امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۷:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32215
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۰:۳۰
تعداد بازدید: 206
حسین احمدی، معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» به بررسی عملکرد محمدعلی نجفی در وزارت آموزش و پرورش ...

حسین احمدی، معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبری فارس «توانا» به بررسی عملکرد محمدعلی نجفی در وزارت آموزش و پرورش پرداخت و اظهار داشت: در بین مردم به اشتباه مطرح است که آقای نجفی در آن زمان که در آموزش و پرورش بودند، کارهای اساسی انجام دادند؛ در صورتی که اینطور نبود.

وی ادامه داد: اقداماتی که انجام شد ناشی از قدمت طولانی بود که وی در آن زمان در آموزش و پرورش حضور داشت و هر چقدر زمان طولانی‌تر باشد به نظر می‌رسد که کار زیادتری در آن دوره انجام شده است.

* آموزش و پرورش نیازمند کسی است که کارها را خوب مدیریت کند

احمدی به تصویب سند تحول بنیادین آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: آموزش و پرورش نیازمند کسانی است که از لحاظ ایدئولوژیک، کارها را خوب مدیریت کنند و آقای نجفی در گذشته اعلام کرده است که آموزش و پرورش نهاد ایدئولوژیک نیست و نباید با کار ایدئولوژیک آموزش و پرورش را پیش ببرد.

وی به تغییر نظام آموزش و پرورش متوسطه اشاره کرد و بیان داشت: در زمانی که ایشان در آموزش و پرورش حضور داشتند بحث مربوط به نظام جدید متوسطه بنیانگذاری شد که غفلت‌هایی در این نظام انجام شد و در نهایت به حذف آن انجامید.

* عدم توجه به امور پرورشی

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: بحث معاونت پرورشی در آن زمان در ضعیف‌ترین دوره خودش قرار داشت و آقای نجفی به فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی خیلی بها نمی‌دادند و آن زمان بحث پنجره‌های باز مشکلات زیادی ایجاد کرد.

وی ادامه داد: الگوبرداری که در نظام آموزش متوسطه انجام شد و از کتاب‌های آموزش و پرورش استرالیا و کانادا، فرانسه و روسیه استفاده شد، مشکلات زیادی را برای آموزش و پرورش ایجاد کرد.

* آن زمان به بحث زیربنایی توجه نشد

احمدی افزود: معتقدم آقای نجفی نمی‌تواند در آموزش و پرورش به عنوان یک نیروی مؤثر و کارآمد به خصوص در شرایطی که اسناد متعددی برای آموزش و پرورش آماده شده است، کار کند و مشکلات، گرفتاری‌ها و غصه‌هایی که در آن زمان حادث شد، تکرار می‌شود.

وی در واکنش به این جمله که «برخی عنوان می‌کنند که زمان آقای نجفی تغییر رخ داده است؟»، گفت: در نظام جدید آموزش متوسطه تغییر رخ داد اما آیا هر تغییر، مطلوب است؟

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: تغییری که در آن زمان رخ داد، دوباره تغییر کرد؛ ضمن اینکه در آن زمان قرار بود کلیات نظام آموزش و پرورش اجرا شود که دوره «اساس»، «ارکان» و «ارشاد» و «متوسطه» را شامل می‌شد ولی به آن توجه نشد.

وی با بیان اینکه آن زمان به بحث زیربنایی توجه نشد و یک تغییر شتابزده ایجاد شد، اظهار داشت: بنده در آن زمان در حوزه ستاد کار می‌کردم و اعتقاد داشتم که از پیش‌دبستانی باید نظام آموزش و پرورش تغییر می‌کرد؛ این در حالی بود که تغییرات فقط منحصر به دوره متوسطه شد.

* یک تغییر شتابزده ایجاد شد

احمدی به شتابزدگی در دوره آقای نجفی اشاره کرد و گفت: باید تغییرات در طول 5، 6 سال انجام می‌شد اما در طول 2، 3 سال نظام متوسطه را جایگزین نظام قبلی کردند و با توجه به اینکه نظام مناسبی با شرایط فکری، روحی، اجتماعی و فرهنگی نظام نبود، مجبور شدند در سال‌های بعد حذف کنند.

وی به تجربه کاری محمدعلی نجفی اشاره کرد و بیان داشت: وقتی آموزش و پرورش در آن دوران از نظر فرهنگی و اعتقادی آسیب دید، چگونه می‌تواند از آن تجربه استفاده کند و مؤثر واقع شود؛ معتقدم آموزش و پرورش محتاج نیروهای خلاق، جوان و خوش فکری است که ضمن اعتقادات اسلامی بتوانند از تجربه بقیه افراد استفاده کنند نه اینکه چون فردی قبلاً در آن سمت بوده است همان فرد را به کار بگیریم.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها