشپرنگر،  دوزی، کرمر معتقد بودند اولین مجموعه‌های حدیث به دست ما نرسیده، اما همان‌ها پایه گذار معروف‌ترین جوامع حدیثی بعدی بوده‌اند که در نیمه نخست قرن دوم تألیف شده‌اند .
 

2- طبیعت گرایی و شکاکیت نوشته پیتر فردریک استراسون با ترجمه مازیار چیت ساز

پیتر استراوسون در زمان مرگش در 2006 یکی از برجسته‌ترین فیلسوفان جهان شناخته می‌شد. شکاکیت و طبیعت‌گرایی که برای سال‌های بسیار نایاب شد، بازتاب عمیقی است از دو مسئله کلاسیک فلسفی که توسط  این فیلسوف در اوج دوره کاری‌اش نگاشته شده است.

برمبنای سخنرانی‌هایی که در 1983 در دانشگاه کلمبیا ایراد شد، استراوسون بحثی از شکاکیت را آغاز می‌کند، بحثی که او آن را به‌صورت پرسش از کفایت مبانی ما به باورهای گوناگون تعریف می‌کند. او به هیوم و ویتگنشتاین نزدیک می‌شود تا استدلال کند ما باید بین دو نوع طبیعت‌گرایی تمایز قائل شویم ـ «شدید» یا علمی و «ملایم» یا انسانی. در فصل‌های این کتاب نویسنده به چند مسئله می‌پردازد که در آنها تردیدهای فلسفی نقش مهمی دارد مثل ماهیت برهان‌های استعلایی، عینیت فلسفه اخلاقی، اشیاء ذهنی و فیزیکی و وجود اشیاء انتزاعی.
 

3- خاستگاه فلسفه تحلیلی نوشته مایکل دامت با ترجمه عبدالله نیک سیرت

نزدیک به یک قرن است که فلسفه تحلیلی، فلسفه غالب بر دنیای انگلیسی‌ زبان بوده است. هنگامی که این فلسفه در مقابل فلسفه «قاره‌ای» قرار می‌گیرد، اغلب فلسفه‌ای «آمریکایی ـ انگلیسی» تلقی می‌شود. اما، مایکل دامت در کتاب خاستگاه‌های فلسفه تحلیلی استدلال می‌کند که این تلقی نادرست است. به نظر وی، عنوان «انگلیسی ـ اتریش»" برای فلسفه تحلیلی که در واقع، در محیط پیدایش رقیب اصلی‌اش یعنی پدیدارشناسی ظهور یافته، دقیق‌تر است. از نظر دامت، این دو مکتب ریشه‌های مشترکی دارند و با بررسی مجدد خاستگاه‌های مشترک این دو سنت فلسفی، می‌توانیم دریابیم که چرا این دو مکتب بعدها این‌ چنین از هم فاصله گرفتند و سپس، گام اول را برای آشتی دادن آنها برداریم. کتاب دامت یکی از شاخص‌ترین آثار در معرفی فلسفه تحلیلی است که امروزه اثری کلاسیک به‌شمار می‌آید.
 

4- فلسفه منطق نوشته هیلاری پاتنم با ترجمه مازیار چیت ساز

این کتاب که اولین بار در 1971 منتشر شد، به مسئله هستی‌شناختی در فلسفه منطق و ریاضیات می‌پردازدـ یعنی این مسئله که آیا موجودات انتزاعی‌ که در منطق و ریاضیات از آنها سخن گفته می‌شود، واقعاً وجود دارند یا خیر. همچنین او متوجه این پرسش است که آیا ارجاع به این موجودات انتزاعی در منطق، واقعاً گریزناپذیر است و آیا ارجاع به آنها به‌طور کلی در علوم فیزیکی ضروری است یا نه.
 

5- فلسفه زیبایی: تفسیری تومائی نوشته آومند ای.مور با ترجمه هادی ربیعی

در مقدمه این کتاب آمده است: ما در آغاز این کتاب، عزم سفر کردیم. در پی شکار زیبایی بودیم. می‌خواستیم بدانیم زیبایی چیست. به دنبال آن بودیم که اگر زیبایی ذاتی دارد، آن را کشف کنیم. می‌خواستیم تا هر آنجا که زیبایی ما را رهنمون سازد، در پی آن برویم. سفری که عهده‌دار شدیم، سفری عاشقانه بود زیرا ما همگی عاشق زیبایی هستیم و مایلیم آنچه را که عاشقش هستیم، بیابیم و پس از یافتن، نزد خود نگه داریم. خود زیبایی، این عشق را برمی‌انگیزد زیرا از قوه نافذ جذب و فراخواندن ما برخوردار است. دیگر انگیزه ما برای شروع این سفر وعده فیلسوفان بود در خصوص اینکه با یافتن امر زیبا، هم‌زمان خیر و حق را نیز کشف خواهیم کرد.
 

6- الهیات نخستین اندیشمندان یونان نوشته ورنر یگر با ترجمه فریده فرنودفر

این کتاب می‌کوشد تا جایگاه ممتاز اندیشمندان پیش‌سقراطی را در سرآغازهای الهیات فلسفی یونان شرح دهد. بدون شک پژوهشِ حاضر بهترین اثری است که به تطور اندیشه امر الوهی از سرآغازهای آن، یعنی از طالس و آناکسیماندر، تا سوفیست‌ها می‌پردازد. نویسنده کتاب با علم به اینکه نزد پیش‌ سقراطیان هرچند هنوز با شاخه‌ای از فلسفه به نام الهیات که مجزا از طبیعیات باشد ـ آن‌گونه که نزد ارسطو می‌یابیم ـ روبه‌رو نیستیم، در صدد تحقیق و تفسیر مجدد آن دسته از قطعات به‌جای مانده از این اندیشمندان برمی‌آید که از سوی شارحان دوره جدید به نادرست تفسیر شدند، تا از این رهگذر بُن‌مایه الهیاتی اندیشه پیش‌سقراطیان را در آرای کیهان‌شناختی آنها نشان دهد.
 

7- فلسفه آگاهی نوشته مایکل نای با ترجمه یاسر پوراسماعیل

آیا فیزیولوژی اعصاب هرگز می‌تواند برای ما روشن کند که بوی راسو یا تجربۀ درد چه کیفیتی دارند؟ احساس خوشحالی عبارت از چیست؟ چگونه ممکن است تغییرات مادۀ سفید و خاکستری مغز ما احساسات درونی را پدید آورد؟ این‌ها برخی از پرسش‌هایی هستند که مایکل تای در این کتاب به آنها می‌پردازد و نظریه‌ای تازه و روشنگر را دربارۀ جنبه‌های پدیداری آگاهی صورت‌بندی می‌کند. به نظر تای، برای محک زدن این نظریه باید راه‌حل‌های آن را برای ده مسئلۀ اساسی آگاهی ملاحظه کرد. او نشان می‌دهد که همۀ تجربه‌ها و احساسات چیزهایی را بازنمایی می‌کنند و باید جنبه‌های پدیداری آنها را براساس آنچه بازنمایی می‌کنند فهمید. او این رهیافت بازنمودی به آگاهی را به‌تفصیل و به‌نحوی اصیل شرح و بسط می‌دهد. تای در بخش نخست این کتاب حیطۀ بحث را مشخص می‌کند، ده مسئله و یک پارادوکس مرتبط را به همراه نظریه‌های موجود و مشکلات آنها بیان می‌کند. در بخش دوم رهیافت التفات‌گرایانۀ خود را دربارۀ آگاهی ارائه می‌دهد. این کتاب با خلاصه‌های ویژه‌ای همراه است و ده مسئلۀ آگاهی همراه با کارتون‌های جذابی توضیح داده شده‌اند.

مایکل تای استاد فلسفه در دانشگاه آستن تگزاس در ایالات متحدۀ امریکا و نویسندۀ کتاب‌هایی همچون آگاهی، رنگ و محتوا (2002)، آگاهی و اشخاص (2005) و بازنگری آگاهی (2009) است.
 

جدیدترین کتاب‌های انتشارات بصیرت هم که به نمایشگاه کتاب می‌رسند به شرح زیر است:

1- زندگی در کرانه‌ها (چند روایت نزدیک به مرگ) نوشته مجتبی اعتمادی‌نیا

اثبات جاودانگی و تداوم آگاهی انسان پس از مرگ، پیوسته آرمان بسیاری از فیلسوفان و الهی‌دانان بوده است. این مسئله که در زمره مدعیات بنیادی اغلب ادیان جهان به‌شمار می‌رود، در دوران اخیر با استناد به حجم معتنابهی از شواهد تجربی و برهان‌های پسینی شکل تازه‌ای به خود گرفته است.

امروزه برخی فیلسوفان دین در حوزه برهان‌های پسینی ناظر به حیات پس از مرگ، از مقوله‌ای به نام «تجربه‌های نزدیک به مرگ» سخن می‌گویند. این موضوع که دست‌کم فصل مشترک بررسی‌های فراروان‌شناسی، روان‌شناسی، روان‌پزشکی، طب بیمارستانی، فلسفه دین و روان‌شناسی دین به شمار می‌رود، اکنون توجه بسیاری از کسانی که علاقه‌مندند تا گزاره‌های دینی را با روشی غیر از روش سنتی استدلالات فلسفی و کلامی به اثبات رسانند، به خود جلب نموده است.

زندگی در کرانه‌ها می‌کوشد تا با مرور تاریخچه مطالعات تجربه‌های نزدیک به مرگ، دورنمایی از آینده پژوهش‌های مرتبط با این حوزه ترسیم نماید و با نگاهی به دو رویکرد متفاوت در تفسیر و تبیین این‌گونه تجربه‌ها، تحلیلی انتقادی از نحوه مواجهه با آنها به‌دست دهد.
 

2- هیچ نوشته فرانک کلوز با ترجمه شادی حامدی آزاد

این کتاب کوچک  هر آنچه که لازم دارید درباره «هیچ» بدانید در اختیارتان قرار می‌دهد. اگر همه ماده عالم را حذف کنیم، چه می‌ماند؟ آیا فضای خالی ـ یا هیچ ـ ممکن است وجود داشته باشد؟ دانشمند انگلیسی، فرانک کلوز، برای پاسخ‌دادن به این پرسش‌ها ما را به سفری هیجان‌انگیز و پویا می‌برد؛ این سفر از اندیشه‌های فلاسفه باستان و خرافات فرهنگی تا مرزهای پژوهش‌های امروز را در بر می‌گیرد و داستان بررسی‌های علمی پدیده خلأ و دستاوردهای شگرف دانشمندان در این حوزه را روشن می‌کند. مخاطب این کتاب با تاریخچه‌ای روشنگرانه درباره خلأ آشنا می‌شود: اینکه چطور تلاش برای ساختن خلایی «خالی‌تر» منجر به کشف الکترون شد؛ اندیشه‌های نیوتن، ماخ، و اینشتین درباره ماهیت فضا و زمان چه بود؛ ماهیت راز آلود اِتِر چه بود و اینشتین چطور آن را رد کرد و اندیشه‌های جدید که می‌گویند خلأ انباشته از میدان هیگز است. این داستان‌ها دربرگیرنده موضوعاتی متنوع است؛ از دمای صفر مطلق تا خلأ پُرجوش‌ و خروشی از ذرات مجازی و پاد ذرات که فضا را آکنده‌اند، تا انرژی و حرارت بی‌نهایتی که عالم نخستین را انباشته بود.
 

3- تاریخچه زمان نوشته لئوفرانس هلفور – استریونس  با ترجمه شادی حامدی آزاد

سوال‌های زیادی درباره زمان وجود دارد.چرا زمان را این‌گونه می‌سنجیم؟ چرا هفته هفت روز دارد؟ در چه مقطعی از تاریخ، مفهوم دقیقه و ثانیه ابداع شد؟ چرا برخی گاه‌شماری‌ها قمری و برخی خورشیدی‌اند؟

سازمان‌یافتن زمان به ساعت‌ها، روزها، ماه‌ها، و سال‌ها پدیده‌ای جهانی و تغییرناپذیر به نظر می‌رسد، ولی واقعیت این است که این تقسیم‌بندی‌ها مصنوعی‌تر از چیزی است که اغلب مردم تصور می‌کنند. مثلاً گاه‌شماری رایج در فرانسه از زمان انقلاب فرانسه بنیان گذاشته شد، یا در اتحاد جماهیر شوروی سابق هفته‌های پنج و شش‌روزه هم آزموده شدند.

دکتر لئوفرانس هُلفورد ـ استریوِنس در این کتاب بررسی‌های علمی جذاب درباره زمان را با بهره‌گیری از مثال‌های متعدد بازگو می‌کند؛ از روم باستان و تحمیل سال کبیسه به گاه‌شماری از سوی ژولیوس سزار، تا پروژه دهه 1920 برای رسیدن به تاریخی ثابت برای عید پاک مسیحیان. آنهایی که به تاریخ، زمان، و تقویم‌ها علاقه‌مندند از خواندن این کتاب لذت خواهند برد.

در ترجمه فارسی این اثر فصلی هم به گاه‌شماری ایرانی اختصاص داده شده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار