امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۷:۰۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 32424
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۳۴
تعداد بازدید: 82
به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «دست دعا، چشم امید» که تاکنون نزدیک به صد هزار نسخه از آن منتشر و در اختیار مخاطبان قرار ...

به گزارش خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، کتاب «دست دعا، چشم امید» که تاکنون نزدیک به صد هزار نسخه از آن منتشر و در اختیار مخاطبان قرار گرفته است، به تعبیر شجاعی ترجمه و شرح وی بر دعای امام سجاد (ع) نیست و صرفا برداشت و دریافتی ساده و سطحی و ابتدایی از کلماتی عمیق و آسمانی و فاخری است که بر زبان امام معصوم (ع) جاری شده است.

باز چاپ چنین اثری برای نوزدهمین مرتبه گویای چند واقعیت درباره این کتاب است. نخست محتوای آن که برگرفته از مناجات و راز و نیازی است که از دل معصوم(ع) برآمده و با وجود اینکه مخاطبش پروردگار عالم به شمار می‌رود می‌توان از آن به رهیافت‌هایی نو و آسمانی برای هدایت تمامی افرادی که آن را می‌خوانند، تعبیر کرد. در نتیجه این کتاب و محتوای آن را که برداشت شجاعی از بیان فارسی مناجاتی از امام سجاد (ع) است، می‌توان اثری برای مخاطبانی در تمامی نقاط دنیا به حساب آورد.

از سوی دیگر جنس کلام عبارات ادعیه روایت شده از سوی ائمه (ع) پایا و نامیرا است و همین موضوع باعث شده است به فراخور احوال مخاطبان آن در هر عصر و زمانی برداشتی ویژه از آن به دست آید که متناسب با فهم بشری در آن زمان است و بی شک برداشت شجاعی از متن مناجات خمسه عشر نیز از این موضوع مستثنی نیست.

سومین نکته در باب این اثر را می‌توان به نوع ورود شجاعی به عنوان راوی واسطه در این متن جستجو کرد. راوی و بازنویس ادعیه موجود در این کتاب سعی داشته حضور خود در این متن را به نوعی سامان دهد که هیچ نوع حضوری از خود و شیوه‌های نگارشی خود در متن بر جای نماند. او سعی کرده خود را حائلی برای دریافت مفاهیم دعا قرار ندهد اما در عین حال زبان و بیان استخدام شده توسط وی زبان و بیانی است که به احساسات و منویات قلبی مخاطبان اثر - در یک کلام انسان حیران در جامعه تکنیک‌زده امروزی - بسیار نزدیک است و بر دل او می نشیند.

انتخاب دقیق عبارات و جملات و بیان آهنگین و در عین حال متضرعانه این متن که به آنها شور عاشقانه و عارفانه خاصی بخشیده است نیز از مهمترین عناصری است که به مانایی متن این اثر کمک رسانده است.
در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

«خدایا! گناهانم لباس خواری بر تنم کرده است و دوری از تو درماندگی را آرایشم شده است. و افزونی لجن گناهانم ماهی دلم را میرانده است.

ای نهایت آرزویم! این زیباترین مطلوبم! این تنها پاسخگویم! و ای محبوب دلم! ماهی دلم را با جریان زلال توبه‌پذیرت زنده گردان.

به عزتت سوگند که جز تو گناهان خویش را بخشنده‌ای نمی‌یابم و شکستگی خویش را جز تو پیوندی نمی‌بینم.

من اینک با بال‌های تواضع به بارگاه تو بازگشته‌ام و پیشانی خضوع و خواری خویش بر درگاه قدرتت نهاده‌ام. اگر از رحمت خویش برانیم، به کدامین در پناهنده شوم و اگر از قله رافتت فرو افکنی‌ام به کدامین دامنه بگریزم؟»

نوزدهمین چاپ از کتاب «دست دعا چشم امید» در تیراژ 5هزار نسخه و با قیمت 5هزار تومان منتشر شده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها