امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 17
۰۹:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32356
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: 55
علی افضلی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره بحث برهان وجودی و آراء فلاسفه در این زمینه اظهار ...

علی افضلی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس درباره بحث برهان وجودی و آراء فلاسفه در این زمینه اظهار داشت: این بحث اثبات وجود خداست و فرقش با برهان‌های دیگر این است که تنها براساس تعریف خدا، خود خداوند را اثبات می‌کند نه براساس ظاهر، حدوث یا سایر مسایل فلسفی.

وی در ادامه افزود: در کتاب «برهان وجودی» ‌تلاش کردم تا مباحث مربوطه در غرب و انتقادات بر آن را با تطبیق بحث‌های فلسفه اسلامی مدنظر قرار دهم در واقع شاید بتوان گفت این اثر مفصل‌ترین بحث راجع به برهان وجود در زبان فارسی خواهد شد.

افضلی با تأکید بر اینکه در غرب از قرن یازدهم براساس مباحث آنسلم، فیلسوف مدرسی ایتالیایی، بحث‌های برهان وجودی آغاز شد، افزود: دکارت، لایب نیتس، اسپینوزا از موافقان این نظریه و سن توماس،‌ کانت و ... از مخالفان آن هستند بین حکمای خودمان نیز افرادی چون علامه جعفری و آیت‌الله حائری موافق و شهید مطهری، علامه طباطبایی و آیت‌الله جوادی آملی از مخالفان آن هستند.

مدیر گروه کلام مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با اشاره به اینکه مبحث برهان وجودی به شکل جدی در بین فلاسفه اسلامی مشاهده نمی‌شود، جز از سوی یکی دو نفری که به ابتکار مباحثی را بیان کردند، افزود: این اثر به زودی از سوی مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منتشر می‌شود.

وی درباره دیگر کتاب در دست انتشار خود با عنوان «کلام اسلامی» گفت: این اثر نیز به بحث نبوت و امامت با استناد به منابع و مدارک اهل سنت می‌پردازد که می‌تواند به عنوان منبع درسی برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد قابل استفاده باشد.

افضلی با بیان اینکه در تلاش برای جمع‌آوری مجموعه مقالات خود نیز هست، افزود: تلاش دارم که در همین سال نیز این مجموعه مقالات را برای انتشار آماده کنم.

انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها