امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۲۲:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32354
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: 72
حجت‌الاسلام بابک عشایری، مدرس سطوح عالی حوزه در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره اهمیت بررسی و ...

حجت‌الاسلام بابک عشایری، مدرس سطوح عالی حوزه در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره اهمیت بررسی و تفسیر ادبی متون مقدس اظهار داشت: آنچه تاکنون تفسیر ادبی از متون مقدس چون قرآن کریم مطرح می‌شده شامل اعراب و تجزیه و تحلیل اجزای کلمات و متون با رویکرد ادبی بوده و بررسی پنهان و عمیق متن ادبی مورد غفلت قرار گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه با استفاده از قواعد ادبی باید بتوان از متن، معرفت استخراج کرد، افزود: این فعالیت به چند منظور نخست ژرف فهمی معنای موجود، دوم نقد معنای موجود و در نهایت تغییر دادن معنا صورت می‌گیرد.

عشایری با بیان اینکه پیشتر کارهای از هم گسسته‌ای در این زمینه صورت گرفته اما این میزان محدود است، اظهار داشت: مثلاً در شرح نهج‌البلاغه ابن میثم بحرانی، شرح صحیفه سجادیه سیدعلی خان مدنی شیرازی، در تفسیر المیزان و مجمع‌البیان نیز نمونه‌های آن مشاهده می‌شود که البته به نام کار ادبی هم اینها معروف نشده است.

وی در ادامه افزود: در این اثر تلاش کردم بر اساس متن نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه به چنین کار ادبی دست بزنم و همچنین حدود 20 مبحث را در متن گذاشته و به صورت پرسش و پاسخ تحلیل کنم. کتاب حاضر به صورت جزوه اکنون برای طلاب تدریس می‌شود اما به زودی اثر جامع آن از سوی جامعة‌المصطفی العالمیه منتشر خواهد شد.

عشایری درباره اهمیت گسترش چنین نگاهی به متون مقدس گفت: در صورتی که بتوانیم چنین تحلیلی از متون داشته باشیم ذهن شارحان متون دینی یا حتی فقیهان به مدل پنهان قواعد ادبی حساس شده و این مباحث تدریجاً تبدیل به یک قاعده می‌شود.

پژوهشگر پیشین پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در پایان گفت: کتاب دیگری با موضوع پایان‌نامه نویسی در حیطه نهج‌البلاغه از سوی بنیاد نهج‌البلاغه در دست انتشار دارم که برای دانشجویان کارشناسی ارشد و طلاب مناسب خواهد بود، در هر صفحه این کتاب یک موضوع با سؤالات اصلی و فرعی در زمینه نهج‌البلاغه طرح شده که می‌تواند نقش یک دایرة‌المعارف نهج‌البلاغه را ایفا کند.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها