امروز : دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 28
۱۴:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32335
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۲
تعداد بازدید: 61
آناهیتا سنائی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: واکسن قبل از مدرسه شامل دو واکسن سه‌گانه و فلج اطفال می‌شود که خود واکسن سه گانه ...

آناهیتا سنائی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: واکسن قبل از مدرسه شامل دو واکسن سه‌گانه و فلج اطفال می‌شود که خود واکسن سه گانه عملاً از 3 واکسن کزاز، سیاه سرفه و دیفتری تشکیل شده و واکسن فلج اطفال نیز به صورت قطره خوراکی به کودک داده می‌شود.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان گفت: درست است که سیستم ایمنی کودک قبلاً واکسن‌ها را دریافت کرده اما برای تحریک دوباره سیستم ایمنی و ساخت آنتی‌بادی مورد نظر در خون دوباره این واکسن تزریق می‌شود تا سیستم ایمنی را در برابر میکروب و بیماری‌های خاص، تازه نفس سازد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: بهترین زمان تزریق این واکسن در محدوده سنی 4 تا 6 سالگی است اما چون دسترسی به کودک عملاً میسر نیست در نتیجه بهترین زمان تزریق همان قبل از ورود به مدرسه است.

سنائی با بیان این مطلب که واکسن سه‌گانه باید در بازو تزریق شود، گفت: بیشترین عارضه واکسن سه‌گانه تورم در محل تزریق است که در ادامه محل تزریق گرم و دردناک می‌شود که از جمله عوارض طبیعی تزریق این واکسن است.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان، مدت این عوارض را  2 تا 3 روز و حداکثر یک هفته عنوان کرد و افزود: برای پیشگیری از عوارض موضعی واکسن سه‌گانه، بهتر است در 24 ساعت اولیه در محل تزریق، کمپرس سرد یا کیسه فریزر پر از یخ قرار داد که هر چه مدت تماس کمپرس سرد بیشتر باشد مؤثرتر خواهد بود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: در 24 ساعت دوم بعد از تزریق استفاده از کمپرس گرم و حوله گرم در موضع تزریق مؤثر است و هر چه مقدار تماس با کمپرس گرم بیشتر باشد مؤثرتر خواهد بود.

متخصص کودکان به مادران توصیه کرد: اگر فرزندشان از درد شدید در ناحیه تزریق واکسن رنج می‌برد با تجویز پزشک از داروی استامینوفن استفاده کنند.

سنائی ادامه داد: اگر تورم و درد پایدار بود و بیش از چند روز به طول انجامید؛ همچنین حالت آبسه یا چرک در محل تزریق به وجود آمد باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کرد.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان به تشنج که یک عارضه سیستمیک تزریق واکسن سه‌گانه است اشاره داشت و گفت: بروز تشنج بر اثر تزریق این واکسن در کودکانی رخ می‌دهد که سابقه تشنج و بیماری سیستمی مغزی را داشته باشند لذا این کودکان باید به جای واکسن سه‌گانه از واکسن دو گانه استفاده کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها