امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۸:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32366
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۰
تعداد بازدید: 70
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در بخش دوم از ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه در بخش دوم از گفت‌وگوی تفصیلی خود محورهای مهمی از جمله نحوه مدیریت ریسک تسویه، میزان انتشار صکوک طی سال 91، زیرساخت‌های لازم برای انتشار اوراق سلف نفتی و نحوه تسویه آن، تدابیر لازم برای ورود 45 میلیون نفر به بازار سرمایه از طریق سهام عدالت را مطرح کرد.

سلطانی‌نژاد با بیان اینکه شرکت‌های بورسی نسبت به سهام شناور آزاد شرکت از معافیت مالیاتی برخوردارند، اظهار داشت: برای تسویه وجوه نیز صندوقی ایجاد شده تا ریسک‌های ناشی از آن مدیریت شود.

* 91 هزار نفر از طریق سپرده‌گذاری مرکزی سود گرفتند

وی ادامه داد: سال گذشته 91 هزار نفر از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی سود دریافت کرده‌اند و همچنین بیش از 100 میلیارد تومان نیز  صکوک منتشر کردیم.

وی با اشاره به اینکه در سال 89 یک شرکت زیرمجموعه، مدیریت دارایی مرکزی که معادل آن نیز در دنیا نیز وجود دارد ایجاد کردیم، گفت: برای هر پروژه‌ انتشار صکوک یک SPV‌ تأسیس می‌شود تا برای هر پروژه صکوکی که فعالیت دیگری نداشته باشد، نظارت کند.

وی با بیان اینکه تاکنون 18 نهاد واسط با مسئولیت محدود ثبت کرده‌ایم، گفت: تاکنون صکوک منتشر شده به برخی شرکت‌های هواپیمایی و لیزینگی اختصاص داشت و یک مورد صکوک مرابحه برای شرکت صنعتی بوتان منتشر شده است.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه با بیان اینکه بخش‌ عمده‌ای از پروژه‌های بازار سرمایه از طریق این شرکت زیرساخت‌سازی می‌شوند، گفت: ابتدا برای ورود شرکت‌ها پلت‌فرم بازار سرمایه ایجاد و زیرساخت‌های ثبت و تسویه آنها آماده می‌شود.

* اقدامات صورت پذیرفته درباره اوراق سلف نفتی

وی با بیان اینکه در مورد بورس انرژی ایران این اقدامات صورت پذیرفته است گفت: در خصوص اوراق سلف نفتی و تسویه آن با دلار و یورو، زیرساخت‌ها فراهم شده است.

* سهام عدالت؛ ورود 45 میلیون سهامدار جدید

سلطانی‌نژاد با اشاره به ورود سهام عدالت به فرابورس و اقداماتی که تاکنون در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی انجام شده، گفت: ایجاد امکان ثبت دارایی 45 میلیون نفر دارای سهام عدالت و تقاضای بالایی که این افراد ایجاد خواهند کرد از جمله مواردی است که در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: در این زمینه از مکانیزم‌های جاری، ظرفیت‌های دفاتر پیشخوان و در آینده از شعب بانک‌ها نیز استفاده خواهیم کرد.

سلطانی‌نژاد با تأکید بر اینکه فرآیند ثبت، جابجایی و تسویه دارایی‌های افراد تازه وارد به بازار سرمایه کار بسیار پیچیده‌ای است، گفت: کشور چین که بیشترین جمعیت را دارد سهامداران آن به 90 میلیون نفر می‌رسد.

وی افزود: ورود سهامداران عدالت به بازار سرمایه در دنیا بی‌سابقه خواهد بود و ایران جزء معدود کشورهایی خواهد بود که این مقدار سهامدار خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه با اشاره به اینکه برخی سرمایه‌گذاری‌ها در بازار سرمایه به صورت غیرمستقیم انجام می‌شود، گفت: در برخی بازارها به تناسب ساختار افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی با بیان اینکه با ورود سهامداران جدید عدالت نیازمند تغییر در سیستم خواهیم بود، گفت: در این زمینه ابداعات جدیدی نیاز خواهد بود تا بتوانیم به این حجم از سهامداران که در آینده وارد بورس خواهند شد، پاسخ دهیم.

سلطانی‌نژاد با بیان اینکه یکی از چالش‌ها در آینده بحث فروش سهام عدالت خواهد بود، گفت: قرار شده تا به صورت پایلوت یکی از شرکت‌ها که ظاهرا شرکت سرمایه‌گذاری استان آذربایجان شرقی نهایی شده، وارد فرابورس شود.

* مواظب باشید تا سهام عدالت به سهام بی‌عدالتی تبدیل نشود

وی در پاسخ به این سؤال که آیا امکان دارد سهام عدالت به یک نوع سهام بی‌عدالتی تبدیل شود، گفت: یکی از وظایف سازمان خصوصی‌سازی و بازار سرمایه شناساندن ارزشمندی این سهام است و باید اطلاع‌رسانی دقیقی در خصوص ارزش این سهام صورت گیرد.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه گفت: از اواخر سال گذشته برای ورود سهامداران عدالت برنامه‌ریزی‌هایی داشته‌ایم و در این مورد با دفاتر پیشخوان همکار‌ی‌هایی را آغاز کردیم تا بتوانیم به مراجعات پاسخگو باشیم.

وی با تأکید بر اینکه سازمان خصوصی‌سازی کشور متولی سهامداران عدالت است، گفت: در این زمینه پس از ورود سهامداران به بورس توسط سازمان خصوصی‌سازی وظیفه سنگینی  بر عهده بازار سرمایه گذاشته می‌شود.

سلطانی‌نژاد گفت: باید مکانیزمی تعریف شود تا خرید و فروش علاوه بر کارگزاری‌ها و شعب آن از دیگر بازوها برای آن استفاده شود و از این طریق‌ بانک‌ها و دفاتر پیشخوان گزینه‌های مناسبی هستند چرا که افراد برای احراز هویت باید به صورت حضوری به این دفاتر مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه مشکلی از جانب فروش این سهام وجود نخواهد داشت، گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته تنها دو دهک زنان سرپرست خانوار می‌توانند نسبت به فروش کل سهام اقدام کنند.

سلطانی‌نژاد با بیان اینکه از نگاه کارشناسانه باید با اطلاع‌رسانی دقیق، مانع از ارزان‌فروشی سهام عدالت شویم، گفت: در پرتفوی شرکت‌های سهام عدالت نماد معاملاتی ارزشمندی وجود دارد.

وی ادامه داد: در این زمینه می‌توان یک سری بازار سازها را ایجاد کرد تا مانع از فروش ارزان سهام عدالت شد و در این میان باید ارزش فعلی سهام به سهامداران اطلاع‌ داده شود و کف قیمتی سهام عدالت را به آنان شناساند تا دچار ضرر و زیان نشوند.

وی با اشاره به اینکه شرکت‌های ارزشمندی همچون چادرملو، صنعتی و معدنی گل‌گهر، مخابرات و فولاد مبارکه در پرتفوی سهام عدالت قرار دارند، خاطرنشان کرد: با کنار هم گذاشتن سهام این شرکت‌ها ارزش  واقعی سهام عدالت مشخص خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه با بیان اینکه نظارت بر خرید و فروش سهام برای ما وجود دارد، گفت: یکی از نگرانی‌ها ورود مجدد نهادهای دولتی و نیمه دولتی است تا دوباره دولت‌های در سایه شکل نگیرند.

وی با بیان اینکه شفافیت اطلاعاتی یکی از مزایای عرضه در بورس است، گفت: به عنوان مثال در مورد سهام بانک‌ها، حقوقی‌ها بیش از 10 درصد و اشخاص حقیقی بیش از 5 درصد نمی‌توانند سهم خریداری کنند.

سلطانی‌نژاد ادامه داد: در مورد سهام عدالت هم می‌توان چنین محدودیت‌هایی قائل شد و مکانیزمی تعریف کرد تا این سهام‌ها ارزان و توسط هر کسی خریداری نشود.

* اوراق سلف نفتی و مشکلات آن

وی گفت: طبق قانون بودجه 92 کل کشور اوراق سلف نفتی برای تأمین مالی شرکت‌ها مخصوصا میادین مشترک منتشر می‌شد و این اوراق تا سقف 10 میلیارد یورو در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه این اوراق باید با هماهنگی بانک مرکزی و وزارت نفت در بورس انرژی عرضه شود، گفت: ظاهرا مشکلاتی در چرخه اداری در بانک مرکزی وجود دارد.

سلطانی‌نژاد با بیان اینکه زیرساخت‌های لازم برای تسویه و پایاپای وجوه اوراق سلف نفتی فراهم شده است، گفت: این اوراق امکان قیمت‌گذاری با دلار و تسویه آن به صورت ریالی را دارند.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه با بیان اینکه ساختار اقتصادی کشور بانک محور است، گفت: در بورس تلاش زیادی کردیم تا اوراق سلف نفتی منتشر شود اما ظاهرا مشکلات بانکی این اجازه را نمی‌دهد.

* حرکت اقتصاد کشور به سمت اقتصاد بازار محور

وی با بیان اینکه ارزش بازار سرمایه نشان از حرکت به سمت اقتصاد بازارمحور است، گفت: ارزش بازار سرمایه نسبت به GDP افزایش قابل توجهی داشته است به طوری که طی سال جاری این میزان به بیش از 70 درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه طبق قانون بسیاری از شرکت‌ها می‌توانند از طریق بازار سرمایه تأمین مالی کنند و این امر نیازمند آشنایی افراد مختلف با این حوزه است.

سلطانی‌نژاد با اشاره به اینکه باید قبول کنیم که در جریان تأمین مالی شرکت‌ها ریسک وجود دارد، گفت: باید مردم را از سرمایه‌گذاری‌های ثابت با توجه به تعالیم اسلامی دور کنیم تا در سود و زیان شرکت‌ها شریک باشیم.

* نحوه تسویه معاملات عمده شرکت‌های بزرگ

وی ادامه داد: در رابطه با برخی معاملات عمده که توسط سازمان خصوصی‌سازی عرضه می‌شود، بسیاری از این شرکت‌های برنده تا 30 روز مهلت دارند تا مبلغ آن را تسویه کنند.

وی افزود: این شرکت‌ها معمولا 20 درصد از مبلغ سهام را نقدی و مابقی را اقساطی پرداخت می‌کنند و برای اینکه در این مدت زمان تضامین لازم اخذ شود شرکت‌ها مدارک خود را در این فرصت ارائه می‌کنند.

 

گفت‌وگو از بهبود سعیدی‌کیا و محمد صادق‌پور

انتهای پیام/ آ
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها