امروز : جمعه ۷ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 27
۰۳:۴۸
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 323
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۱۴:۳۲
تعداد بازدید: 338
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،مشاور رییس جمهور و رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در پیامی به مناسبت سالگرد ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،مشاور رییس جمهور و رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در پیامی به مناسبت سالگرد شهادت آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر، ایشان را ستاره درخشانی توصیف کردبه گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری،مشاور رییس جمهور و رییس دبیرخانه جنبش عدم تعهد در پیامی به مناسبت سالگرد شهادت آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر، ایشان را ستاره درخشانی توصیف کرد که با مجاهدتی ستودنی از موانع فهم و سدهای معرفت گذشت، به افق های دوردست نظر انداخت و راه برون رفت از تنگنا و انزوای تحجر را به دینداران نشان داد.

متن پیام اسفندیار رحیم مشایی به شرح زیر است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج و العافیة والنصر واجعلنا من انصاره و اعوانه و المستشهدین بین یدیه و الفائزین بلقائه الشریف

آسمان معرفت را ستارگان بزرگ و کوچکی است که آسمانیان را زینت و زمینیان را چراغ راهند. در این بین، هر کس تابش معرفتش بیشتر باشد، بزرگ‌تر است و کسی بیشتر می‌تابد که بار بیشتری از معرفت داشته باشد زیرا «از کوزه همان برون تراود، که در اوست». معرفت، پیکر خشک و بی‌روح تصاویری نیست که از ذهن گوینده به ذهن جویندگان منتقل می‌شود، بلکه همچون آبی گوارا و تابشی چشم‌نواز است که از قلبی روشن و ضمیری طربناک و با طراوت به جان تاریک و عطشان مردمان راه می‌یابد و روشنایی می‌بخشد و سیرابشان می‌کند.

شهید سعید آیت‌الله سیدمحمدباقر صدر، ستاره درخشانی است که با مجاهدتی ستودنی از موانع فهم و سدهای معرفت گذشت و به افق‌های دوردست نظر انداخت. شاهین عقل را در آسمان دانش و معرفت به پرواز درآورد تا به خورشید حقیقت برسد و جهانی را روشن کند. او در حصار تعصب و تحجر محصور نشد و با نگاهی عمیق به جهان و یافته‌های اندیشمندان، به تفاسیر بدیع از مضامین دین دست یافت و افق‌های جدیدی به روی جویندگان روشنایی گشود.

شهید سعید راه برون‌رفت از تنگنا و انزوای تحجر را به دینداران نشان داد و قابلیت تکامل فهم و اندیشه دینی را به اثبات رساند تا کسی نپندارد که دین، جوابگوی نیازهای کنونی بشر نیست. او نشان داد که برای رسیدن به معرفت باید از گذرگاه عشق و حریت گذشت، عشق به خوبی‌ها و حریت در اندیشیدن، این شهید سعید گرفتار شدن در حصار تعصب و افتادن در دام تحجر را سبب به انزوا رفتن دین می‌دید و عبور از مرزهای گذشته و راه یافتن به عرصه حال را شرط حیات معرفت و طراوت دانش می‌دانست که ماندن در گذشته، ممات است و پژمردگی.

او نه فقط با مجاهدت شجاعانه خویش در عرصه علم و معرفت، به معرفت زمان خویش دست یافت بلکه انگشت اشارت، رو به آینده گرفت و آموخت که رشد و تعالی و بقا و جاودانگی، در نگاه به آینده رقم می‌خورد و برای نزدیک شدن به تمدن درخشان موعود باید چشم به آینده دوخت و فهم از دین را در تحلیل آینده به کار بست که هر کس به آینده می‌نگرد، بزرگ می‌اندیشد و کسی که در گذشته می‌ماند، اندیشه را حقیر می‌کند و دین را با قلمرو فراگیرش نمی‌شناسد؛ قلمروی که همه زمان‌ها و همه انسان‌ها را فرا می‌گیرد و از هیچ رطب و یابسی فروگذار نمی‌کند.

یادش را گرامی می‌داریم و ادامه راه روشن او را برای همه جویندگان دانش دین آرزومندیم.
اسفندیار رحیم مشایی
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها