امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 20
۱۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32359
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: 139
خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- رقیه عزیزی شیرکوهی؛ سال گذشته رئیس جدید کتابخانه مجلس شورای اسلامی دستور انتقال موزه چاپ را به ساختمان ...

خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس- رقیه عزیزی شیرکوهی؛ سال گذشته رئیس جدید کتابخانه مجلس شورای اسلامی دستور انتقال موزه چاپ را به ساختمان 30 تیر کتابخانه ملی را صادر کرد که این امر نه تنها باعث نگرانی اهالی صنعت چاپ بلکه موجب ناراحتی بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر شد چراکه با انتقال این موزه به کتابخانه ملی امکان اینکه با تغییر مدیر جدید، این موزه دوباره به کتابخانه مجلس برگردانده شود و در این حین بسیاری از اقلام به جای مانده از بین رفته و یا دچار آسیب شوند، وجود دارد.

چندی پیش صفی‌یاری مدیر روابط عمومی کتابخانه، ‌موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی طی مصاحبه‌ای با این خبرگزاری عنوان کرده بود که مالکیت موزه چاپ کتابخانه مجلس محفوظ است و طبق تفاهم‌نامه با کتابخانه ملی به منظور یکجا شدن و حفظ و نگهداری وسایل این نقل و انتقال صورت گرفته است.

اما شب گذشته متوجه شدیم که هنوز موزه صنعت چاپ در ساختمان 30 تیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی راه‌اندازی نشده است و وسایل این موزه همچنان در داخل محوطه این ساختمان قرار دارد چراکه ساختمان 30 تیر یک بنای تاریخی محسوب می‌شود و ماشین‌آلات صنعت چاپ از وزن و حجم بالایی برخوردار بوده و این ساختمان از لحاظ زیرساختی مناسب نیست به همین منظور اقداماتی در خصوص تعمیرات زیربنایی این ساختمان در حال انجام است.
  

* تا جانمایی تجهیزات کامل نشود، نمی‌توان کار خاصی را برای این موزه انجام داد

به همین منظور به کتابخانه ملی ایران رفته و با اسحاق صلاحی، رئیس این سازمان به گفت‌وگو پرداختم، وی درباره موزه ملی صنعت چاپ، بیان می‌کند: قبلاً تجهیزات و وسایل موزه صنعت چاپ در حیاط کتابخانه مجلس شورای اسلامی بوده و اکنون وارد ساختمان 30 تیر کتابخانه ملی ایران شده است.

وی با بیان اینکه تا جانمایی تجهیزات کامل نشود، نمی‌توان کار خاصی را برای این موزه انجام داد، ادامه می‌دهد: کلیه قطعاتی که قرار بود به ساختمان 30 تیر منتقل شود، هنوز منتقل نشده است.

صلاحی در پاسخ به این پرسش که آیا دلیل خواستی برای عدم این جابه‌جایی‌ها وجود دارد، می‌افزاید: خیر تنها به پراکندگی تجهیزات در کتابخانه مجلس شورای اسلامی مربوط می‌شود یعنی بخشی از تجهیزات موزه چاپ در تالار و حیاط کتابخانه مجلس و بعضی دیگری در گمرک قرار گرفته است.

* موزه صنعت چاپ در کتابخانه مجلس انباری از تجهیزات بود نه نمایشگاه  

وی می‌گوید: برخی از دستگاه‌ها و ماشین‌‌آلات صنعت چاپ دارای چندین تن وزن هستند که باید گفت کف ساختمان 30 تیر به گونه‌ای است که نمی‌توان هر شی‌ای را بدون لحاظ زیرساخت‌های لازم در آن قرار داد به همین منظور زیرساخت‌های لازم برای جانمایی باید طراحی و انجام شود، که اگر زیرساختی‌ها جواب داد، حمل این تجهیزات به داخل ساختمان صورت گیرد.

به گفته صلاحی، تکمیل جانمایی و تأمین زیرساخت‌های لازم برای تجهیزات موزه ملی صنعت چاپ در دستور کار قرار دارد چراکه آنچه که قبلاً این تجهیزات در کتابخانه مجلس به عنوان یک موزه و نمایشگاه محسوب نمی‌شد بلکه فقط تجهیزات در کنار هم چیده شده بودند و نمایشگاه نبود بلکه انباری از تجهیزات بود یعنی اگر کسی ادعایی دارد که موزه صنعت چاپ یک موزه و نمایشگاه چاپ بود، این درست نیست چراکه انباری از تجهیزات بود.

این مقام مسئول معتقد است، ورود و خروج نمایشگاه و یا موزه، منطقی دارد که برخی از آنها ویترین و بردی می‌خواهد که مشخصات یک سیستم را داشته باشد و باید مخاطب از آن نمایشگاه نتیجه‌ مطلوبی را به دست آورد.

وی اضافه می‌کند: در حوزه نشر همه نوشت‌افزار، همان‌هایی نیستند که در تجهیزات موزه چاپ مجلس دیده می‌شود بلکه یکسری از نوشت‌افزارهای ما نسخ خطی و قلم و دوات معمولی است که باید در کنار سایر تجهیزات قرار گیرند.
 * افتتاح موزه ملی صنعت چاپ طی 6 ماهه دوم سال/ تأثیر کاهش بودجه در راه‌اندازی این موزه 

صلاحی ادامه می‌دهد: نمایشگاه و موزه باید به گونه‌ای باشد که یک القاء مثبت و مفیدی به مخاطبانی که وارد نمایشگاه می‌شوند، صورت گیرد در هر صورت نگاه نمایشگاه قبلی با نمایشگاه موجود کاملاً متمایز است.

وی با بیان اینکه معتقدم برای راه‌اندازی موزه چاپ باید با کار علمی حرکت را آغاز کرده و پیش ببریم، می‌افزاید: بخشی از دلایل تأخیر در راه‌اندازی موزه چاپ در ساختمان 30 تیر هم به شرایط منابع مالی مربوط می‌شود یعنی منابع مالی هم در تأخیر این روند بی‌تأثیر نبوده اما امیدواریم در 6 ماهه دوم سال بتوانیم این موزه را افتتاح کنیم. 

* امضاء تفاهم‌نامه کتابخانه ملی و کتابخانه مجلس برای برپایی 5 ساله موزه صنعت چاپ

در ذیل مفاد این تفاهم‌نامه آمده است:

سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران که در این متن «سازمان» نامیده می‌شود و به نمایندگی آقای اسحاق صلاحی، رئیس سازمان و کتابخانه موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی که در این متن «کتابخانه» خوانده می‌شود به نمایندگی آقای محمد رجبی، رئیس کتابخانه توافق نموده‌اند که:

1: مجموعه مربوط به موزه «تاریخ چاپ» کتابخانه به ساختمان قدیمی سازمان واقع در خیابان امام خمینی، خیابان سی‌ام تیر حداقل 5 سال منتقل می‌گردد.

2: جهت نظارت و حمایت موزه هیأت یا شورای مرکب از رؤسا یا نمایندگی ایشان از سازمان و کتابخانه و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط با توافق طرفین تشکیل می‌شود.

3: ریاست شورا با رئیس سازمان یا نماینده او و نایب رئیس شورا به عهده رئیس کتابخانه یا نماینده او می‌باشد.

4: رئیس موزه از کادر سازمان بوده و با تایید هیأت یا شورای ناظر و حکم رئیس سازمان منصوب شده و ذیل نظارت وی عمل خواهد کرد.

5: موزه بر اساس قوانین و مقررات سازمان اداره می‌شود.

6: انحلال یا تغییر محل موزه با موافقت هیأت یا شورای ناظر خواهد بود.

7: در صورت تصمیم به انحلال موزه، کتابخانه اقلام انتقالی خود را تحویل خواهد گرفت.

8: سازمان متعهد است که طبق استاندارد موزه‌های مشابه در حفظ و حراست مجموعه کوشا باشد.
 9: بر چسب «موزه کتابخانه مجلس» و کد مخصوص آن بر روی اشیاء مجموعه کماکان حفظ خواهد شد.

10: سازمان اختیار دارد که مجموعه را گسترش داده و بر روی هر شی‌ جدید برچسب ویژه خود را الصاق نماید.

11: کتابخانه نیز در صورت دسترسی به اشیاء جدید مرتبط با موضوع موزه آنها را خریداری و با برچسب خود تحویل موزه خواهد داد.

12: هزینه مربوط به حمل و نقل مجموعه بر عهده کتابخانه و هزینه راه‌اندازی و نگهداری بر عهده سازمان است.

13: کلیه درآمدهای موزه متعلق به سازمان خواهد بود.

14: هرگونه اختلاف محتمل به داور مرضی‌الطرفین ارجاع می‌گردد.

15: این توافقنامه در پانزده بند و در دو نسخه در تاریخ 25/11/91 به امضاء طرفین رسید.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها