امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۰:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32281
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۳
تعداد بازدید: 197
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، شبکه‌های رادیویی و و تلویزیون ملی ترکمنستان شب گذشته و صبح امروز (14 ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، شبکه‌های رادیویی و و تلویزیون ملی ترکمنستان شب گذشته و صبح امروز (14 مرداد) با پخش گزارش‌های ویژه مصور، سفر «قربانقلی بردی‏ محمداف» رئیس جمهور این کشور به تهران و ملاقات دوجانبه با رئیس جمهور جدید کشورمان را به صورت گسترده پوشش دادند.
تلویزیون ملی ترکمنستان در گزارشی مصور ضمن پوشش کلیه موارد سفر بردی محمداف به تهران از جمله حضور در مراسم تحلیف و ملاقات دوجانبه با روحانی، اعلام کرد که رئیس جمهور ترکمنستان اولین مقام خارجی بوده است که بعد از مراسم تحلیف با روحانی ملاقات کرده‏‌ است.

این منبع خبری این رویداد را به فال نیک گرفته و آن را گواهی بر اهمیت سران کشورهای ایران و ترکمنستان برای توسعه و گسترش مناسبات دوجانبه قلمداد کرده ‏است.

روزنامه «ترکمنستان» چاپ عشق‏‌آباد نیز سفر رئیس جمهور ترکمنستان به تهران و ملاقات سران 2 کشور در حاشیه مراسم تحلیف روحانی را در قالب گزارشی مکتوب و چاپ عکس‌های بزرگ از ملاقات و مذاکرات بردی‏ محمداف و روحانی پوشش داده و یک صفحه خود را کاملا به این موضوع اختصاص داده ‏است.

این روزنامه نوشته است: رئیس جمهور ترکمنستان در ملاقات با رئیس جمهور جدید جمهوری اسلامی ایران ضمن تبریک به مناسبت پیروزی وی در انتخابات و همچنین تبریک پیشاپیش به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر، تأکید کرده‏ است که عشق‏‌آباد قصد دارد در آینده نیز روابط و همکاری‏‌های گسترده و رو به رشد خود با جمهوری اسلامی ایران را که مبتنی بر اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی مردم ایران و ترکمن می‌باشد، گسترش دهد.
 روزنامه روس‌زبان «ترکمنستان بی‌طرف» نیز در گزارش مشابهی به نقل از حسن روحانی در ملاقات با بردی‏ محمداف، نوشته است که ترکمنستان همواره شریک راهبردی ایران بوده‏ و خواهد ماند و 2 کشور از ظرفیت‌های فراوانی برای گسترش تعاملات دوجانبه و منطقه‏‌ای برخوردار هستند.

این روزنامه مرکزی چاپ عشق‏‌آباد تصریح کرد: رئیس جمهور ترکمنستان در ملاقات با روحانی تأکید کرده است که عشق‌‏آباد دیدگاه‌های خود را در حل مسائل مهم جهان امروز بر اساس اصل بی‌طرفی خود ارائه می‏‌دهد که در این رابطه کشورهای همسایه در اولویت قرار می‏‌گیرند.

خبرگزاری رسمی ترکمنستان نیز با چاپ گزارش‌های متعدد تهیه شده توسط خبرنگار اعزامی خود به تهران درباره ملاقات سران 2 کشور، نوشت: رؤسای جمهور ترکمنستان و ایران در این ملاقات با اشاره به اشتراکات فراوان تاریخی، فرهنگی و سنتی و نیز سابقه مثبت مناسبات اقتصادی، تجاری، فرهنگی و سیاسی میان عشق‏‌آباد و تهران در سال‌های آخیر، طیف وسیعی از مسائل مربوط به دورنمای توسعه و گسترش تعاملات دوجانبه در عرصه‌های مختلف را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادند.
این خبرگزاری اضافه کرده که طرفین در این ملاقات با اشاره به روابط حسن همجواری بین ایران و ترکمنستان، برخی مسائل مهم منطقه‏‌ای و بین‏‌المللی را نیز مورد بحث و بررسی قرار دادند.

خبرگزاری رسمی ترکمنستان در گزارش دیگری با این عنوان «ترکمنستان-ایران: همکاری بر‏اساس اصول همجواری تاریخی»، تأکید کرد که ملاقات رئیس جمهور ترکمنستان با رئیس جمهور جدید جمهوری اسلامی ایران با توجه به عزم جدید دولت‌های 2 کشور، فصل جدیدی در مناسبات دوستانه و برادرانه این 2 همسایه ایجاد کرده‏ است.

این گزارش حاکیست که سفر رئیس جمهور ترکمنستان به تهران و حضور در مراسم تحلیف روحانی در رسانه‏‌های مختلف ایران نیز بازتاب گسترده‌ای داشته‏ است.
انتهای پیام/خ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها