امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۹:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32386
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۱
تعداد بازدید: 61
به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در طول 30 سال گذشته دولت‌های گوناگونی در نظام جمهوری اسلامی ایران بر سر کار ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در طول 30 سال گذشته دولت‌های گوناگونی در نظام جمهوری اسلامی ایران بر سر کار بوده‌اند و اهداف و راهبردهای متعددی را دنبال کرده‌اند اما در این میان نکته‌ای که شاید در تمام دولت‌ها به عنوان معیاری از تلاش و همچنین جوانگرایی مطرح باشد سن وزراست. واقعیت اینجاست که به کارگیری جوانان در عرصه‌های مدیریتی سبب می‌شود تا اتفاقات مناسبی در عرصه‌های اجرایی کشور به وجود آید  و بخصوص برخی از خطوط قرمز که سبب کندی در مجموعه تحرکات دولت می‌شود، حذف شده و زمینه خلاقیت‌های جدید را به وجود آورد.

قاعدتا دولت یازدهم که با شعار تدبیر و امید در عرصه کار اجرایی تلاش خود را آغاز کرده است به دنبال کار بیشتر برای خدمت به مردم است و این مسئله نیاز به توان بالای اجرایی، تحرک و نشاط دارد که این نکته نیز تاکید مقام معظم رهبری بوده و بنابر قاعده و طبق فرمایشات ایشان باید در این دولت‌ مورد توجه قرار گیرد، امری که در نگاه نخست در کابینه پیشنهادی روحانی به چشم نمی‌خورد

*معدل سنی 57 ساله

پیر‌ترین عضو کابینه دولت تدبیر محمد‌رضا نعمت‌زاده وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت با 68 سال سن است که سابقه فعالیت به عنوان وزیر کار و همچنین وزیر صنایع در زمان دولت‌های هاشمی رفسنجانی و همچنین فعالیت به عنوان معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی را در کارنامه خود دارد.

محمود واعظی(61 سال) ، بیژن نامدار زنگنه ( 61 سال)، محمد‌علی نجفی ( 62 سال)، حمید چیت‌چیان (56 سال) و علی جنتی (54 سال) وزرای سن و سال دار دیگر دولت روحانی هستند و جوانترین عضو کابینه روحانی علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی است که  52 سال سن دارد.

یک معدل‌گیری ساده از سن کابینه  رئیس‌جمهور دولت یازدهم نشان می‌دهد که معدل سنی کابینه فوق 57 سال است که البته نسبت به سن رئیس‌جمهور که در حدود 65 سال است جوانتر محسوب می‌شود اما این معدل سنی نسبت به سایر کابینه‌هایی که پس از پایان جنگ تحمیلی بر سر کار آمده بودند پیرترین کابینه ممکن است.

*دولت اول هاشمی، جوان‌ترین دولت پس از جنگ

کابینه اول هاشمی رفسنجانی جوانترین کابینه‌ پس از جنگ محسوب می شود. میانگین سنی وزیران دولت پنجم در حدود 41 سال بود، عنوان پیرترین وزیر این کابینه را سید‌محمد فاضل وزیر بهداشت دولت پنجم در اختیار داشت که 50 ساله بود و بعد از آن نیز سید‌محمد غرضی وزیر پست، تلگراف و تلفن سابق با 48 سال سن دومین وزیر مسن این کابینه محسوب می شد.

وزرای نیرو، کشاورزی و دفاع نیز با میانگین سنی نزدیک به 38 سال جوانترین وزیران دولت پنجم محسوب می‌شدند. میانگین سنی وزرای دولت پنجم در حدود 41 سال بود. این کابینه وزرایی با سن زیر 40 سال در اختیار داشت که در فرهنگ مدیریتی جزو مدیران بسیار جوان محسوب می‌شوند.

*سن کابینه بالا می رود

در کابینه دوم دولت هاشمی علیرضا مرندی وزیر بهداشت با 54 سال سن مسن‌ترین وزیر و آخوندی با 36 سال سن جایگاه جوانترین وزیر را به خود اختصاص دادند. در این کابینه میانگین سنی وزرا در حدود 44 سال بود که نشان می‌دهد میانگین سنی کابینه نسبت به دولت‌های گذشته 3 سال افزایش یافت، البته برخی از وزرا نیز در این دولت موهای خود را سپید کردند و در دو دوره سمت وزارت را برعهده داشتند.

*کابینه هایی در میانه

نگاهی به کابینه اول و دوم خاتمی نشان می‌دهد که افزایش میانگین سنی وزرا در دولت هفتم و هشتم نیز ادامه پیدا کرد. در کابینه اول دولت خاتمی، کمال خرازی وزیر امور خارجه و نمازی وزیر اقتصاد با 53 سال،سن و سال‌دار‌ترین اعضای کابینه محسوب می شدند. جوانترین وزیر دولت هفتم نیز محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی با 41 سال سن بود و میانگین سنی وزرا در دولت هفتم 45 سال بود.

در دولت دوم نیز باز هم کمال خرازی رکورد‌دار بیشترین سن در میان وزرا با 57 سال سن بود و محمد شریعتمداری که در آن زمان 41 سال سن داشت همچنان جوانترین وزیر کابینه محمد خاتمی محسوب می‌شد اما دیگر خبری از وزرای زیر 40 سال در دولت نبود.

*احمدی نژاد و وزرای 70 تا 40 ساله

در دولت احمدی‌نژاد یکی از مهمترین مسائلی که در بین شعارهای انتخاباتی وی مطرح شد بحث جوانگرایی و میدان دادن به جوانان بود که تبلور اصلی آن تشکیل شورای مشاورین جوان ریاست جمهوری بود و با وجود اینکه این شورا نیز نتوانست آنطور که باید و شاید نقش مساعدی را در امور اجرایی دولت ایفا کند اما با این حال نقش مهمی را در تزریق مدیران جوان به مجموعه دولت ایفا کرد. بررسی کابینه اول محمود احمدی‌نژاد نشان می دهد که میانگین سنی وزرای دولت نهم نزدیک به 49 سال است.

در کابینه اول محمود احمدی نژاد عنوان پیرترین اعضای کابینه به وزیری هامانه با 60 سال سن و سعید‌ی‌کیا با 59 سال سن اختصاص یافت. جوانترین عضو کابینه دولت نهم نیز کامران باقری لنکرانی با 40 سال بود  و شاید بخشی از تلاش رئیس‌جمهور برای جوانگرایی هرچه بیشتر در کابینه محسوب می‌شد.

دولت دوم احمدی‌نژاد نیز میانگین سنی نزدیک به دولت اول داشت. در این کابینه بهبهانی وزیر راه و ترابری و استاد سابق محمود احمدی‌نژاد پیرترین وزیری بود که توانست از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرد و جوانترین وزیر نیز علی اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن بود که در ابتدای دوران تصدی مسئولیت خود 35 سال سن داشت. با این حال میانگین سنی وزرای دولت نهم نزدیک به 50 سال بود که شاید سهم بهبهانی در افزایش سن وزرا بیش از همه آنها باشد.

*جوان گرایی و انجام وظیفه 

در صورتی که تمام وزرای روحانی بتوانند از مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرند دولت یازدهم پیرترین دولت پس از جنگ و دفاع مقدس محسوب می‌شد، حال این سوال مطرح است که با این سن آیا دولت یازدهم می‌تواند به وظیفه خود در این حوزه عمل کند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها