امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۸:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32336
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۲
تعداد بازدید: 102
سیدحامد برکاتی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد روند تغذیه با شیر مادر در کشور خاطرنشان کرد: در سال‌های بین 67 تا 70 شاخص تغذیه با ...

سیدحامد برکاتی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد روند تغذیه با شیر مادر در کشور خاطرنشان کرد: در سال‌های بین 67 تا 70 شاخص تغذیه با شیر مادر در کشور وضعیت مطلوبی نداشت و در اوج مصرف شیر خشک (شیر مصنوعی) قرار داشتیم.

در سال 70 کمتر از 10 درصد کودکان ایرانی با شیر مادر تغذیه می‌شدند

وی ادامه داد: اکنون شاخص تغذیه‌ انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی در کشور 53.1 درصد است. در حالی که این رقم در سال 70، حدود 9.5 درصد بود. همچنین شاخص شیردهی به کودک تا سن یک سالگی به 85 درصد رسیده در حالی که در سال 70 تنها 65 درصد کودکان تا یک سالگی از شیر مادر تغذیه می‌شدند.

میانگین تغذیه با شیر مادر تا دو سالگی 51 درصد 

وی در پاسخ به اینکه چند درصد جمعیت شهری که بیشتر مادران قشر کارمند هستند به فرزندان خود تا دو سالگی شیر می‌دهند گفت: میانگین تغذیه با شیر مادر تا دو سالگی 51 درصد است که این رقم در شهرها 50.6 و در جمعیت روستایی 52 درصد است اما آنچه که چشمگیر است، تغذیه انحصاری تا شش ماهگی است که 47 درصد مادران در شهرها تا شش ماهگی شیر خود را به عنوان تغذیه اصلی به کودک می‌دهند در حالی که این رقم در روستاها 62 درصد است.

ایران در ترویج تغذیه با شیر مادر در منطقه اول است

برکاتی در مورد جایگاه ایران در منطقه و دنیا در خصوص تغذیه با شیر مادر گفت: در منطقه خودمان به لحاظ آمار تغذیه با شیر مادر در ساعات اولیه تولد بهترین کشور هستیم و 68 درصد کودکان ایرانی در ساعت اولیه تولد با شیر مادر تغذیه می‌شوند. در حالی که میانگین سازمان بهداشت جهانی چیزی حدود 44 درصد است.

وی در مورد شعار امسال روز جهانی شیر مادر گفت: شعار امسال «شروع تغذیه با شیر مادر از ساعت اول تولد و حمایت از مادر شیرده کلید تداوم سلامت کودک» است و علت انتخاب این شعار این است که سازمانهای بین‌المللی متولی شیر مادر، امسال شعار حمایت از مادر را مطرح کرده‌اند و در عین حال چالش اصلی ما در ترویج تغذیه با شیر مادر، شیردهی در ساعات اولیه است که اگر چه از لحاظ کمی 67 درصد مادران در ساعت بدو تولد به فرزند خود شیر می‌دهند اما این کار کیفی نیست.

برکاتی افزود: در شیردهی کیفی در 5 دقیقه اول پس از زایمان طبیعی نوزاد روی شکم مادر و در سزارین روی سینه مادر قرار می‌گیرد. برای شیر خوردن باید به کودک کمک شود و در عین حال تماس پوستی برقرار شود که ممکن است این امر کمی با تأخیر انجام شود.

تشکیل کمیته‌ای با نام ترویج تغذیه در ساعات اولیه را در زیرمجموعه کمیته ترویج تغذیه با شیر مادر یکی دیگر از کارهایی است که وزارت بهداشت از بهمن گذشته آن را آغاز کرده و به گفته برکاتی قرار است بازنگری دستورالعمل شیردهی در بیمارستانها تحولی در این عرصه به ویژه در بیمارستان‌های آموزشی ایجاد شود.

اجرای پایلوت شیردهی در ساعت اول تولد در 4 بیمارستان شهید بهشتی

برکاتی گفت: از اردیبهشت امسال در 4 بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تا تیر طرح شیردهی در ساعت اولیه به صورت پایلوت انجام شد که نتایج آن فردا در روز جهانی شیر مادر ارائه خواهد شد.

وی گفت: بر اساس این آمارها دستورالعمل و موارد آموزشی شیردهی در ساعات اولیه به روز خواهد شد و بنا داریم از ابتدای مهر یک بیمارستان از هر دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور این دستورالعمل را اجرا کند و از انتهای سال به مرور تمام بیمارستان‌های دوستدار کودک بر اساس دستورالعمل جدید شیردهی در ساعات اول وارد این طرح شده و تقریباً تا پایان سال 93 در تمام بیمارستان‌های کشور این دستورالعمل اجرایی خواهد شد.

شیشه شیر پای ثابت سیسمونی نوزاد/ فرهنگ سازی راه حل

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت در مورد نقش بیمارستان‌ها به ویژه بیمارستان‌های خصوصی برای ترغیب مادر به شیردهی پس از زایمان گفت: ما با بحث‌های فرهنگی در زمینه شیردهی مواجهیم که در ابتدا باید آن را اصلاح کنیم چرا که در طولانی‌مدت تأثیرگذار است و متأسفانه این فرهنگ جا افتاده که اولین چیزی که در تهیه سیسمونی تهیه می‌شود شیشه شیر است در حالی که 97 درصد کودکان برای خوردن شیر مشکلی ندارند.

رئیس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت گفت: ما استانداردی برای بیمارستان‌های دوستدار کودک داریم که 10 اقدام در این بیمارستانها انجام شود تا بتوان به آن دوستدار کودک گفت: الان بیش از 92 درصد بیمارستانهای کشور، دوستدار کودک هستند و هر سال پایش می‌شوند. ولی اکثر بیمارستانها برای شیردهی کودک در ساعت اولیه اقدام می‌کنند و این گونه نیست که همه بیمارستانهای خصوصی شیردهی در ساعت اولیه را رعایت نمی‌کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها