امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۱۸:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32348
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۳
تعداد بازدید: 93
به گزارش خبرگزاری فارس، اندیشکده انگلیسی «چتم هاوس» در مقاله ای با عنوان «تعامل با رئیس جمهور جدید ایران» و به قلم «ساسان عقلانی» پژوهشگر امنیت ...

به گزارش خبرگزاری فارس، اندیشکده انگلیسی «چتم هاوس» در مقاله ای با عنوان «تعامل با رئیس جمهور جدید ایران» و به قلم «ساسان عقلانی» پژوهشگر امنیت بین‌الملل، با اشاره به اینکه تائید حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران در تاریخ 4 آگوست، فرصتی را برای تجدید تعامل دولت های غربی با جمهوری اسلامی ایران فراهم می کند، نوشت که سابقه و شخصیت روحانی سؤالات به جایی را در ارتباط با نوع تعامل مطرح می کند.

در این گزارش ضمن پرداخته شدن به این موضوع که روحانی که هم از حوزه علمیه قم و هم دانشگاه «گلاسکو» اسکاتلند فارغ التحصیل شده، آمده است که غرب باید بدون طبقه بندی کردن سیاسی روحانی، با دولت جدید ایران بر اساس اقدامات آن وارد تعامل شود.

چتم هاوس در ادامه این گزارش به برخی اقدامات واقعی که روحانی می تواند در کوتاه مدت آنها را عملی کند پرداخته است.

* پیشنهاد چتم هاوس برای قانونی شدن فتوای رهبر ایران علیه تسلیحات هسته ای

بر اساس این گزارش، رئیس جمهور جدید ایران می تواند پیشنهاد به اشتراک گذاری اطلاعات بیشتر درباره عوامل القاعده که در ایران دستگیر شده اند و همچنین عمومی کردن فتوای مقام معظم رهبری ایران علیه گسترش و مالکیت تسلیحات هسته ای و تبدیل آن به قانونی عادی را مطرح کند.

آمریکا نیز در مقابل باید ایران را به عنوان یک شریک حیاتی برای پایان بخشیدن به بحران سوریه به رسمیت بشناسد و همچنین باید از ایران برای شرکت در ابتکارعمل های آتی در کنار کشورهای روسیه،‌ عربستان سعودی و ترکیه دعوت به عمل آورد.

بر اساس این گزارش، اقدام دیگری که آمریکا باید عملی کند این است که نام مجاهدین خلق [گروهک تروریستی منافقین] را بار دیگر در فهرست سازمان های تروریستی وارد کند.

* ادامه رویکرد تحریم ایران، فضای کمی برای مانور روحانی باقی می گذارد

چتم هاوس در ادامه با اشاره به اینکه، امروزه سیاست تعامل با ایران یا شامل افزایش فشارهای سیاسی و اقتصادی می شود و یا از بین بردن برخی تحریم ها در صورت تسلیم کامل ایران در برنامه هسته ای، نوشته است که ادامه این روند فعلی در قبال ایران به روحانی فضای کمی برای مانور می دهد.

* تصور غرب از تحمل روحانی در برابر تحریم ها، فرصت تعامل را نابود می کند

بر اساس این گزارش، اگر آمریکا و اروپا بر اساس این فرض با دولت جدید ایران وارد تعامل شوند که روحانی این وضع موجود را تحمل خواهد کرد و یا اینکه اقتدار رهبری ایران را به چالش خواهد کشید، در این صورت فرصت تعامل غرب با ایران از بین خواهد رفت.

بنابراین، جدیت دولت جدید ایران را باید با ارزیابی واقع گرایانه ای از ماهیت تغییرات سیاسی در ایران تعدیل کرد؛‌ سابقه رئیس جمهور جدید ایران به عنوان یک روحانی و فرد مورد اعتماد رهبر ایران نباید به اشتباه، به عنوان مانعی در مسیر تغییر تلقی شود؛ دولت های غربی باید از این حقایق که آنها در شرایط فعلی با رئیس جدیدی روبرو هستند که دیدگاه های آنها را درک می کند و در جایگاه خوبی برای اطمینان دادن به رهبر ایران در رابطه با اینکه توافق هسته ای به نفع جمهوری اسلامی ایران است قرار دارد، بیشترین استفاده را کنند.

در ادامه این گزارش آمده است که تغییرات سیاسی در ایران همواره پروژه ای تدریجی شامل مذاکره و مذاکره مجدد بر اساس چارچوب حاکم اسلامی بوده است و این روند جهت شناسایی اولویت های امنیت ملی ایران کاربرد دارد؛ تغییر در ایران اتفاق خواهد افتاد که این تغییر شامل رفتار دیپلماسی این کشور خواهد بود اما در عین حال این تغییر لزوما به صورت طولانی که برخی انتظار دارند، نخواهد بود.

* حضور مقامات خارجی در تحلیف روحانی، گامی در مسیر توافق جامع ایران و غرب

چتم هاوس در پایان گزارش خود نوشت که برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، مقامات خارجی شامل سران کشورها به عنوان مهمان در مراسم تحلیف رئیس جمهور دعوت شدند؛ این رویکرد گام کوچک ابتدایی است و مسیر را به سوی یک توافق جامع تر بین ایران و غرب هدایت می کند.
انتهای پیام/ص
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها