امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۹:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 3230
تاریخ انتشار: ۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۲
تعداد بازدید: 293
به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، شبکه آموزش سیما حدود یک سال و نیم است که پخش فیلم‌های سینمایی و برخی از سریال‌‌های قدیمی رسانه ملی را در ...

به گزارش خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس، شبکه آموزش سیما حدود یک سال و نیم است که پخش فیلم‌های سینمایی و برخی از سریال‌‌های قدیمی رسانه ملی را در دستور کار خود قرار داده است اما تولید سریال‌های جدید در برنامه‌های این شبکه نیست و طبق اعلام معاونت سیما به شبکه آموزش، این شبکه فقط مجاز به تولید سریال‌های کوتاه با مدت زمان‌های ۱۰ الی ۱۵ دقیقه است.

آنچه در ادامه می‌خوانید گفت‌وگو با «احمد معلم» مدیر تامین برنامه شبکه آموزش سیما با موضوع سریال‌سازی در این شبکه است:
 
*شبکه آموزش مدتی است که به پخش فیلم و سریال روی آورده، معیار شما برای انتخاب آثار برای پخش از شبکه چیست؟

-نحوه انتخاب فیلم‌های سینمایی شبکه آموزش بر اساس تعریف شبکه و اهدافی که برای آن مشخص کرده‌اند صورت می‌گیرد، در این راستا فیلم‌هایی که حاوی مطالب آموزشی، تربیتی، علمی و تاریخی است در دستور کار قرار می‌گیرد.

* چرا آثار جدید را انتخاب نمی‌کنید و عمده این آثار قدیمی و متعلق به دهه‌های گذشته هستند؟ 

-قدیمی یا تکراری بودن فیلم به سابقه پخش فیلم در شبکه آموزش برمی‌گردد. از آنجا که قبلا باکس سینمایی در شبکه آموزش وجود نداشته لاجرم هیچ فعالیتی در جهت تهیه و آماده‌سازی فیلم‌های خارجی جدید و یا تعامل در خصوص تهیه یا تولید تله فیلم‌های تازه وجود نداشته است لذا تا زمانی‌که امکانات حصول چنین قالبی که به لحاظ قوانین مصوب معاونت سیما و چه به لحاظ امکانات کارشناسی و ستادی و مالی مهیا نشود ورود مستمر به چنین عرصه‌ای که در حکم رقابت با شبکه‌های پنج‌گانه اصلی است وجود ندارد.

* البته در نوروز امسال چندین فیلم جدید مثل آقای لازار را پخش کردید.

-برای اینکه در نوروز سال 92 تأمین برنامه شبکه آموزش تصمیم گرفت به منظور رصد عکس‌العمل مخاطبین و همچنین مدیران ارشد سازمانی به طور مقطعی در زمینه دوبله فیلم‌های سینمایی خارجی جدید و تهیه تله فیلم تازه از طریق اداره کل تأمین برنامه خارجی با مساعدت این اداره کل در این عرصه فعالیت کند.

* چرا عمده آثار نمایشی پخش شده توسط شبکه آموزش تامینی هستند و شبکه آموزش وارد فاز تولید نمی‌شود؟

-از آنجا که بودجه شبکه آموزش و تعاریفی که از روز نخست در نوع فعالیت‌ها و رسالت این شبکه ارائه و ثبت شد در حد و اندازه تولید کارهای نمایشی اعم از تله فیلم و مجموعه‌های داستانی نبوده، طبعا بحث تولید - حداقل فعلا - در این شبکه منتفی است و پخش سریال‌های آرشیوی نیز به همین دلیل اتفاق می‌افتد.
 
*یعنی در شبکه آموزش جایی برای تامین و تولید آثار نمایشی نیست؟

-پخش سریال‌های کوتاه و بلند ایرانی و خارجی از شبکه آموزش نیز مثل قالب فیلم سابقه‌ای در شبکه آموزش ندارد. انتخاب و پخش سریال از این شبکه که در حال حاضر برخی آن را به نام شبکه آموزش و برخی به نام شبکه هفت می‌شناسند در آغاز کار دشواری است.اما از زمانی که شبکه تازه تأسیس و تأمینی تماشا کار خود را آغاز کرد، پخش هر گونه سریال آرشیوی از همه شبکه‌ها به جز آی‌فیلم و قرآن ممنوع اعلام شد.
 
*در این رابطه بیشتر توضیح می‌دهید؟

-معاونت سیما پیرو دستور ریاست محترم سازمان دستوری مبنی بر عدم پخش سریال‌های آرشیوتی از کلیه شبکه‌ها را صادر کرد تا خوراک مناسب برای ارتقای شبکه تازه تأسیس تماشا آماده باشد.
 
* با این شرایط انتخاب یک فیلم یا سریال برای پخش از شبکه آموزش به نظر کار دشواری می‌رسد.

-براساس رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای مختلف و نظر مساعد معاونت محترم سیما و ریاست سازمان مقرر شده شبکه آموزش مجوز پخش برخی سریال‌ها را پس از جلب‌نظر و موافقت شورای فیلم و سریال سازمان که سالهاست به طور منظم با حضور کلیه مدیران تأمین شبکه‌ها برگزار می‌شود، داشته باشد. متأسفانه عدم تثبیت نام شبکه (آموزش یا 7) موجبات محدود شدن تأمین برنامه شبکه آموزش را به همراه دارد.

چنانچه نظر قالب مدیران و کارشناسان ذی‌ربط بر محور قرار دادن موضوع آموزش در این شبکه بوده است.
 
* با وجود این محدودیت‌ها، سریالی برای پخش توسط شما باقی می‌ماند؟

-این امر باعث می‌شود شبکه آموزش صرفاَ بدنبال ژانرهای خاصی مثل زندگینامه، سریال‌های تاریخی و علمی صرف باشد. علاوه  بر این با توجه به استقرار پخش انواع سریال‌های در ژانرهای متنوع و گوناگون از دو شبکه ای فیلم و تماشا صرفاَ سریال‌هایی که از آنتن این دو شبکه پخش می‌شوند از گردونه انتخاب شبکه آموزش خارج می‌شوند. حتی اگر سریالی در کنداکتور سه ماهه این دو شبکه باشد باز هم استفاده و پخش آن از شبکه آموزش منتفی خواهد بود.

البته سعی مدیر شبکه آموزش و تأمین برنامه و کارشناسان  ذی‌ربط شبکه این است که بتوانند موضوعات تربیتی اجتماعی را نیز به منظور دسترسی به سریال‌هایی در ژانرهایی از این دست را نیز پس از جلب  نظر مدیران ارشد سیما در دستور کار  خود قرار دهند.

*با وجود محدویتی که در انتخاب فیلم‌ و سریال دارید، به نظر می‌رسد در زمینه مستند با مشکل کمتری مواجه باشید. نحوه انتخاب فیلم‌های «مستند 7» چگونه است؟

-کار در زمینه مستند با عنایت به مساعدتهای اداره کل تأمین برنامه خارجی در اولویت اول خود بدنبال مستندهایی است که محوریت آموزشی داشته باشد مثل برنامه دانسنتنی‌ها، کاوش، کلبه علم، لذت نقاشی، آموزش عکاسی و ...، در مرحله دوم اما با توجه به اینکه اغلب مستندها مثل مستندهای حیات وحش و  طبیعت از این قبییل به هر حال حاوی مطالب آموزشی است و در دل خود اطلاعات مناسبی را به بینده  القاء می‌کنند بازهم از طریق اداره کل تأمین خارجی تهیه و در دستور  کار آماده سازی و دوبله قرار می‌گیرد.

بخش دیگر کارهای تأمین برنامه شامل تهیه و تأمین منابع  آرشیوی از شبکه‌های دیگر است که می تواند به مستندهای تولید داخل و تولیدات مربوط به ایران اسلامی و فرهنگ و آداب رسوم و علوم تربیت و مسائل مختلف اجتماعی مربوط  باشد.
 
*بحث با توجه به نکته‌ای که پیش‌تر اشاره کردید، فعلا تولید آثار نمایشی در شبکه آموزش منتفی است؟

 -شبکه آموزش در خصوص تولیدات مختلف مستند و نمایشی برنامه‌هایی در دست دارد که تولید نهایی آنها به تصمیم‌گیری نهایی مدیران بستگی دارد. چنانچه در زمینه‌های دیگر علمی، فرهنگی نیز برنامه‌های زنده متعددی روی آنتن است یا در دستور کار تولید و پخش قرار گرفته است.
انتهای پیام/
 
برچسب ها:
آخرین اخبار