امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۱۱:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32362
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: 56
به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد مرشد ولی‌الله ترابی صبح امروز از مقابل تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم هنرمندانی از عرصه ...

به گزارش خبرنگار تئاتر فارس، مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد مرشد ولی‌الله ترابی صبح امروز از مقابل تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم هنرمندانی از عرصه هنرهای نمایشی و نمایش های ائینی سنتی حضور داشتند اما تعداد انها بسیار اندک بود.

در ابتدای این مراسم ایرج راد مدیرعامل خانه تئاتر طی سخنانی گفت: مرشد ترابی هم از میان ما رفت آیا هنر نقالی و سنتی ایران باید با همین عزیزان که سال‌های سال فعالیت‌های زیادی را برای فرهنگ این کشور انجام دادند به اتمام برسد.

وی ادامه داد: چرا که هرگز فکر نکردیم که داشته‌هایمان دوام پیدا کند تا استاد ترابی و هم نسلان او همواره زنده بمانند او سال‌های سال تعذیه و علی‌اکبر خانی کرد تا اینکه نقالی را گزید و سال‌ها بدون اینکه به جایی وابسته باشد با مردم رشد کرد و چه در این آخر که هم در قهوه‌خانه‌ها هم در فستیوال‌های خارجی هنر خود را به معرض نمایش گذاشت.

مدیرعامل خانه تئاتر با بیان اینکه هیچ دفتر پژوهشی و کارگاهی برای فعالیت روی این میراث فرهنگ سنتی ایران وجود ندارد گفت: به یک باره همه چیز را رها کردیم و فرهنگ غربی را گزیدیم. اگر فرهنگ ایرانی تداوم پیدا می‌کرد و راه تکامل خود را می‌پیمود ما امروز تئاتر ایرانی با شناسنامه مشخص داشتیم. اما متأسفم که هنوز مرکز پژوهشی هم برای این امر نداریم.

در ادامه محسن میرزاعلی نقال و پرده‌خوان به روی صحنه آمد گفت: مرشد ترابی روزهای سختی را در بیمارستان گذراند و آخرین بیت شعری که خواند این بود.
آبی که آبرو برد برگلو مریز
از تشنگی بمیر و برکس آبرو مریز
سپس قطعات شعری را خواند.
 
*  از بی‌توجهی مسئولان که مانع ضبط آثار مرشد ترابی شدند، نمی‌گذرم
 
سپس داود فتحعلی‌بیگی به روی صحنه آمد و گفت: به همه ایرانیان باغیرت و وطن‌پرستانی که به فکر فرهنگ این مملکت هستند تسلیت عرض می‌کنم؛ بارها گفتم شاهنامه را با روایت مرشد ترابی ضبط کنید اما گوش شنوایی پیدا نشد در حال حاضر اگر آثاری نیز وجود دارد به همت برخی دوستان است.

خواهش عاجزانه از مسئولان و هنرمندان دارم تا به داد این هنر برسم.

از مسئولانی که در این راه ما را همراهی نکردند نمی‌گذرم. وجودم پر از فریاد است فریاد از این بی توجهی‌ها به هنر ایران.

در ادامه دختر مرشد ترابی به روی صحنه آمد و در قالب اشعاری غربت و بی توجهی دیگران به پدرش را توصیف کرد.

در پایان پس از خواندن نماز میت پیکر زنده‌یاد مرشد ولی‌الله ترابی به سوی قطعه هنرمندان بدرقه شد.

در این مراسم حمید شاه‌آبادی معاون هنری وزارت ارشاد، قادر آشنا، رئیس مرکز هنرهای نمایشی، گلچهره سجادیه، قطب‌الدین صادقی، فریبا کامران، سیاوش طهمورث، بهروز بقایی، اصغر دشتی، علی شمس،‌ ایرج راد، حسین کیانی، شکر‌خدا گودرزی، شهرام کرمی، محمد‌حسین ناصر‌بخت، عظیم موسوی، یعقوب صدیق زمانی، محمد خاتمی، مرشد ابوالحسن، مرشد میرزاعلی، مرشد احدی، تعزیه‌خوان، آقای لنکرانی و چند تن از نقالان و پرده‌خوانان حضور داشتند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار