امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۰:۴۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32252
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۰
تعداد بازدید: 179
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی اعلام کرد: دولتهای اسلامی تعهدات خود در قبال سند تصویبی حقوق بشر در سازمان همکاری اسلامی را برجسته و دائماً به مردم گزارش کنند که در جهت اجرای آن چه کرده‌اند.

مشروح این بیانیه از نظر خوانندگان می‌گذرد.
بنام خداوند بخشاینده مهربان

چهاردهم مرداد ماه(پنجم اوت هر سال) از سال 1387 شمسی بنا به پیشنهاد ایران و تصویب کشورهای اسلامی در سازمان کنفرانس اسلامی (نام جدید سازمان همکاری اسلامی) به عنوان «روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی» نامگذاری شده است. این روز یادآور تصویب اعلامیه حقوق بشر از دیدگاه اسلام در سازمان کنفرانس اسلامی در پنجم اوت سال 1990 میلادی است که برای اولین بار کشورهای اسلامی توانستند در قالب یک سند مشابه اسناد حقوقی بین‌المللی معاصر دیدگاههای اسلامی در زمینه حقوق انسانها و تعهدات دولتهای اسلامی در این خصوص را با ماهیت حقوقی یک بیانیه یا اعلامیه و نه میثاق و پیمان نامه لازم الاجرا بیان دارند. کشورهای اسلامی متعاقب مصوبه خود در سال 1387 شمسی لازم بود در اولین اقدام، این روز را در تقویم ملی مناسبتهای خود درج کنند تا بدین طریق هر ساله در سطوح داخلی کشورهای اسلامی توجه لازم نسبت به ابتکار کشورهای اسلامی در تدوین سندی در زمینه حقوق بشر و راهکارهای ارتقا و اجرائی کردن این مفاهیم فراهم آید. جمهوری اسلامی از سال 1388 این روز را در تقویم ملی خود گنجانیده است و بر همین اساس امسال پنجمین سالی است که این روز را گرامی می‌داریم. در تقویم ملی ایران روز 14 مرداد تقارن جالبی با یک رویداد ملی بیاد ماندنی دیگر در تاریخ آزادیخواهی مردم ایران نیز دارد و آن سالروز صدور فرمان مشروطیت در سال 1285 شمسی است که سخنهای بسیار در این خصوص نیز گفتنی و آموختنی است.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران به عنوان قدیمی ترین نهاد مستقل پیشبرد حقوق بشر اسلامی در سراسر جهان اسلام با قریب به دو دهه فعالیت تخصصی عام المنفعه، این روز فرخنده را به یکایک حق جویان و آزادیخواهان سراسر عالم خصوصاً فعالان جهان اسلام تبریک عرض می‌کند و یادآور می‌شود که حداقل گرامیداشت این روز آن است که مخاطبان ارجمند قدری آگاهی‌ها و حساسیتهای خود را در زمینه پیشبرد حقوق انسانی و وظایفی که در این راستا بر عهده داریم، ارتقا بخشند. برای تسهیل در فرایند ارتقا آگاهی‌های عمومی در این خصوص، چند نکته بشرح زیر تقدیم می‌شود:

1- اعلامیه 25 ماده‌ای حقوق بشر در اسلام یا بیانیه موسوم به بیانیه قاهره مصوب 1990 میلادی سازمان کنفرانس اسلامی اگر چه دستاورد قابل توجهی بوده است، از این جهت که کشورهای اسلامی توانستند پس از سالها بررسی‌های کارشناسانه و رفع اختلاف نظرهای تفسیری مابین خود، دیدگاههای مشترک مبتنی بر آموزه‌های اسلامی در زمینه حقوق بشر را در قالب یک بیانیه به جهان معرفی کنند لیکن این تلاش ارزنده برای اینکه به نقطه مطلوب برسد و در زندگی روزمره مردم کشورهای اسلامی یا عموم مردم جهان منشا اثر باشد بیش از دو دهه است که بر زمین مانده و لازم است که دهها کار حقوقی و غیر حقوقی انجام شود. از جمله چالشهای موجود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

متاسفانه هنوز در خیلی از کشورهای اسلامی این سند معرفی نشده و عموم مردم از تعهدات دولتهای اسلامی برای رعایت حقوق انسانها مبتنی بر آموزه‌های اسلامی مطلع نیستند تا مطالبه جدی در این خصوص انجام پذیرد، هنوز گام‌های موثری در جهت اجرایی کردن مفاد این سند در نظام حقوق داخلی خیلی از کشورهای اسلامی صورت نگرفته است، هنوز در سطح خود سازمان کنونی همکاری اسلامی تلاش موثری برای تبدیل اعلامیه قاهره به یک میثاق و پیمان نامه لازم الاجرا و برخوردار از سازوکار نظارتی صورت نگرفته است، هنوز مجامع علمی و فکری کشورهای اسلامی این مطلب را بدرستی برای جهانیان تبیین نکرده‌اند که آنچه در اعلامیه حقوق بشر در اسلام مصوب سازمان کنفرانس اسلامی در سال 1990 آمده است کف و سطح حداقلی انعکاس آموزه‌های دین مبین اسلام برای صیانت از کرامت انسانی  و پیشبرد حقوق بشر است و مفاد این سند در بخشهای مختلف قابل ارتقا و تکمیل و رفع ابهام است، هنوز فعالان حقوقی کشورهای اسلامی از جمله متولیان بخشهای حقوقی نهادهای حکومتی در کشورهای اسلامی رویکرد محاسبه شده و دقیقی در خصوص چگونگی تعامل بین تعهدات خود بر مبنای اعلامیه حقوق بشر در اسلام با تعهدات بین‌المللی مبتنی بر اسناد مصوب سازمان ملل ندارند، هنوز مفاد اعلامیه حقوق بشر در اسلام در مستندات رویه قضائی محاکم کشورهای اسلامی برای دفاع از حقوق انسانها دیده نمی‌شود و نهایتاً اینکه هنوز اعلامیه حقوق بشر در اسلام مستندی برای مدافعان حقوق بشر در مقابل ظلم‌ها و ستمهای مختلف بوقوع پیوسته در سطح داخلی کشورها قرار نگرفته است. روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی فرصتی است تا به این چالشها بیندیشیم و هر یک از ما به فراخور فرصت و نقشی که در جامعه داریم برای رفع این چالشها تلاش مثبت انجام دهیم تا آینده جامعه بشری بهتر از امروز باشد.

2- برای اجرایی کردن مفاد اعلامیه حقوق بشر در اسلام مصوب سازمان کنفرانس اسلامی لازم است حداقل برنامه‌های مناسبی را در سه سطح تدوین کنیم: سطح دولتهای اسلامی، سطح ملتهای مسلمان و سطح کشورهای غیر مسلمان. دولتهای اسلامی باید تعهدات خود بر اساس این سند را برجسته کنند و دائماً به مردم گزارش کنند که در جهت اجرای آن چه کرده‌اند. دولتهای اسلامی باید تلاش کنند تا تک تک تعهدات آنها بر اساس اعلامیه قاهره در نظام حقوق داخلی هر کشور اسلامی بخوبی منعکس شود و مورد تضمین‌های حقوقی لازم قرار گیرد تا اگر در موردی نقض حق صورت گرفت به سرعت فرایند رسیدگی به دادخواهی و جبران ستم وارده اقدام کند. دولتهای اسلامی باید این امر را در عمل نشان دهند که تمسک آنها به اسلام نوعی استفاده ابزاری برای توجیه عملکردهای نادرست در قبال حقوق ملتهایشان نیست بلکه به اسلام باور دارند و واقعاً در عمل نشان می‌دهند که آموزه‌های اسلامی کاملترین حمایتها را از حقوق انسانها به عمل می‌آورد. اما ملتهای مسلمان در اولین گام باید تلاش کنند تا حقوق انسانی خود را بشناسند و از این گونه مستندات حقوقی با خبر باشند تا دائماً مطالبه گری لازم و دقیق صورت گیرد. همچنین مردم مسلمان می‌بایست تلاش کنند تا رعایت حقوق انسانی را در روابط هر فرد با دیگری بخوبی رعایت کنند چرا که در خیلی موارد هر روزه حقوق انسانها توسط خود ما شهروندان نقض می‌شود و براحتی از اینگونه نقض حق‌ها می‌گذریم و برایمان عادی جلوه می‌کند و نهایتاً اینکه در سطح کشورهای غیر اسلامی لازم است توسط متفکران و نهادهای اسلامی تبیین درستی از مفاد اعلامیه حقوق بشر در اسلام و سایر اسناد مشابه صورت گیرد تا مخاطبان غیر مسلمان دریابند که نگرش اسلامی به رعایت حقوق انسانها تا چه اندازه پیشرفته است و چه راه حل‌هایی برای صیانت هر چه بهتر از کرامت انسانها ارائه می‌کند. کشورهای غیر مسلمان باید بخوبی دریابند و در عمل شاهد باشند که رعایت حق الناس در اسلام و در زندگی روزمره مسلمانان چه جایگاه اعتقادی و حقوقی برجسته‌ای دارد.

اگر این باور درست شکل گیرد بسیاری از ذهنیت‌های منفی علیه اسلام و مسلمانان و تلاشهای اسلام هراسانه محافل ضد انسانی  مرتفع و نقشه‌های شوم مراکز قدرت طلب سیاسی دنیا برملا می‌شود که این خود دستاورد بزرگی برای گسترش عدالت و معنویت و صیانت از کرامت انسانها در سراسر جهان خواهد بود.

3- سالروز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی در سال جاری در جمهوری اسلامی ایران همزمان شده با آغاز کار دولت جدید، فلذا ضمن تبریک شروع خدمتگذاری به رئیس جمهور محترم و همکاران ایشان و عزیزانی که بزودی با رای اعتماد مجلس شورای اسلامی در دولت خدمت خواهند کرد، امیدواریم رئیس جمهور محترم و دولت جدید همانگونه که در شعارهای دوره تبلیغات انتخاباتی اعلام داشتند، پایبند به رعایت حقوق انسانها و همواره حساس نسبت به هر مورد نقض حق شهروندان باشند و در این راستا از هیچ تلاشی برای اجرایی کردن مفاد حقوق ملت در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اعلامیه حقوق بشر در اسلام و سایر تعهدات حقوقی دولت فروگذاری نکنند و مطمئن باشند که راه سرافرازی و عزت در پیشگاه الهی و نزد ملت شریف ایران رعایت حق و عدالت است و شجاعت ایستادگی بر مسیر حق و صبوری در مقابل سختی‌های این مسیر.

کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران در ادامه مشاوره‌های حقوقی هفته‌های اخیر به تیم فکری رئیس جمهور محترم، پس از آغاز بکار دولت جدید در بیانیه تفصیلی متناسب با شرح وظائف هر یک از وزارتخانه‌ها و نهادهای تحت امر قوه مجریه دغدغه‌های رعایت حقوق ملت را جداگانه خطاب به یکایک اعضای محترم دولت جدید بیان خواهد کرد.

در پایان، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی بر یکایک فعالانی که در طول سال گذشته در داخل ایران یا در دیگر مناطق جهان مخلصانه و بی ادعا برای پیشبرد حقوق بشر از دیدگاه اسلام، تلاش کردند و گاه بی مهری‌های مختلف را نیز به جان خریدند، گرامی باد. امید آنکه به حول و قوه الهی آینده جامعه بشری از حیث رعایت حقوق و کرامت انسانی بهتر از امروز باشد.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها