امروز : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 22
۰۵:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32291
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۱:۳۴
تعداد بازدید: 63
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هیات امنای آثار مرحوم فروزانفر متشکل از سه نفر هستند که قرار است آثار ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، هیات امنای آثار مرحوم فروزانفر متشکل از سه نفر هستند که قرار است آثار بدیع‌الزمان فروزانفر زیر نظر این سه تن منتشر شود، «اعلا ستوده» وکیل دو دختر شادروان فروزانفر، «غلامحسین مراقبی» و «مجید جهانی» هیات امنای انتشار آثار هستند.

در راستای این مهم، هیئت امنا بر آن است تا با یاری‌گری نهادهای شهری، خانه استاد فروزانفر را برای موزه مولوی و فروزانفر دایر کند.

منزل این استاد برجسته در خیابان بهار واقع است، از این رو فرزندان از طریق وکیل خانوادگی به همراه مراقبی و جهانی در پی احیای این منزل و مبدل کردن آن به موزه هستند.

مراقبی در این راستا به فارس گفت: برای رسیدن به این هدف که درخواست فرزندان این استاد برجسته نیز هست نیازمند کمک دوستان در نهادهای مختلف هستیم تا بتوانیم منزل محمدحسین بشرویه‌ای معروف به بدیع‌الزمان فروزانفر را مبدل به موزه کرده تا دانشجویان و علاقه‌مندان با نحوه زیست و خانه این شاعر برجسته آشنا شوند.

سخنگو و عضو هیات امنای آثار بدیع الزمان فروزانفر پیش از این به فارس گفته بود، در نشست هیات امنای آثار استاد «بدیع الزمان فروزانفر»، قرار شد که به پاسداشت جایگاه فرازین استاد بدیع الزمان فروزانفر، در پاییز امسال یادروز او را برگزار کنیم.

وی ادامه داد: بنده در این جلسه پیشنهاد کردم که در آن روز جایزه‌هایی درخور و به نام «جایزه فروزانفر» به پژوهشگر، نویسنده، شاعر، مترجم و هنرمند برگزیده، به پاسداشت آثارشان اهدا شود تا این مراسم هر سال دنبال برگزار شود.

سخنگو و عضو هیئت امنای آثار بدیع الزمان فروزانفر در ادامه با تاکید بر اینکه پایان نامه‌های دانشجویی هم مورد توجه خواهند بود، اضافه کرد: قرار شد که از سال آینده به دانشجویانی که پایان نامه آن‌ها در زمینه آثار مولوی و فروزانفر باشد، در حوزه نقد و پژوهش، مبلغی درخور به عنوان مساعدت و یاری‌گری به آنان پرداخت شود، قطعا تایید آثار منوط به رای داوران سه گانه هیات امناست.

گفتنی است، محمدحسین بشرویه‌ای معروف به بدیع‌الزمان فروزانفر فرزند آقا شیخ علی بشرویه‌ای در سال 1276 ه. خ. در یک خانواده کُرد از شهرهای خراسان زاده شد.

پدر وی آقا شیخ علی بشرویه‌ای از بزرگان منطقه بشرویه و از شعرای دوره مشروطه بود. مقدمات علوم را در زادگاه خود آموخت و آنگاه راهی مشهد شد و از محضر استادان ادب حوزهٔ خراسان همچون ادیب نیشابوری و‍ ادیب پیشاوری بهره برد. حدود سال 1300 به تهران رفت و تحصیلات خود را در مدرسهٔ سپهسالار ادامه داد و چندی حجره‌ای در مسجد سپهسالار داشت. در جوانی در همان مدرسه به تدریس پرداخت و چندی بعد در سال 1305 به سمت معلمی دارالفنون و دارالمعلمین عالی منصوب شد. در سال 1313 به معاونت دانشکدهٔ معقول و منقول (الهیات) منصوب شد.

در سال 1314 هیئت ممیزهٔ دانشگاه تهران مرکب از نصرالله تقوی، علی‌اکبر دهخدا و ولی‌الله نصر تألیف ارزندهٔ او به نام «تحقیق در زندگانی مولانا جلال‌الدین بلخی» را ارزیابی و به او گواهینامهٔ دکتری اعطا کرد.

از این استاد برجسته آثار فراوانی برجاست، سخن و سخنوران (1308-1312) اثر برجستهٔ فروزانفر، سرمشقی برای تحقیق در تاریخ ادبیات ایران، و دریچه‌ای به نقد شعر فارسی بود. منتخبات ادبیات فارسی (1313)، رساله در تحقیق احوال و زندگانی مولانا جلال‌الدین محمد مشهور به مولوی (1315)، تاریخ ادبیات ایران (1317)، فرهنگ عربی به فارسی (با مشارکت چهار نفر از استادان) (1319) و... آثار ارزشمند این استاد برجسته است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار